Nadbudowa domu - cz. 8: wykończenie poddasza

opracowanie Iwona Szczepaniak
12.09.2017 13:12
A A A
Do ocieplenia poddasza warto zastosować grubą warstwę  wełny mineralnej. Dzięki temu  wnętrza nie będą się nadmiernie nagrzewały latem i wychładzały zimą

Do ocieplenia poddasza warto zastosować grubą warstwę wełny mineralnej. Dzięki temu wnętrza nie będą się nadmiernie nagrzewały latem i wychładzały zimą (Fot. silesiaarchitects.pl)

Przystosowanie przestrzeni pod dachem do zamieszkania wymaga doświetlenia. Najlepiej sprawdzą się okna dachowe, które łatwo jest wbudować nawet w gotową połać.

Nadają się do wszystkich dachów ze spadkiem większym niż 15%. Najlepiej tak dobrać ich wymiary i rozmieszczenie, żeby dało się je wpasować pomiędzy elementy więźby dachowej.
Modeli okien połaciowych jest wiele. Przy wyborze nie warto kierować się zasadą, że wszystkie okna w domu powinny być tego samego typu. Najlepiej wybierać okna do konkretnego pomieszczenia. Okna dachowe można grupować (w pionie lub poziomie), ustawiając je po kilka obok siebie.

Poddasze będzie komfortowe, gdy połacie dachu zostaną odpowiednio zaizolowane, wnętrza funkcjonalnie podzielone i równomiernie doświetlonePoddasze będzie komfortowe, gdy połacie dachu zostaną odpowiednio zaizolowane, wnętrza funkcjonalnie podzielone i równomiernie doświetlone Fot. Fakro

Ważna jest również wysokość montażu okna dachowego. Im wyżej będzie ono zamontowane, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlone pomieszczenie. Dolna krawędź okna powinna być na wysokości co najmniej 120 cm od podłogi, a górna – 220 cm. Przy takim montażu klamka będzie zawsze w zasięgu ręki.
Dach trzeba również ocieplić. Zwykle robi się to od wewnątrz, wykorzystując wełnę mineralną o grubości co najmniej 25 cm. Od strony zewnętrznej trzeba ją zabezpieczyć przed zawilgoceniem wstępnym kryciem, a od wewnątrz – folią paroizolacyjną. Skosy wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi.
Wnętrze na ostatniej kondygnacji najlepiej jest podzielić ścianami o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie i jedyne dopuszczalne, gdy na poddaszu jest strop drewniany. Na najbardziej wytrzymałym stropie gęstożebrowym, monolitycznym lub prefabrykowanym można też budować ściany murowane. Nie da się ich postawić w każdym miejscu. Projektant umieszcza je nad wzmocnionymi miejscami lub zaleca wzmocnienie stropu.
Nowe poddasze trzeba też ogrzać, co czasem jest dość trudne. Jeśli pomieszczenia mają nieregularny kształt, są pełne zakamarków, trudno oczekiwać, że będą wystarczająco i równomiernie dogrzane. Wtedy należy zastosować więcej grzejników i umieścić je pod oknami połaciowymi.

Aby wygodnie obsługiwać okna zamontowane wysoko - na zdjęciu doświetlające klatkę schodową - warto je wyposażyć w sterowanie elektryczneAby wygodnie obsługiwać okna zamontowane wysoko - na zdjęciu doświetlające klatkę schodową - warto je wyposażyć w sterowanie elektryczne Fot. Fakro

Przed wykonaniem nowej posadzki wszystkie stare warstwy ułożone na stropie należy usunąć. Pozwoli to na jego odciążenie i umożliwi odpowiednie przygotowanie podłoża pod nową podłogę. Sposób zależy od tego, czym wykończymy podłogę – parkietem, „pływającymi” panelami czy deskami na legarach.

Zabudowa poddasza: 10 dobrych rad [WIDEO]

Zobacz także
  • K2 RF; kolor: biała/antracyt; wymiary: 5500 x 2125 mm; cena: 4023 zł, napęd Starcus: 729 zł, KRISPOL, www.krispol.pl Jak wybrać bramę garażową? [RODZAJE, CENY]
  • Optymalne i uniwersalne okna MSline+ MD Optymalne i uniwersalne okna MSline+ MD
  • Jak wybrać dachówkę?