Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szykowne szpilki

Aranżacje: Sylwia Bednarek, kwiaciarnia Galeria, Warszawa Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Czy to prezentacja najmodniejszych wzorów pantofli? Może niektórzy będą rozczarowani, ale zdecydowanie nie. Przedstawiamy tu walory drzew iglastych w kompozycjach.

26.01.2010 WARSZAWA
1. Stroik DANIE NA OSTRO Na ceramicznym talerzu usypano gęsty kopczyk z sosnowych igieł. Ukryto w nim plastikowe fiolki, w których umieszczono pędy storczyka falenopsis. Na wierzchu ułożono nagie gałązki sosny.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Drzewa i krzewy iglaste to gatunki zimozielone, tzn. zachowujące swoje zredukowane ulistnienie przekształcone w igły (m.in. jak u sosny, świerka, jodły) lub łusek (żywotnik, cyprysik) na zimę. Jedynym gatunkiem wyłamującym się z tej zasady jest modrzew. Ale nawet gdy opadną zrudziałe jesienią modrzewiowe pędzelki, nagie gałązki z typowymi naroślami i niedużymi szyszkami nadal są dekoracyjne. Zimowy charakter wszelkich kompozycji podkreślą szpilkowe gałązki oraz kawałki ich kory i szyszki. Do dyspozycji mamy szereg gatunków, a w ich obrębie wiele odmian różniących się m.in. kolorem szpilek i łusek - od złotożółtych przez różne odcienie zieleni do zabarwionych niebieskawo. Zaletą roślin iglastych użytych jako zieleń cięta jest zachowanie urody przez dłuższy czas (poza świerkiem pospolitym, który nie dość, że kłuje, to szybko się osypuje). Co prawda delikatne igły sosen wejmutki i żółtej z czasem się skręcają, zapewniając im jednak dobry dostęp do wody, opóźnimy ten proces.Skomentuj:

Szykowne szpilki