Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lantana ( Lantana L.)

Lantana L.

Lantana
Fot. Shutterstock/ komkrit Preechachanwate

Kategoria

byliny, półkrzew

Kolor liści

zielone

Kolor kwiatów

czerwone, różowe, zółte

Pora kwitnienia

lato

Egzotyczny rodowód Lantany sprawia, że niestety w naszych warunkach klimatycznych nie jest odporna na mrozy. Pochodzi z Ameryki Południowej  gdzie jest wiecznie zielonym krzewem bylinowym i często traktowana jest jako chwast.  Zdobią ją kwiaty o jaskrawych umaszczeniach, przebarwiających się począwszy z żółci w odcienie czerwieni i różu, zebrane w główkowate kwiatostany. Lantana liczy sobie bardzo dużo odmian. My przedstawimy te najpopularniejsze w naszym kraju.

Lantana – gatunki:

  • Lantana pospolita (Lantana camara L.)

Lantana – odmiany:

  • „Calippo White Sun”,
  • „Calippo Red”,
  • „Calippo Gold”,
  • „Calippo Tutti Frutti”,
  • „Profesor Raux”,
  • „Lantana Dallas”.

Pochodzenie: Ameryka Południowa, Meksyk.

Charakter wzrostu: w doniczce osiąga wysokości ok 1m, w jej naturalnych warunkach sięga wysokości 2 – 3 m. Ma grubo ząbkowane liście o owalnym kształcie i ostrym zapachu.

Części jadalne: trujące wszystkie elementy rośliny. Najlepiej sadzić je z dala od dzieci i zwierząt.

Lantana - jak uprawiać?

Stanowisko: lantana najlepiej będzie kwitła w pełni słonecznym staowisku.

Rodzaj gleby: do prawidłowego rozwoju lantany niezbędna jest przepuszczalna gleba z domieszką gliny.

Wilgotność gleby: roślina w okresie kwitnienia potrzebuje dużo wilgoci, poza tym wystarczy jej umiarkowana wilgotność gleby.

Odczyn gleby: lekko kwaśny.

Zastosowanie: lantana to piękny kwiat. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można spotkać na balkonach i tarasach jako dodatek do letnich kompozycji.

Sadzenie: maj - czerwiec

Podlewanie:  należy je regularnie podlewać, w okresie kwitnienia obficie (2-3 razy w tygodniu).

Nawożenie: potas.

Rozmnażanie: przed pierwszymi przymrozkami, a najlepiej zawczasu, czyli na początku października trzeba zabrać roślinę do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 – 15 st.C, przyciąć pędy o 1/3 długości i odstawić do maja delikatnie podlewając. W kwietniu cięcie możemy powtórzyć w celu lepszego rozrostu, w maju możemy już wystawić na zewnątrz. Lantanę rozmnaża się poprzez pobieranie latem półzdrewniałych sadzonek i ukorzenianie ich w pomieszczeniu, np. w wilgotnym piasku i temperaturze ok. 20 st. C. Po miesiącu ukorzenione sadzonki przesadzamy do doniczek.

Choroby: bardzo rzadko, mączniak.

Szkodniki: bardzo rzadko, przędziorek.

Zbiór kwiatów: Lantana to roślina trująca. Z uwagi na to należy ostrożnie podchodzić do zbioru jej kwiatów. 

Zbiór nasion: jest trudne, gdyż w naszym  klimacie nasiona często nie zdążają dojrzeć, a roślina nie powtarza cech ozdobnych matecznika.

Kwiat lantana - zimowanie

Lantana pospolita to roślina wieloletnia i  można przechować ją do przyszłego roku. Ze względu na wrażliwość na mróz nie może pozostać zimą na zewnątrz. Do domu zabieramy ją, gdy zapowiadane są pierwsze przymrozki. Lepiej nie dopuścić, by chłody zwarzyły jej liście. Wszystkie pędy warto skrócić o 1/3 długości, starając się przy tym zachować kulisty kształt korony. Dla rośliny musimy znaleźć jasne pomieszczenie, w którym przez całą zimę utrzymuje się temperatura około 10 st. C. Ziemię lantany w doniczce podlewamy z rzadka, małymi dawkami wody. Chodzi o to, by roślinę utrzymać w stanie spoczynku. 

Rozmanażanie w wilgotnym piasku

Polega ona na umieszczeniu pędów rośliny w wilgotnym piasku, który umożliwia korzenienie się nowych pędów. Rośliny najlepiej ukorzeniają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, więc warto umieścić piasek w zamkniętym pojemniku lub worku, który pozwoli utrzymać wilgoć wewnątrz. Po kilku tygodniach można spodziewać się pojawienia się nowych korzeni, a gdy te będą już na tyle duże, można przesadzić rośliny do doniczek lub na miejsce docelowe w ogrodzie.

Lantana na balkonie - pielęgnacja

W marcu lantanę przenosimy do mieszkania, ustawiamy w najjaśniejszym miejscu i zaczynamy obficiej podlewać. Przyda się także wzmocnienie nawozem dla roślin kwitnących.

 

 

1 z 2Lantana
Fot. Shutterstock/ komkrit Preechachanwate
2 z 2Lantana
Fot. Schutterstock/Koy_Hipster