Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przewodnik po Łazienkach Królewskich [Ogród Romantyczny]

Małgorzata Łączyńska

Na skarpie poniżej Belwederu rozpościera się ogród w dziewiętnastowiecznym, romantycznym stylu, zaplanowany wg modnych wówczas, angielskich tzw. malowniczych wzorów.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie
Fot. Fot. KB/ Małgorzata Łączyńska
Na skarpie poniżej Belwederu rozpościera się ogród w dziewiętnastowiecznym, romantycznym stylu, zaplanowany wg modnych wówczas, angielskich tzw. malowniczych wzorów. Teren jest tu pofalowany, ścieżki poprowadzone swobodnie, a wody o nieregularnych brzegach porośniętych naturalną roślinnością spływają leniwie w kierunku centralnego stawu. Dominantą, jest bryła Belwederu. W przestrzeni ogrodu, na zakończeniu osi widokowych ulokowano pawilony, które architekturą miały nawiązywać do czasów antyku (autorem budowli był architekt Jakub Kubicki). Obejrzyjmy zatem Świątynię Sybilli (Diany) - wzorowana jest na greckiej świątyni z Tivoli z II w p.n.e. Tuż obok, na małym placyku, stoi kopia Omphalosa z Delf - to Środek Ziemi lub inaczej Pępek świata.

W ogrodzie romantycznym warto przyjrzeć się jeszcze świątyni egipskiej ze stylizowanym portykiem. Jej dach jest równocześnie spacerową alejką.(Prze stu laty pawilon służył jako figarnia).

W ogrodzie romantycznym skonstruowano olśniewające widoki. Drzewa i krzewy rozmieszczone są swobodnie, woda, mostki, alejki i łąki kwietne ? wszystko razem tworzy jeden z najpiękniejszych fragmentów Łazienek. Miłośnicy okazów dendrologicznych mogą tu podziwiać płaczące buki, bzy tureckie, jaśminowce, azalie pontyjskie, magnolie, sosny wejmutki i daglezje.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przewodnik po Łazienkach Królewskich [Ogród Romantyczny]