Szkodniki

Szkodniki to zmora każdego ogrodnika i w ogóle osoby, która decyduje się na uprawianie jakichkolwiek roślin gdziekolwiek, również tych doniczkowych, pielęgnowanych nie w ogrodzie, lecz po prostu w domowym zaciszu. Najgorsze w szkodnikach jest to, że mogą (i najczęściej oczywiście korzystają z tej możliwości) względnie swobodnie przeskakiwać z kwiatka na kwiatek, zjadając bezczelnie kolejne rośliny.

Szkodniki oprócz oczywistych szkód jakie wywołują, to znaczy oprócz uszkadzania i zniekształcania różnorodnych części roślin i w efekcie znacznego często obniżenia plonu (nierzadko powodują zamieranie roślin), przenoszą czasem również czynniki chorobotwórcze ? szkodliwe wirusy, bakterie lub grzyby. Za masowe pojawianie się szkodników odpowiedzialna jest w dużym stopniu uprawa jednego gatunku rośliny na dużej powierzchni (monokultura), a także intensyfikacja rolnictwa.

Szkodniki potrafią pożreć nasze ozdobne rośliny w mgnieniu oka. My oczywiście nie powinniśmy im na to pozwalać. Niestety jest to trudne zadanie, ponieważ nierzadko obecność pasożytów jesteśmy w stanie rozpoznać „po owocach”, czyli po prostu za późno. Wielu spośród nich nie jesteśmy bowiem w stanie dostrzec gołym okiem. Walka ze szkodnikami roślin jest trudna, nie można się jednak poddawać.