Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalina hordowina

Viburnum lantana

Encyklopedia roślin: Kalina hordowina  Viburnum lantana  ma biale kwiat

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

zielone, żółte

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 3 m, do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kalina hordowina (Viburnum lantana) to okazały szybko rosnący krzew, zrzucający na zimę liście. Liście jajowate, mięsiste, pomarszczone od góry, od spodu pokryte kutnerem, jesienią przebarwiają się na żółto. Szerokie (około 10 cm) białe kwiatostany składają się wyłącznie z niewielkich (ok. 7 mm średnicy) płodnych kwiatków o długich pręcikach. Owoce początkowo mają czerwone zabarwienie, dojrzałe stają się czarne. Przejściowo owocostany są dwubarwne. Chętnie objadają je ptaki.

Rozmiary Krzewy kaliny hordowiny typowe dla gatunku dorastają do 5 m wysokości, odmiany są niższe (do 3 m wysokości metrów). Szeroko się rozrastają.

Kalina hordowina - odmiany

  • 'Aureovariegata', inaczej 'Variegatum' - liście pomarszczone w żółte plamy;
  • 'Aureum' - liście wiosną żółte, latem lekko zielenieją.

Kwitnienie Kalina hordowina zaczyna kwitnąć w czerwcu. 

Kalina hordowina - wymagania

Dobrze rośnie na glebach suchych, lekko kwaśnych do wapiennych, w słonecznych lub półcienistych miejscach. Kalina na pniu uprawa? Tylko kalina koralowa na pniu - karłowa odmiana 'Compactum' nadaje się do prowadzenia na pniu. 

Kalina hordowina - uprawa i pielęgnacja

Krzew może zimą przemarzać, wymaga więc stanowiska osłoniętego od wiatru.

Rozmnażanie

Jak rozmnożyć kalinę? Najprościej przez sadzonki lub odkłady. Kalina hordowina tworzy odrosty, a łukowato przewieszające się pędy ukorzeniają się po zetknięciu z ziemią. Krzewy naturalne także z nasion.

Cięcie Nie jest zalecane, bo osłabia kwitnienie. Wystarczy usuwać martwe pędy.

Podlewanie i nawożenie

Krzew kaliny hordowiny zasilamy kompostem co 2-4 lata. W czasie długotrwałej suszy wymagane od czasu do czasu obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki

Krzew kaliny jest bardzo odporny na choroby nie są dla niej groźne. Może się zdarzyć, że roślina może być zaatakowana przez chrząszcza, jego larwy widoczne są na spodniej stronie liścia od maja do czerwca.

Zastosowanie W dużych ogrodach do tworzenia barwnych grup krzewów. Co posadzić obok kaliny? Kalina hordowina świetnie będzie prezentować się z kwitnącymi roślinami takim jak hortensja bukietowa lub ogrodowa. 

1 z 1Encyklopedia roślin: Kalina hordowina  Viburnum lantana  ma biale kwiat