Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalina wonna

Viburnum farreri

Encyklopedia roślin: Kalina wonna  Viburnum farreri  inaczej V  fragran

Kolor kwiatów

białe, kremowe, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kalina wonna (Viburnum farreri, inaczej V. fragrans) Krzew o wyprostowanych sztywnych pędach zrzucający na zimę liście i kwitnący przed ich rozwojem. Pąki kwiatowe zawiązuje w październiku, w cieplejszym klimacie otwierają się zimą, w Polsce dopiero po ustąpieniu mrozów. Stulone pąki są różowe, a powstające z nich rurkowate kwiaty - białe. Tworzą wiechowate kwiatostany o 5 cm średnicy, które intensywnie słodko pachną. Liście szorstkie, owalne, o długości około 10 cm; młode ciemnopurpurowe, starsze zielone, jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowo i długo wiszą na gałęziach. Owocuje sporadycznie.

Rozmiary Dorasta do 2,5 m wysokości.

Odmiany ?Nanum? - karłowa o pokroju kulistym około metra średnicy, kwitnienie mało obfite; ?December Dwarf'?- o wysokości około 80 cm, zwartym pokroju i kremowo- różowych kwiatach; 'Candidissimum' - kwitnie na biało.

Kwitnienie Zwykle w marcu. Czasem kwiaty rozwijają się w czasie dłuższego ocieplenia zimowego.

Wymagania Krzewom odpowiada przeciętna próchniczna gleba i stanowiska słoneczne lub półcieniste. Roślina tolerancyjna pod względem odczynu ziemi, jednak preferuje lekko kwaśne podłoże.

Uprawa i pielęgnacja Roślina najlepiej kwitnie w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Jest wytrzymała i nie wymagająca szczególnej opieki. Nie przemarza.

Rozmnażanie Z sadzonek lub przez odkłady.

Cięcie Nie jest zalecane, bo osłabia kwitnienie. Wystarczy usuwać martwe pędy i ewentualnie co kilka lat nieco krzew prześwietlać. Podlewanie i nawożenie Kompostem co 3-4 lata. W czasie długotrwałej suszy wymagane od czasu do czasu obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki Nie są groźne.

Zastosowanie Do sadzenia w miejscach eksponowanych dla efektu wczesnowiosennego kwitnienia.

1 z 1Encyklopedia roślin: Kalina wonna  Viburnum farreri  inaczej V  fragran