Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zawciąg pospolity

Armeria maritima

Encyklopedia roślin: Zawciag nadmorski  inaczej zawciag pospolity  Arme

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, czerwone, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato, wczesne lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 20 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Zawciąg nadmorski, inaczej zawciąg pospolity (Armeria maritima) Zimozielona mrozoodporna bylina tworząca gęstą rozetę równowąskich liści, nagich lub lekko owłosionych, o długości do 10 cm i około 2 mm szerokości, wyrastających z prostego kłącza. Okrągłe kwiatostany, do 2,5 cm średnicy, wznoszą się na sztywnych obłych łodygach i początkowo okryte są błoniastą pochwą Drobne kwiaty składają się z ząbkowanego kielicha i okrągławych, zwykle różowych płatków.

Rozmiary W czasie kwitnienia 15 - 20 cm wysokości.

Odmiany 'Blood Stone'- kwiaty ciemno czerwone; 'Rubrifolia' - kwiaty purpurowe, liście purpurowozielone; 'Rosea' - kwiaty różowe; 'Glory of Holland' - niskie kępy, kwiaty jasnoróżowe; 'Alba' - kwiaty białe.

Kwitnienie Od maja do lipca.

Wymagania Gleba przepuszczalna, sucha lub umiarkowanie wilgotna, niezbyt żyzna, o kwaśnym odczynie. Preferuje stanowiska słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Roślina mało wymagająca. W cieniu słabo kwitnie. Źle zimuje na żyznych wilgotnych stanowiskach. Często powtórnie kwitnie jesienią, choć znacznie mniej obficie.

Rozmnażanie Wysiew nasion, podział kęp wczesną wiosną lub pod koniec lata.

Cięcie W małych wyeksponowanych kompozycjach wycinanie przekwitłych kwiatostanów. Podlewanie i nawożenie Tylko w przypadku wyjątkowej suszy wymaga podlewania. Na jałowych piaskach zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Roślina na obwódki rabat, do zadarniania małych powierzchni, na skalniaki i murki kwiatowe, ogrodowe wrzosowiska i do obsadzania pojemników nie wymagających częstego podlewania.

1 z 2Encyklopedia roślin: Zawciag nadmorski  inaczej zawciag pospolity  Arme
2 z 2Encyklopedia roślin: Zawciag nadmorski  inaczej zawciag pospolity  Arme