Hepatica transsilvanica
Przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica, H. angulosa) Bylina całkowicie odporna na mróz i długowieczna, wytwarza kłącze. Kwiaty różowe, fioletowe lub niebieskie o owalnych płatkach i średnicy 3 cm, otoczone małą kryzą z trzech liści podkwiatowych imitujących działki kielicha. Liście odziomkowe, trójklapowe i brzegiem karbowane. Roślina pochodząca z Rumunii.
Rozmiary Osiąga 10 cm wysokości.
Odmiany 'Carpathian Blue' ? kwiaty jasnofioletowe, 'Ellison Spence' ? kwiaty o niebiesko-lawendowych płatkach, na których szczycie znajduje się przekształcony w drobne płatki wewnętrzny okółek pylników i słupków (tzw. anemonowe) 'Rosea' ? kwiaty jasnoróżowe
Kwitnienie III-IV
Wymagania Gleba żyzna, próchniczna i wilgotna. Stanowisko półcieniste i osłonięte.
Uprawa i pielęgnacja Sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Roślina wrażliwa na suszę i silny wiatr. Rozmnażanie Podział starszych roślin po kwitnieniu, późną wiosną lub wczesną jesienią. Siew nasion. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy tak, by gleba była stale wilgotna.
Choroby i szkodniki Mszyce, ślimaki.
Zastosowanie Bylina wczesnej wiosny sadzona w ogrodach skalnych, ogrodach leśnych, w runach parkowych, na rabatach, pod drzewami i krzewami, oraz w pojemnikach, doskonała na ocienione stanowiska.