Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Orlik alpejski

Aquilegia alpina

Encyklopedia roślin: Orlik alpejski  Aquilegia alpina  ma fioletowe kwi

Kolor kwiatów

fioletowe, niebieskie

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Orlik alpejski (Aquilegia alpina) Wieloletnia roślina zielna, całkowicie mrozoodporna, kłączowa. Liście odziomkowe, klapowane, trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone. Kwiaty duże i dzwonkowate, na długich szypułkach, fioletowo-niebieskie. Pięć płatków jest bezostrogowych i pięć zakończonych zakrzywionymi ostrogami.

Rozmiary Wysokość 40-60 cm.

Kwitnienie V-VII

Wymagania Gleby żyzne, próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne. Stanowisko najlepiej półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Po przekwitnięciu wygląda nieefektownie, dlatego należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślin. Rozmnażanie Wysiew nasion IV-V. Gatunki alpejskie kiełkują po 2 latach. Rośliny są samopylne i łatwo się krzyżują, a nowe siewki nie powtarzają cech odmiany. U odmian nie wyrastających z nasion, stosujemy podział starszych roślin (3-letnich), ale jest to trudne ze względu na rodzaj korzeni. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Orlik wymaga podlewania w dużych ilościach.

Choroby i szkodniki Częstym problemem są choroby grzybowe wywoływane przez Ascochyta aquilegiae i Gloesporium aquilegiae, powodujące plamistość. Szkodniki mogące atakować orliki to miniarki, błonkówki i gąsienice. Orlik jest repelentem dla ślimaków.

Zastosowanie Roślina ozdobna ze względu na oryginalny kształt kwiatów z charakterystyczną, haczykowatą, przypominającą szpon orła ostrogą. Sadzona na rabatach, w ogrodach skalnych oraz uprawiana na kwiat cięty. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w homeopatii jako środek żółciopędny i moczopędny.

1 z 3Encyklopedia roślin: Orlik alpejski  Aquilegia alpina  ma fioletowe kwi
2 z 3Encyklopedia roślin: Orlik alpejski  Aquilegia alpina  ma fioletowe kwi
3 z 3Encyklopedia roślin: Orlik alpejski  Aquilegia alpina  ma fioletowe kwi