Stropy i schody

 • Balustrady i poręcze: trendy 2017

  Balustrady i poręcze: trendy 2017

  W tym roku najmodniejsze są balustrady i poręcze o oryginalnym wzornictwie, wykonane przede wszystkim ze szkła i stali lub będące wynikiem połączenia tych materiałów z ponadczasowym drewnem. Zobacz galerię z nowościami i daj się zainspirować.

 • Schody dywanowe

  Schody dywanowe

  Z boku przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach. Schody zwane dywanowymi to konstrukcja samonośna, którą od typowych schodów ażurowych odróżnia brak belek lub płyty nośnej.

 • Wygodne schody w domu

  Wygodne schody w domu

  Schody, niezbędne, by pokonać różnicę poziomów w domu, stają się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza. Dlatego powinny być nie tylko bezpieczne, funkcjonalne, ale i estetyczne. Można je umieścić w różnych częściach domu i zastosować do ich budowy różne technologie.

 • Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów zewnętrznych

  Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów zewnętrznych

  Gdy pod okładziną schodów zewnętrznych ułożymy odpowiednią instalację złożoną z kabli grzejnych oraz sterowania, usunie ona z nich śnieg i lód.

 • Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?

  Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?

  Zamiast popularnych schodów żelbetowych, które wykonuje się już podczas robót stanu surowego, a potem wykańcza, można wstawić do domu gotowe schody - wykonane w całości na zamówienie lub składane z elementów.

 • Słupy na poddaszu

  Słupy na poddaszu

  Jeśli dach ma dużą rozpiętość lub rozbudowany kształt, krokwie zwykle muszą być wsparte dodatkową konstrukcją z poziomych płatwi i podpierających je słupów z drewnianych krawędziaków. Przy wykończeniu poddasza takie słupy muszą być odpowiednio wpasowane w jego zabudowę.

 • Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne: w praktyce

  Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne: w praktyce

  Schody żelbetowe można wykonać metodą tradycyjną, wylewając je w deskowaniu bezpośrednio na budowie, albo skorzystać z elementów prefabrykowanych drobno- lub wielkowymiarowych.

 • Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne: trochę teorii

  Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne: trochę teorii

  Jeśli są dobrze zaprojektowane i wykonane, nawet nie zauważymy wielokrotnego ich pokonywania. W przeciwnym razie codzienne chodzenie po schodach stanie się naszym utrapieniem.

 • Na forum: skraplanie wody na suficie pod tarasem

  Na forum: skraplanie wody na suficie pod tarasem

  Mam ogrzewane pomieszczenie pod dużym tarasem (40 m2). Taras jest szczelny, ale na suficie pojawiają się krople wody. Jak walczyć z problemem?

 • Wylewka podłogowa: tradycyjna czy samopoziomująca?

  Wylewka podłogowa: tradycyjna czy samopoziomująca?

  Podkładów podłogowych jest na rynku kilka rodzajów. Są one dostępne w postaci wylewek samopoziomujących lub mas ściąganych po listwach. Można je układać jako pływające lub trwale związane z podłożem (zespolone).

 • Renowacja schodów betonowych

  Renowacja schodów betonowych

  Schody betonowe są bardzo trwałe, ale ich okładziny z czasem się niszczą lub przestają pasować do modernizowanego wnętrza. Czym je zastąpić, by nowe pokrycie było trwałe, ładne i... osiągalne finansowo? Jak przeprowadzić renowację schodów, żeby nie zmienić wysokości stopni i nie zaburzyć proporcji schodów?

 • Jak zbudować wygodną pochylnię

  Jak zbudować wygodną pochylnię

  Nawet dwa-trzy schodki stają się barierą nie do pokonania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Dlatego w domu, w którym mieszka, koniecznie trzeba je uzupełnić o pochylnię.

 • Izolacja balkonu

  Izolacja balkonu

  Wielu z nas marzy o pięknym i niesprawiającym kłopotów balkonie, z którego można korzystać podczas słonecznych dni. Tymczasem wykonanie tego elementu z okładziną ceramiczną jest trudną sztuką, która wymaga zastosowania sprawdzonych technologii.

 • Pielęgnacja świeżego betonu

  Pielęgnacja świeżego betonu

  Planuję wykonać strop żelbetowy. Nie wiem, czy wykonawca zdąży go zrobić latem, czy dopiero późną jesienią. Co zrobić, żeby beton nie popękał? Andrzej M.

 • Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym

  Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym

  Źle zrobione tarasy szybko się niszczą, zwłaszcza te wykończone płytkami ceramicznymi. Najpierw pojawiają się na nich wykwity i pęknięcia, później odspaja się okładzina. A jednak ich poprawne wykonanie wcale nie jest takie trudne.

 • Betonowe schody zewnętrzne do poprawy

  Betonowe schody zewnętrzne do poprawy

  Schody wejściowe do mojego domu miały być zrobione z betonu. Jednak przy ich wylewaniu wykonawca się pomylił. Swój błąd skorygował, doklejając do betonu docięte elementy z bloczków z betonu komórkowego. Później całość wykończył płytkami ceramicznymi. Po dwóch latach płytki zaczęły odpadać, a na murku przy schodach pojawiły się pęknięcia. Dlaczego? Maciej M., Złotów

 • Balkon na parterze: zniszczona płyta balkonowa

  Balkon na parterze: zniszczona płyta balkonowa

  Budowany przeze mnie dom stał w stanie surowym otwartym przez kilkanaście lat. Przez ten czas uległy zniszczeniu różne elementy konstrukcji, ale najbardziej spód balkonu na parterze. Czy jest możliwa jego naprawa? Rafał K.

