Barwinek różowy (Catharanthus roseus) [Niezwykła roślina]

dr Magdalena Narkiewicz

Kwitnie latem i nawet podczas upałów lśni świeżością, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.

'Mediterranean Polka Dot' wznosi pędy tylko do 5 cm, ale rozkłada je lub zwiesza, tworząc poduchy o śr. do 70 cm. Podobny typ wzrostu mają inne odmiany serii Mediterranean.
'Mediterranean Polka Dot' wznosi pędy tylko do 5 cm, ale rozkłada je lub zwiesza, tworząc poduchy o śr. do 70 cm. Podobny typ wzrostu mają inne odmiany serii Mediterranean.
Fot. Lilianna Sokołowska
Polską nazwę barwinek różowy (Catharanthus roseus) zachował z czasów, gdy był zaliczany do tego samego rodzaju co nasz rodzimy barwinek pospolity (Vinca minor). Jednak w przeciwieństwie do niego jest tropikalną krótkowieczną krzewinką. Tworzy pojedynczy, silnie rozgałęziony pęd o wysokości do 80 cm. Na wierzchołkach gałązek nieustannie rozwijają się pięciopłatkowe kwiaty w odcieniach różu lub bieli, zwykle z ciemnym oczkiem. U odmian kwiaty bywają też liliowe, czerwone lub brzoskwiniowe. Opadają, zanim zwiędną, a zielone owoce nikną między liśćmi, więc rośliny cały czas wyglądają nieskazitelnie, szczególnie w pierw-szym roku uprawy. W gorącym klimacie często tworzy się z nich kolorowe kobierce. Niskie zwarte odmiany sadzi się też na balkonach. Wzorcową serią jest Pacifica, której kwiaty osiągają około 5 cm średnicy, natomiast Mediterranean wyróżnia się kaskadowym pokrojem.

W sprzedaży barwinek pojawia się w maju. Sadzonki są zwykle niewielkie i nie rzucają się w oczy. Zaczynają szybko rosnąć, gdy nastają ciepłe noce. Kwitną długo, choć jesienią, w czasie chłodów, kwiaty są mniej liczne i drobniejsze. Niszczy je dopiero przymrozek.

WYMAGANIA BARWINKA RÓŻOWEGO

Miejsce. Słoneczne i ciepłe. Po deszczu na płatkach tworzą się plamy, więc rośliny warto trzymać pod dachem.

Podłoże: W pojemnikach stosujemy ziemię balkonową (próchniczno-torfową z dodatkiem piasku, o odczynie lekko kwaśnym). Na rabatach - średnio żyzną, gliniasto-piaszczystą, wzbogaconą w próchnicę.

Podlewanie: W czasie upałów barwinki w skrzynkach i doniczkach trzeba często podlewać. Gdy brakuje wilgoci, zwieszają liście, ale po nawodnieniu szybko je podnoszą.

Zasilanie: W pojemnikach nawozimy barwinek cały sezon niskimi dawkami nawozu do roślin kwitnących, na rabatach - 2-3 razy, do połowy sierpnia.

Rozmnażanie: Można w marcu wysiać nasiona (w ciepłej szklarni) lub latem ukorzeniać niezdrewniałe sadzonki pędowe, które zimą przechowuje się w jasnym pomieszczeniu, w tempe- raturze około 10°C.

Skomentuj:

Barwinek różowy (Catharanthus roseus) [Niezwykła roślina]