Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tawuła nippońska

Spiraea nipponica

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Tawuła nippońska (Spiraea nipponica) Krzew zrzucający liście, o sztywnych, lekko opadających pędach. Młode gałązki są czerwonawo zabarwione. Liście ciemnozielone, lancetowate, całobrzegie lub piłkowane, o długości 1,5-3 cm. Kwiaty drobne, zebrane w zbite kwiatostany kilkucentymetrowej średnicy bardzo licznie wyrastają wzdłuż zeszłorocznych pędów.

Rozmiary Do 2,5 metrów wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany 'Snowmound' - szeroki krzew do 1,5 m wysokości, kwiaty całkowicie zakrywają pędy; 'White Carpet' - do 60 cm wysokości, pędy częściowo ścielą się po ziemi, obficie kwitnie; 'Halward's Silver' - kopulasty krzew do 1 m wysokości; 'June Bride' - do 1,5 m wysokości o strzelistych, wyprostowanych, brązowopurpurowych pędach.

Kwitnienie W maju i czerwcu

Wymagania Rośnie praktycznie na każdym podłożu, niezależnie od jego odczynu, najlepiej jednak na wilgotnych i żyznych glebach. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Roślina całkowicie mrozoodporna. W zasadzie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Rozmnażanie Latem z sadzonek zielnych.

Cięcie Nie jest wymagane coroczne cięcie. Co pewien czas należy przeprowadzić cięcie odmładzające przycinając wszystkie pędy około 30 cm nad ziemią lub wycinając najstarsze gałęzie.

Podlewanie i nawożenie Znosi susze. Zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki. Nie są groźne.

Zastosowanie Nadaje się na żywopłoty, naturalne i formowane, efektownie wygląda rosnąc pojedynczo. Odmiana 'White Carpet' może być elementem rabat. Kwitnące krzewy są pożytkiem dla pszczół oraz innych owadów zbierających pyłek.