Jak przycinać hortensje? [Radzą polscy szkółkarze]

Tajniki odpowiedniego przycinania hortensji zdradzają szkółkarze polscy. Zobacz jak ciąć różne gatunki hortensji..
Hortensje to jedne z najlepszych roślin ogrodowych - długowieczne, mało wymagające, a do tego wyjątkowo ozdobne. W zależności od gatunku albo w ogóle nie wymagają cięcia, albo odwrotnie - skracanie pędów jest zabiegiem wręcz obowiązkowym. Czy, jak i kiedy ciąć, zależy od tego, kiedy rośliny zawiązują pąki kwiatowe. W przypadku najbardziej popularnej hortensji ogrodowej do inicjacji kwitnienia dochodzi w roku poprzednim (kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich). Przycięcie krzewów jesienią lub wiosną (ale także przemarzanie pędów zimą) spowoduje utratę kwitnienia w nadchodzącym sezonie - dlatego krzewów nie należy przycinać.

Blisko spokrewniona z hortensją ogrodową, a niekiedy klasyfikowana jako jej podgatunek jest hortensja piłkowana, mająca podobne wymagania. Wiele jej odmian jest bardziej wytrzymałych na mróz, a ponadto kwitnie na pędach jednorocznych. W przypadku obu wymienionych gatunków jedynym zalecanym cięciem jest cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów zmarzniętych, porażonych przez choroby lub suchych.

Zupełnie inaczej postępujemy z hortensją krzewiastą i jej najpiękniejszą odmianą 'Annabelle', którą tniemy corocznie wczesną wiosną (w marcu) 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu krzewy wytworzą liczne nowe, silne i proste pędy zakończone ogromnymi kulistymi kwiatostanami. Kwiaty te nawet po zaschnięciu pozostają ozdobą ogrodu przez całą jesień i zimę. W przypadku hortensji bukietowej i licznych jej odmian ('Grandiflora', 'Limelight', 'Pink Diamond'), które także kwitną na pędach jednorocznych, wszystkie zeszłoroczne przyrosty skracamy do wysokości 20-30 cm. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe, np. odmianę 'Dart's Little Dot'. Natomiast raz na kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające polegające na przycięciu krzewu na wysokości 40-50 cm od ziemi. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i są nieprzycinane, tworzą coraz drobniejsze kwiatostany, krzewy szybciej się starzeją i tracą swoje walory ozdobne.

Specyficznego cięcia, a właściwie drobnej kosmetyki wymaga hortensja dębolistna. Ten krzew znany z oryginalnych, niezwykle intensywnie przebarwiających się jesienią liści oraz wydłużonych kwiatostanów jest wrażliwy na uszkodzenie pędów i dosyć słabo się regeneruje. Dlatego cięcie ograniczamy wyłącznie do usuwania zaschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów. Podobnie postępujemy z hortensją kosmatą, która zakwita na pędach kilkuletnich. Cięcia nie wymaga także jedyne uprawiane u nas pnącze z rodziny hortensjowatych - hortensja pnąca.

Warto zapamiętać: Coroczne cięcie wykonuje się jedynie u roślin, które kwitną na pędach jednorocznych - nieprzycinane krzewy będą tworzyły coraz drobniejsze kwiatostany i w rezultacie stracą swoje walory ozdobne.

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak przycinać hortensje? [Radzą polscy szkółkarze]
Zaloguj się
 • Oceniono 3 razy 3

  .Może oszukana odmiana. Mam taką od 2 lat. Kwiaty ogromne i duzo. .Ziemia kiepska, ,podlewana 3 razy w tygodniu i nawozona nawozem do hortensji .Bardzo piękna jest odmiana "Polarny Miś". Polecam.

 • Gość: regin-52

  Oceniono 5 razy 3

  Mam taką właśnie hortensję u siebie w ogródku.Rośnie sobie tam od 2 lat.W tym roku miała bardzo dużo ogromnych kwiatów na długich gałązkach.Bardzo jestem z niej zadowolona ponieważ wygłądała wprost slicznie.Sasiedzi pytali jak ja wyhodowałam a ona sobie poprostu wyrosła.Stanowisko słoneczne ziemia raczej uboga,rzadko podlewana.Pozdrawiam serdecznie!

 • Renata Klarkowska

  Oceniono 7 razy -1

  Nie może być, mam hortensję moja często podlewana, dokarmiana. Jest bardzo wrażliwa na słońce,płatki kwiatów się zwijają od słońca, na brak wody nawet w te upalne dni 2 x dziennie musiała być podlewana. Kwiatów mnóstwo ale raczej małe. Musi być dobra klasa ziemi. Nie dam sobie powiedzieć one potrzebują szczególnej opieki i warunków. Piękne kwiaty lecz bardzo kłopotliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX