Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przylaszczka siedmiogrodzka

Hepatica transsilvanica

Encyklopedia roślin: Przylaszczka siedmiogrodzka

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

fioletowe, niebieskie, różowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

przedwiośnie, wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 10 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica, H. angulosa) Bylina całkowicie odporna na mróz i długowieczna, wytwarza kłącze. Kwiaty różowe, fioletowe lub niebieskie o owalnych płatkach i średnicy 3 cm, otoczone małą kryzą z trzech liści podkwiatowych imitujących działki kielicha. Liście odziomkowe, trójklapowe i brzegiem karbowane. Roślina pochodząca z Rumunii.

Rozmiary Osiąga 10 cm wysokości.

Odmiany 'Carpathian Blue' ? kwiaty jasnofioletowe, 'Ellison Spence' ? kwiaty o niebiesko-lawendowych płatkach, na których szczycie znajduje się przekształcony w drobne płatki wewnętrzny okółek pylników i słupków (tzw. anemonowe) 'Rosea' ? kwiaty jasnoróżowe

Kwitnienie III-IV

Wymagania Gleba żyzna, próchniczna i wilgotna. Stanowisko półcieniste i osłonięte.

Uprawa i pielęgnacja Sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Roślina wrażliwa na suszę i silny wiatr. Rozmnażanie Podział starszych roślin po kwitnieniu, późną wiosną lub wczesną jesienią. Siew nasion. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy tak, by gleba była stale wilgotna.

Choroby i szkodniki Mszyce, ślimaki.

Zastosowanie Bylina wczesnej wiosny sadzona w ogrodach skalnych, ogrodach leśnych, w runach parkowych, na rabatach, pod drzewami i krzewami, oraz w pojemnikach, doskonała na ocienione stanowiska.

1 z 1Encyklopedia roślin: Przylaszczka siedmiogrodzka