 • Rozkładane schody na strych

  Rozkładane schody na strych

  Składane schody drabiniaste mają lekką konstrukcję drewnianą albo stalową. Ważą zazwyczaj od 25 do 40 kg, wytrzymują obciążenia do 150 kg na stopień oraz 350 kg na cały element, a schody aluminiowe nawet 200 kg na stopień i 500 kg na cały element. Rozkładają się w różny sposób. Nadają się do pomieszczeń o wysokości od 230 do 350 cm.

 • Miejsce na schody na poddasze

  Miejsce na schody na poddasze

  Rodzaj schodów na poddasze, kształt biegu, a przede wszystkim nachylenie decydują o wygodzie ich użytkowania.

 • Dobudowanie schodów na poddasze

  Dobudowanie schodów na poddasze

  Dobudowanie schodów na poddasze zwykle jest kompromisem między wygodą korzystania z nich a zajmowaną przez nie powierzchnią i miejscem ich usytuowania. Wybierając ich rodzaj, warto też wziąć pod uwagę zakres robót przystosowawczych, bo to przesądza o kosztach i ewentualnych utrudnieniach w korzystaniu z istniejących pomieszczeń.

 • Renowacja schodów zewnętrznych

  Renowacja schodów zewnętrznych

  Stan schodów prowadzących do domu wpływa na to, jak prezentuje się wejście do budynku. Znacznie ważniejszą sprawą jest jednak to, że zależy od niego nasze bezpieczeństwo.

 • Wylewki podłogowe

  Wylewki podłogowe

  Podkład podłogowy - popularnie zwany wylewką, szlichtą albo jastrychem - to ostatnia warstwa podłogi przed ułożeniem posadzki. Powinien być idealnie równy i wytrzymały, ponieważ to właśnie od jego jakości zależy, czy ułożona na nim posadzka będzie trwała i bez uszkodzeń.

 • Szybka naprawa tarasu

  Szybka naprawa tarasu

  Źle wykonane tarasy szybko się niszczą. Podczas naprawy trzeba dopilnować starannego wykonania wszystkich warstw, inaczej cały wysiłek pójdzie na marne.

 • Szklane schody - trudny detal

  Szklane schody - trudny detal

  Szklane schody są, a jakby ich nie było: z jednej strony zapewniają wygodną i bezpieczną komunikację między parterem a piętrem, z drugiej - nie dzielą optycznie wnętrza i pozwalają maksymalnie je doświetlić.

 • Podłoga na keramzycie

  Podłoga na keramzycie

  Co to jest keramzyt i do czego można go stosować? Czy to prawda, że keramzyt chroni przed szkodliwym wpływem cieków wodnych? Jak ocieplić podłogę keramzytem i czy to się opłaca?

 • Z czego zrobić podłogę na gruncie

  Z czego zrobić podłogę na gruncie

  Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym podłogi na gruncie jest wykonanie podłogi z izolacją ze styropianu. Alternatywna metoda to ułożenie keramzytu, który zastępuje zarówno podsypkę, jak podłoże betonowe i izolację termiczną.

 • Schody betonowe do remontu

  Schody betonowe do remontu

  Schody żelbetowe mają opinię trwalszych niż drewniane. Zasłużoną, ale trzeba pamiętać, że raczej dotyczy ona samej konstrukcji, niż ich wykończenia. Czasem jednak trzeba naprawić również powierzchnię samego betonu, jego odpryśnięcia lub pęknięcia.

 • Schody na poddasze

  Schody na poddasze

  Chcę zrobić w domu dodatkowe schody w salonie, ale nie wiem, czy da się zrobić odpowiedni otwór w stropie. Ze względu na usytuowanie schody powinny być ładne, nieduże, ale w miarę wygodne. Czy uda się dobrać schody gotowe do samodzielnego montażu, czy też trzeba będzie je robić na zamówienie? Stefan K. Police

 • Ocieplenie podłogi keramzytem

  Ocieplenie podłogi keramzytem

  Buduję dom niepodpiwniczony. Wykonawca namawia mnie, by podłogę parteru wykonać koniecznie z keramzytu, zamiast, jak to się zwykle robi, ułożyć warstwę betonu, na niej styropian i wylewkę. Zapewnia mnie, że tak będzie lepiej i taniej. Czy ma rację?

 • Kształty schodów

  Kształty schodów

  Schody mogą pozostać całkowicie zamknięte w specjalnie na nie przeznaczonej klatce schodowej, lub być częścią otwartej przestrzeni domu. Zaprojektowane na planie koła, prostokąta czy elipsy, mogą cieszyć oko niebanalnym kształtem, zadziwiać użytym materiałem, dominować lub znikać w przestrzeni wnętrza, łączyć stylistycznie lub podkreślać różnice.<br />