Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W grudniowych ogrodach

redakcja

Na tle innych pór roku zima jawi się jako pora dość uboga w kolory. Ale czy to znaczy, że nasz ogród ma wyglądać zimą nieciekawie i nijako? Absolutnie nie!

Nowoczesne ogrody powinny wyglądać interesująco o każdej porze roku. Gdy za oknem śnieg i mróz, roślinom kwitnącym powinny przyjść w sukurs gatunki, które wyróżniają się nie barwą, lecz innymi walorami np. oryginalną sylwetką. W szaro-białym pejzażu to właśnie one przyciągają uwagę. Wiele roślin dopiero teraz odkrywa swe niebanalne piękno, ukazując niezwykle ubarwioną korę, którą przez większą część roku zasłaniają liście, albo barwne owoce. Spójrzcie, jak pięknie wyglądają iglaki. Przykryte poduchami śniegu świerki albo kolumnowe tuje i jałowce są wręcz zjawiskowe.

Ogród zimą naprawdę może być niezwykły, wystarczy tylko zatroszczyć się o to, by znalazły się w nim również takie rośliny. W tym numerze "Ogrodów" mamy dla Was kilka śnieżnych inspiracji. W rubryce "Portret rośliny" przedstawiamy zimozielone ostrokrzewy(str. 20). W całej Europie są bardzo popularne i kojarzą się jednoznacznie ze świętami Bożego Narodzenia. U nas sadzone są zdecydowanie zbyt rzadko. A szkoda, bo roślina ta ma odmiany wytrzymujące nasz klimat, a wygląda wyjątkowo atrakcyjnie ze względu na skórzaste liście i piękne jagody, zresztą nie tylko w czerwonym kolorze. Innym doskonałym pomysłem do zimowego ogrodu będą na pewno strzyżone iglaki (str. 48). Wyobraźmy sobie ich wyrafinowane kształty oprószone warstewką skrzącego się śniegu. Przecież to widok jak z bajki! W artykule znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, jakie gatunki najlepiej nadają się do formowania oraz w jaki sposób i kiedy je ciąć.

Długie zimowe wieczory to doskonały czas, by pomyśleć o projektowaniu. Właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy "Temat Miesiąca" (str. 28). Zaprosiliśmy na nasze łamy trzy doświadczone projektantki, które zmagają się z trudnym zadaniem urządzenia ogrodu marzeń dla dwóch rodzin i zapracowanej businesswoman. Warto prześledzić ich rady i pomysły, bo mogą one przydać się także w Waszych ogrodach.

W imieniu całego zespołu składam Wam, drodzy Czytelnicy, życzenia radosnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Bożego Narodzenia.

Jolanta Zdanowska

redaktor naczelna



Temat miesiąca: Ogród skrojony na miarę

To znaczy dopasowany do potrzeb właścicieli. Zobaczcie, jak poradziły sobie z tym zadaniem współpracujące z "Ogrodami" projektantki

Wizyty w ogrodach

  • W cieniu sosen i brzóz - leśne zacisze Jolanty Fajkowskiej

  • Marzyciele z Wieliczki - w tym ogrodzie rzeźby, mozaiki, ceramiczne odlewy harmonijnie współistnieją z roślinami

    W krainie Szmaragdowego Smoka » - krótki żywot roślin to dla Chińczyków symbol przemijającego życia. Ich ogrody sięgają po to, co wieczne - wodę i kamień

    Rośliny

  • Jagody Bożego Narodzenia - ostrokrzewy - gatunki i odmiany, wskazówki pielęgnacyjne

  • Zielnik polski: magiczna jemioła. Czy naprawdę jest pasożytem? Truje czy leczy? Dlaczego wymieniamy pod nią pocałunki?

  • Kwitnąca zima - poinsecje, grudniki, echmee kwitną na przekór aurze

  • Drzewo do małego ogrodu: judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis )

    Smaki ogrodu: słodki czas nalewek. Jak zrobić dereniówkę, wiśniówkę, tarniówkę... »

  • Trendy w ogrodzie

    Iglaki u fryzjera - zdradzamy tajniki formowania drzew i krzewów iglastych »

    Projektowanie

  • Sielskie wakacje na działce. Pomagamy Czytelniczce zaaranżować ogródek przed domkiem letniskowym

    Zakupy

    Projektowanie na ekranie - przegląd programów komputerowych do projektowania ogrodów »

  • Pada śnieg, biały śnieg - parada odśnieżarek

    A poza tym

  • Eksperci radzą Czytelnikom

  • Czubate grubaski - wszystko o jemiołuszkach

  • Zielony kwestionariusz wypełnia pisarka Manuela Gretkowska

    Kalendarz ogrodnika na grudzień »

  • Ogród dla początkujących - nawozy zielone. Co to takiego?

  • Spis treści rocznika 2006

  • Felieton "Prosto z ogrodu"

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    W grudniowych ogrodach