Rośliny
Przedstawiamy listę najczęstszych zimowych kłopotów.
Przed postawieniem diagnozy warto też sprawdzić w literaturze ogrodniczej, co lubi, a czego nie toleruje nasza roślina.
Modny ogródek kuchenny
W coraz bardziej ozdobnych ogrodach często rezygnujemy z uprawy warzyw, owoców i ziół, a szkoda, bo przy odrobinie inwencji można z nich stworzyć uroczy zakątek.
Jeżówki - nowe nieznane odmiany
Margerytka, tyle że purpurowa i ma "zjeżony" środek - taki opis jeżówki dotąd wystarczał. Teraz roślina ma różne oblicza, czasem wręcz trudno ją poznać!
Goście mile widziani
Założyć ogród to nie wszystko, przydałoby się go jeszcze ożywić. Szukać zwierząt w sklepach, a może poczekać, aż wprowadzą się same?
Cebulkowe oryginały
A może tej jesieni zamiast dobrze znanych krokusów czy tulipanów posadzić coś zupełnie nietypowego? Wybór oryginalnych roślin cebulowych jest ogromny.
Pierwiosnek kubkowaty - Primula obconica
Wiosna w domu, wcześniej niż w ogrodzie. Niezależnie od pogody. To zasługa pierwiosnka, który niewiele kosztuje i nie sprawia kłopotów w uprawie.
Narcyzy pełne wdzięku i radości
Ożywiają ogród czystymi barwami, a do tego mogą rosnąć prawie w każdych warunkach - na typowej rabacie, obok krzewów i bylin albo wśród kamieni na skalniakach. Doskonale prezentują się na tle trawnika. Znoszą uprawę w pojemnikach, więc dodadzą uroku tarasowi.
Róża chińska - Hibiscus rosa-sinensis
Uprawiały ją już nasze prababki, jednak wtedy kwitła tylko w jednym, różowoczerwonym kolorze. Teraz mamy do wyboru odmiany w najrozmaitszych barwach.
Storczyki gruntowe - swojska egzotyka
Kiedy myślimy o storczykach, zwykle przychodzą nam na myśl tropikalne okazy o barwnych kwiatach. Jednak w tej olbrzymiej rodzinie znaleźć też można sporo gatunków rosnących w strefach klimatu umiarkowanego, znoszących surowe zimy. Takich, które z powodzeniem można uprawiać w polskich ogrodach.
Leszczyna pospolita - Corylus avellana
Ostatnio coraz chętniej sadzimy w ogrodach nasze rodzime gatunki - wytrzymałe, mało wymagające i swojskie, takie jak... leszczyna. Na pozór nic w niej niezwykłego, jednak co chwila zaskakuje czymś nowym. Wiosną - pierwszymi kwiatami, latem - burzą gęstych liści, jesienią - smakowitymi orzechami.
Skalnice - Saxifraga
Wysokogórskie niedostępne urwiska i jary są naturalnym środowiskiem skalnic. Piękno tych roślin możemy podziwiać także w ogrodzie, jeśli tylko stworzymy im warunki podobne do naturalnych.
Czosnki ozdobne
W kuchni nie sposób się obejść bez czosnku, ale i na rabacie warto przeznaczyć dla niego miejsce. Czosnki ozdobne zakwitają na przełomie wiosny i lata, a cebule sadzimy właśnie teraz - we wrześniu i październiku.
Iglaki o pięknych szyszkach - jak bombki na choince
Iglaki lubimy i podziwiamy za ich wiecznie zieloną szatę. Niektóre gatunki tworzą też efektowne szyszki.