Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzybienie (Nymphaea L.)

Nymphaea

Pod koniec lata liście grzybieni mogą żółknąć i zamierać. Warto je wtedy usuwać
Fot. Liliana Sokołowska

Kolor kwiatów

białe, dwubarwne

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

słońce

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Grzybienie (Nymphaea L.) - jeden z 6 rodzajów w obrębie rodziny grzybieniowatych Nympheaceae. Grzybienie to rośliny wodne, należą do grupy roślin pływających. Inna nazwą stosowaną dla tej rośliny jest lilia wodna. Nazwę tą zawdzięczają pięknym kwiatom.

Gatunki W Polsce występują w naturze dwa gatunki: grzybienie białe N. alba L. oraz grzybienie północne N. candida C. Presl (częsty jest także ich mieszaniec - N. ×borealis Camus).

Rozmiary Sama roślina jest niewielka. Poza terminem kwitnienia na wodzie unoszą się jedynie liście. Warto zwrócić uwagę na głębokość której potrzebuje roślina - jest zależna od odmiany - silnie rosnące gatunki wymagają głębokości 60-80 cm, odmiany karłowe około 40 cm.

Odmiany Liczne odmiany ogrodowe.

Wymagania Odpowiednim miejscem dla grzybienia jest słoneczne stanowisko.

Podlewanie i nawożenie Wymaga stałego podlewania.

Choroby i szkodniki. Zgnilizna kłączy grzybieni - To wynik porażenia przez grzyb z rodzaju Pythium, w wyniku czego wyrastające z nich liście żółkną i obumierają. 
Silnie porażone rośliny powinno się natychmiast usuwać i zniszczyć, zbiornik opróżnić z wody, dokładnie oczyścić, odkazić preparatem Agrosteril 110 SL (2,5%) i posadzić nowe rośliny. W pierwszej fazie rozwoju choroby można jednak podjąć próbę ich kuracji. Należy wyjąć z oczka wodnego kosz z porażonymi roślinami i umieścić je w dużym pojemniku z preparatem np. Previcur N 607 SL (0,3 %) lub Biosept 33 SL (0,2%). Po 3-4 godzinach wymieniamy roztwór na czystą wodę i tak pozostawiamy na kilka tygodni, aż do pełnej regeneracji roślin.

Zastosowanie Do oczek wodnych.

1 z 2Pod koniec lata liście grzybieni mogą żółknąć i zamierać. Warto je wtedy usuwać
Fot. Liliana Sokołowska
2 z 2Kwiaty i liście grzybieni znajdują się na powierzchni wody. Bulwa rośnie w podłożu.
Fot. Shutterstock: Hamiza Bakirci