Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niecierpek nowogwinejski

Impatiens nova-guinea

Encyklopedia roślin: Niecierpek nowogwinejski  Delias improved

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 20 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Stale zielona wieloletnia ciepłolubna roślina zielna tworząca gęste kępy lancetowatych liści i efektownych kwiatów o błyszczących płatkach i długiej ostrodze. W uprawie występują jej odmiany mieszańcowe (I. hybrida), których liście osiągają długość 10 cm, a białe, różowe, pomarańczowe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne kwiaty średnicę do 5 cm. Nie ma jeszcze odmian pełnych, natomiast są o kolorowych liściach.

Rozmiary Zwykle 25 cm wysokości. Nowe odmiany mieszańcowe rosnące 2-3 razy większe, w cieplejszym klimacie w gruncie dorastają do metra.

Odmiany Seria 'Pained Paradise' - różnobarwna, ma kolorowe liście; seria 'Harmony' wyjątkowo duże czerwone, różowe i białe kwiaty; seria 'Super Sonic' - różnobarwna o lekko przewieszających się pędach; Seria 'Sunpatiens Vigorous' - odmiany w barwach od białej do ciemnoczerwonej bardzo bujne, do 60 cm wysokości; seria 'Sunpatiens Spreading' o kwiatach białych i łososiowych, o dużej sile wzrostu, lekko zwisającym pokroju i liściach zielonych z żółtym środkiem; 'Loiza' - podwójna, kwiaty białe, 'Sonic Magic Pink' - pojedyncza, płatki różowe w białe smugi.

Kwitnienie Od wiosny do jesiennych przymrozków.

Wymagania Wilgotna, żyzna ziemia próchniczna lub piaszczysto-gliniasta o odczynie od słabo kwaśnego do obojętnego, miejsca półcieniste i cieniste, niektóre odmiany, np. z serii Sunpatiens, tolerują także pełne słońce.

Uprawa i pielęgnacja Na zewnątrz rośliny uprawiane są po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków. Większość należy do grupy tzw. odmian samooczyszczajacych się ponieważ zrzucają kwiaty i nie zawiązują nasion. Gatunek ten dobrze znosi warunki domowe, latem odpowiadają mu wschodnie parapety, zimą pomieszczenia chłodne ( ok. 15oC) i jasne. Należy unikać zalewania korzeni.

Rozmnażanie Przez sadzonki pędowe. Wiosna i późnym latem ukorzeniają się łatwo w samej wodzie.

Cięcie Kwitnących okazów nie wymagane. Ukorzenione sadzonki należy uszczykiwać, by się rozkrzewiły. Podlewanie i nawożenie Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. By rośliny obficie kwitły powinny być regularnie zasilane, w pojemnikach często niezbyt dużymi dawkami nawozów dla roślin kwitnących egzemplarzy , a okazy rosnące w gruncie co 3-4 tygodnie. Choroby i szkodniki W dobrych warunkach, rzadko chorują, gdy jest gorąco i sucho zagrażają im przędziorki, a w chłodzie i wilgoci szara pleśń. Zastosowanie Do obsadzania miejsc cienistych , niektóre odmiany także słonecznych, do pojemników i na rabaty. Sprawdza się też jako krótkowieczna roślina doniczkowa.

1 z 2Encyklopedia roślin: Niecierpek nowogwinejski  Delias improved
2 z 2Encyklopedia roślin: Niecierpek nowogwinejski