Chwasty

Chwasty w szerokim znaczeniu to wszelkie niepożądane rośliny. W gospodarce rolnej pojęcie chwasty stosowane jest w odniesieniu do roślin niepożądanych w składzie uprawy rolnej zarówno w uprawach polowych, ogrodowych, jak również ogrodniczych, szklarniowych i łąkowych, dlatego też odpowiedź na pytanie dlaczego chwasty są szkodnikami, dlaczego zwalczamy chwasty jest jedna: bo są niepożądane, bo wchodzą w drogę naszym uprawom. Chwasty w ogrodzie to prawdziwe utrapienie.

Aby chwasty nie pojawiły się na trawniku należy przeprowadzić wstępne zabiegi jeszcze przed jego założeniem. Trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach rośliny niepożądane będą miały lepsze warunki do rozwoju niż trawa.

Niektóre chwasty mogą wydać się sympatyczne i urodziwe. W przypadku popularnego chwastu zbożowego, jakim jest chaber, myślimy o nim raczej w kategorii dzikiego polnego kwiatu, który ładnie prezentuje się także w wazonie.

Rodzaje chwastów: popularne chwasty – zarówno chwasty ogrodowe, jak i chwasty polne – niewątpliwie pomoże rozpoznać atlas chwastów. Sięgnięcie po atlas chwastów po to, by poznać chwasty polskie albo dowiedzieć się, jak wygląda rdest powojowy jest całkiem zasadne.

Pytanie o „pospolity chwast” pojawia się bardzo często w krzyżówkach. W dobie internetu łatwo znaleźć odpowiedź. Najczęściej spotykane hasło to: szarłat, babka, kąkol, komosa, lebioda, mlecz, perz oraz rdest.