Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pięciornik krzewiasty 'Red Ace'

Wiesław Gawryś

Poznaj jedną z najładniejszych odmian pięciornika krzewiastego.

Potentilla fruiticosa
Kwiaty po rozwinięciu są czerwone lub czerwonopomarańczowe, w miarę kwitnienia bledną. natomiast te rozwijające się w drugiej połowie lata są pomarańczowożółte.
kurowski.com
Pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa) od dawna goszczą w naszych ogrodach, a w ostatnich latach stały się wręcz modne. W szkółkach możemy kupić wiele ich odmian nie tylko o żółtym zabarwieniu kwiatów, ale także o kwiatach białych, różowych, pomarańczowych czy czerwonych.

Jedną z najładniejszych odmian pięciornika dostępnych w sprzedaży jest 'Red Ace' osiągająca jedynie 60 cm wysokości. Jej pędy są cienkie i wiotkie, niekiedy nawet pokładające się, ale dzięki licznym rozgałęzieniom krzew jest bardzo gęsty. W sprzyjających warunkach jego średnica może dochodzić nawet do 1 m. Blaszka liściowa jest jasnozielona, delikatnie omszona szczególnie na dolnej stronie. Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem mają żółtopomarańczowe zabarwienie. Kwiaty pojawiają się już pod koniec maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i trwa do połowy lipca. Później po krótkotrwałej przerwie ukazują się nowe, ale już nie tak liczne kwiaty, a kwitnienie trwa aż do pierwszych przymrozków.

'Red Ace' to odmiana mało wymagająca i dlatego polecana do ogrodów, parków, a także do zieleni miejskiej. Można ją sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka, kilkanaście sztuk, nadaje się też na żywopłoty. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych. Odmiana ta jest tolerancyjna, jeśli chodzi o odczyn podłoża, nadaje się zarówno na gleby słabo zasadowe, jak i lekko kwaśne. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. W cieniu źle rośnie i bardzo słabo kwitnie. Niestety, nie jest w pełni odporna na mączniaka i w mokre ciepłe lata wymaga ochrony chemicznej. Wiosną przed rozpoczęciem wegetacji konieczne jest obcięcie zeszłorocznych kwiatów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pięciornik krzewiasty 'Red Ace'