Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złotokap pospolity

Laburnum anagyroides

Encyklopedia roślin: Zlotokap pospolity  Laburnum anagyroides  synonim

Kolor kwiatów

żółte

Odczyn gleby

zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 4 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides, synonim L. vulgare) Duży krzew lub małe drzewo z koroną w kształcie odwróconego trójkąta i zwisającymi bocznymi gałęziami. Liście potrójne, dłoniaste, ciemnozielone. Kwiaty żółte w luźnych, o długości do 25cm zwisających gronach, przypominające kwiaty robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia) . Omszone strączki, długości 5 cm, wiszą na gałęziach po obsypaniu się nasion. Uwaga! Wszystkie części rośliny są silnie trujące. Niewielka ilość kwiatów lub nasion jest dawką śmiertelna dla małych dzieci.

Rozmiary Osiąga 4 m wysokości i 2 m szerokości.

Odmiany 'Quercifolium' - liście zielonożółte.

Kwitnienie W maju - czerwcu.

Wymagania Podłoże suche. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Roślina tolerancyjna na pH podłoża, ale preferuje ziemię zasadową.

Uprawa i pielęgnacja Roślina niecałkowicie odporna na mrozy. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych osłoniętych od wiatru. Podłoże warto ściółkować przekompostowaną korą.

Rozmnażanie Wysiew nasion jesienią, a także przez oczkowanie lub szczepienie.

Cięcie Usuwanie najstarszych pędów i korektę kształtu przeprowadza się po przekwitnięciu rośliny. Można też niezbyt mocno przycinać gałęzie dla zagęszczenia korony.

Podlewanie i nawożenie Roślina w zasadzie odporna na susze, jednak lepiej się rozwija, jeśli w glebie zawsze jest nieco wilgoci. Nawożenie kompostem.

Choroby i szkodniki Na liściach może rozwijać się mączniak prawdziwy, grzyby sadzakowe i miniarki.

Zastosowanie Ze względu na małe rozmiary roślina polecana do niewielkich ogrodów. Można prowadzić ją jako drzewo lub krzew lub rozpinać na podporach, np. na bramkach i pergolach, przywiązując do nich młode pędy.

1 z 1Encyklopedia roślin: Zlotokap pospolity  Laburnum anagyroides  synonim