Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szukamy "Drzewa Sobieskiego"

red

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, historii i kultury do udziału w ciekawej inicjatywie, której celem jest odnalezienie drzew posadzonych na cześć króla i jego zwycięstwa pod Wiedniem. Zgłoszenia można przysyłać do 30 kwietnia.

Dąb Sobieskiego
Dąb Sobieskiego
Fot. wikimedia/commons/Olos88
Właśnie ruszyła kolejna edycja "Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom"" realizowana we współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Sam Jan III Sobieski zapoczątkował inicjatywę podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683, sadząc przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach dwie lipy - legendy mówią nawet o 14 drzewach. Pierwsza edycja akcji odbyła się lipcu i sierpniu br. Dzięki niej udało się znaleźć kilkaset drzew z całej Polski, w tym wiele cennych przyrodniczo.

Zasady konkursu

Do 30 kwietnia 2014 r można zgłaszać drzewa wypełniając formularz dostępny na stronie Generlanej Dyrekcji Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl, w którym należy podać lokalizacje, zdjęcie oraz krótkie uzasadnienie. Podobnie w przypadku inicjatywy sadzenia drzewa/drzew konieczne jest skorzystanie z formularza dostępnego na www.gdos.gov.pl. Z nadesłanych zdjęć powstanie galeria drugiej edycji, która będzie publikowana na stronach i fanpage'ach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Spośród zdjęć zgłoszonych przez uczestników akcji zostaną wybrane te, które staną się kandydatami do otrzymania statusu Drzewa Weterana

    Więcej o:

Skomentuj:

Szukamy "Drzewa Sobieskiego"