Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Basen ogrodowy - jaki wybrać? [rodzaje, ceny]

opracowanie ewa stroik

Basen to wspaniała forma relaksu, dlatego wiele osób chce go mieć w swoim ogrodzie. Najtańsze są małe baseny, które ustawia się na ziemi, droższe i dużo większe - te całkowicie lub częściowo zagłębione w gruncie.

22331041 https bi
Fot. Shutterstock/upslim

Własną pływalnię można mieć od ręki – wystarczy kupić basen dmuchany, rozporowy lub stelażowy. Jeśli zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, możemy zdecydować się na tradycyjne kąpielisko. Jeśli basen jest odkryty, w naszym klimacie można w nim pływać tylko latem. Dłuższe korzystanie jest możliwe, gdy zainstaluje się urządzenia do podgrzewania wody. W przypadku basenu całorocznego niezbędne jest zadaszenie oraz regularna konserwacja instalacji basenowych.

Jaki mamy wybór?

- Baseny dmuchane. Jest to konstrukcja podstawowa i najtańsza, niestety niezbyt trwała. Ceny dmuchanych basenów zaczynają się od 30 zł. Dmuchane baseny są dość małe, a ich rozłożenie zajmuje parę minut. Łatwo je uszkodzić poprzez przebicie, a materiał, z którego są wykonane ulega znacznemu osłabieniu pod wpływem promieniowania słonecznego.
- Baseny rozporowe. Ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała od konstrukcji dmuchanych, ale słabsza od stelażowych. W odróżnieniu od basenów dmuchanych są bardziej pojemne, dlatego często wyposażone są w drabinki. Mogą być głębokie, dzięki czemu można w nich swobodnie pływać. Sposób ich działania jest bardzo prosty – woda wypełniająca ścianki basenu wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ściany basenu, jednocześnie nadając im sztywność i kształt (dlatego wszystkie baseny rozporowe są okrągłe). Dodatkowo wyposaża się je w specjalne wykończenie u góry w postaci napełnianego powietrzem kołnierza, dzięki czemu brzeg basenu dostosowuje się do wysokości lustra wody. Wykonane są zwykle z poliestru i PCV.
- Baseny stelażowe. Są najbardziej wytrzymałe i najdroższe (kosztują nawet kilkanaście tysięcy). Większość modeli została przewidziana dla dziesięciu lub więcej osób. Zbudowane są ze ścianek usztywnionych metalową konstrukcją, zwanych stelażem, oraz z wypełnienia PCV. Mogą być okrągłe lub prostokątne. Ich największą wadą jest długi czas rozkładania.
- Baseny drewniane. Taki basen jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby harmonijnie współgrał z architekturą ogrodu. Wykonywane są z różnych gatunków drewna, impregnowanego ciśnieniowo. Dostępne są też baseny stelażowe wykończone z zewnątrz materiałami imitującymi drewno.

Basen tradycyjny

Na tradycyjny basen w ogrodzie można się zdecydować w dowolnym momencie, niekoniecznie podczas budowy domu. Dobrze jest natomiast, jeżeli basen powstanie przed zagospodarowaniem terenu wokół budynku i założeniem ogrodu. O usytuowaniu basenu decyduje nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Najlepiej, by miejsce było zaciszne, nasłonecznione i położone z dala od drzew i krzewów, których liście mogłyby zanieczyszczać wodę, a ich korzenie – uszkadzać podziemne instalacje basenu. Niecka basenu najczęściej jest całkowicie zagłębiona w gruncie, dlatego możliwość jej wykonania zależy od warunków gruntowo-wodnych. Powinna być zaprojektowana tak, aby wytrzymała obciążenie: od zewnątrz
– parcia gruntu, a od wewnątrz – wody. Nieckę wykonuje się zazwyczaj jako prefabrykowaną albo w sposób tradycyjny ze zbrojonego betonu lub bloczków betonowych. Od zewnątrz należy ją zaizolować przeciwwilgociowo i termicznie.
- Tradycyjna. Jest najczęściej murowana z pustaków betonowych (wnętrze wymaga tynkowania) lub żelbetowa (wylewana w deskowaniu tradycyjnym lub traconym – ze styropianu lub poliestru). Do wykonania tej ostatniej warto użyć betonu wodoszczelnego. Pełni on podwójną funkcję – konstrukcyjną i izolacyjną, dlatego nie potrzeba wtedy izolacji przeciwwodnej.
- Prefabrykowana. Może być gotowa lub z prefabrykowanych paneli, które łączy się na budowie. Taką nieckę wykonuje się ze stali ocynkowanej, aluminium, polipropylenu lub żywicy poliestrowej, wzmacnianej włóknem szklanym. Od wewnątrz ma dodatkową powłokę – najczęściej z akrylu lub żywic epoksydowych – która nadaje powierzchni gładkość i ułatwia jej wykończenie. Dodatkowo, niecka prefabrykowana może mieć wyprofilowane fabrycznie schodki z powierzchnią antypoślizgową.
Niecki prefabrykowane nie są tak odporne na parcie gruntu i wody, jak te z betonu. Najczęściej wymagają wykonania płyty dennej i ścianek oporowych (wyjątkiem są niecki okrągłe).

Co jest potrzebne do pielęgnacji basenu?

Tester – do badania jakości wody basenowej: wartości pH i stężenia chloru lub innych środków dezynfekujących.
Chemikalia – do uzdatniania wody i utrzymywania jej jakości.
Pływak – ułatwia równomierne rozprowadzanie środków chemicznych. Dobry pływak dodatkowo umożliwia regulację siły dozowania.
Odkurzacz – do czyszczenia basenu; najprostszy – ręczny, podłączany do instalacji basenowej lub automatyczny, który sam „chodzi” po dnie, a nawet po ściankach.
Szczotka – do czyszczenia osadów ze ścianek.
Siatka – do wyjmowania większych zanieczyszczeń lub przedmiotów.
Systemy podgrzewania i utrzymywania temperatury wody – mogą być różne – od pokryw solarnych ograniczających utratę ciepła po podgrzewacze łączone z pompą filtrującą.
Generatory ozonu i chloru – zapewniają czystość w basenie, likwidując bakterie, wirusy i szkodliwe związki.
Pompka filtrująca –  dostępne są tradycyjne pompy filtrujące, pompy z wkładem papierowym oraz pompy piaskowe. Kupując sprzęt, warto zwrócić uwagę na moc poszczególnych pomp. Im większy basen, tym mocniejsza pompa będzie wymagana.
Drabinka basenowa – często wchodzi w skład zestawu, jeśli jednak duży basen nie jest wyposażony w drabinkę, warto ją oddzielne dokupić. Sprzęt zwiększa bezpieczeństwo korzystania z basenu i jest dużym ułatwieniem dla dzieci.
Skimmer – jego instalacja to skuteczny sposób na powierzchniowe oczyszczanie wody. Można go podłączyć przez ścianę basenu do pompy filtrującej. Wtedy w „koszyku” skimmera będą zbierały się większe odpady.

Przykrycie basenu

W sezonie kąpielowym baseny przykrywa się najczęściej folią pęcherzykową pływającą na wodzie i ograniczającą wychładzanie (najtańsze rozwiązanie). Poza sezonem baseny zewnętrzne przykrywa się specjalną folią odporną na warunki atmosferyczne panujące zimą. Firmy basenowe oferują też żaluzje automatyczne z napędem elektrycznym lub hydraulicznym, ale ich koszt często dorównuje kosztowi basenu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Basen ogrodowy - jaki wybrać? [rodzaje, ceny]