Irga Dammera

Cotoneaster dammeri

Encyklopedia roślin: Irga Dammera Cotoneaster dammeri syn C humifus

Kolor kwiatów

białe, różowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri, syn. C. humifusus) Zimozielony płożący się krzew, rozrastający się szeroko i tworzący zwarte, ścielące się po ziemi kobierce. Pędy brunatno purpurowe, liście ciemnozielone, eliptyczne 1,5-3 cm długości, z wierzchu nagie, błyszczące, od spodu niebieskozielone. Niektóre z nich przebarwiają się jesienią, inne pozostają zielone. Kwiaty białe lub różowawe, o średnicy 1 cm wyrastają pojedynczo, rzadziej po kilka. Owoce do 8 mm średnicy, prawie kuliste, pomarańczowoczerwone, błyszczące.

Rozmiary Krzew o wysokości 20-40 cm i rozrastający się do 3 m szerokości.

Odmiany 'Eichholz' - ma lekko wzniesione pędy, dorasta do 40 cm wysokości i do metra szerokości; 'Major' - płaski krzew o okrągławych liściach do 3 cm średnicy; 'Mooncreaper' - rozrasta się płasko, jego drobniutkie listki nie zakrywają fioletowych pędów, 0,15 m i 0,7 m średnicy; 'Frieders Evergreen' - tworzy gęsty kobierzec liści, wysokość 10 cm i 30 cm szerokości.

Kwitnienie Maj - czerwiec

Wymagania Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste i lekkie przepuszczalne, nieco wilgotne gleby, ale jest mało wymagająca co do podłożą i nadaje się też na suche stanowiska. Tolerancyjna względem odczynu ziemi.

Uprawa i pielęgnacja Dobrze zimuje pod okrywą śniegu, ale odkryte najmłodsze przyrosty mogą przemarzać.

Rozmnażanie Pędy w kontakcie z ziemią same ukorzeniają się w węzłach. Można też pobierać wczesnym latem sadzonki zdrewniałe lub jesienią robić odkłady. Ewentualnie z nasion.

Cięcie Nie jest wymagane. Jednak ponieważ krzew jest ekspansywny i silnie rozrasta się na boki, cięcie może być konieczne dla ograniczenia jego rozmiarów.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem, podlewanie jedynie w czasie długotrwałej suszy.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje

Zastosowanie Dekoracyjna roślina okrywowa polecana na skalniaki, skarpy i do obsadzania murków, zadarniania ziemi pod drzewami lub tworzenia kompozycji z krzewami o innym typie wzrostu.

1 z 2Encyklopedia roślin: Irga Dammera Cotoneaster dammeri syn C humifus
2 z 2Encyklopedia roślin: Irga Dammera Cotoneaster dammeri syn C humifus