Przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin, najogólniej biorąc, możemy podzielić na dwa rodzaje: na przesadzanie roślin doniczkowych oraz na przesadzanie roślin do gruntu.

Przesadzanie roślin: kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Wtedy, gdy zauważymy, że korzenie wyrastają z otworów w dnie lub bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki. Biorąc to pod uwagę można powiedzieć, że nie istnieje pewien kalendarz przesadzania roślin doniczkowych. Pamiętać jednak trzeba o pewnej ważnej zasadzie: młode rośliny przesadzasz co roku, starsze co dwa, trzy lata, dużych i starych zaś nie przesadzasz wcale, tylko wymieniasz w donicy wierzchnią warstwę ziemi.

Instrukcja przesadzania roślin doniczkowych. Przed przesadzaniem należy rośliny obficie podlać: ułatwi to wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Roślinę należy posadzić na tej samej wysokości, na której rosła wcześniej. Po posadzeniu także należy ją intensywnie podlać. Posadzoną roślinę solidnie podlewamy i przez dwa, trzy tygodnie chronimy przed nasłonecznieniem. W przypadku małych roślin średnica nowej doniczki powinna być dwa, cztery cm większa od starej. Dla dużych średnica nowej donicy powinna być większa o pięć, dziesięć cm. Przez miesiąc nie nawozimy. Przesadzanie kwiatów doniczkowych wcale nie jest więc trudne, trzeba jednak przestrzegać jego zasad.

Jak przesadzać rośliny w ogrodzie? To zależy, o jakich roślinach mowa. Inaczej bowiem wygląda przesadzanie krzewów, a inaczej przesadzanie kwiatów. Ważne, by pamiętać o tym, że przesadzanie roślin jest niekorzystne w trakcie ich kwitnienia.