Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słupy na poddaszu

Monika Karda

Jeśli dach ma dużą rozpiętość lub rozbudowany kształt, krokwie zwykle muszą być wsparte dodatkową konstrukcją z poziomych płatwi i podpierających je słupów z drewnianych krawędziaków. Przy wykończeniu poddasza takie słupy muszą być odpowiednio wpasowane w jego zabudowę.

Słupy na poddaszu
Słupy na poddaszu
Fot.: Velux

Połączenie słupa z murem

Jeżeli na poddaszu mają być murowane ściany wewnętrzne, ich połączenie z drewnianymi słupami powinno być starannie zaplanowane. Murowanych ścian absolutnie nie wolno spajać ze słupami więźby dachowej zaprawą cementowo-wapienną. Ponieważ drewno "ciągnie" wilgoć z betonu, zaprawy cementowo-wapiennej, a nawet z cegieł ceramicznych, mur trzeba oddzielić od słupa (np. pianką montażową). Dzięki niej drewno nie będzie stykać się z "zimniejszymi" (bardziej wilgotnymi) elementami murowymi czy betonowymi, które jako jedne z pierwszych ulegają zawilgoceniu parą wodną, znajdującą się we wnętrzu domu.
Słupy drewniane wbudowuje się ściany działowe za pomocą metalowych łączników, których jeden koniec jest przykręcony do drewna, a drugi zatopiony w spoinie poziomej muru. Można też użyć długich gwoździ, wbitych (co mniej więcej 40 cm) poziomo w słup na wysokości spoin w murze. Przy takich połączeniach należy zachować, z każdej ze stron, 1-2 cm szczeliny i dopiero przed tynkowaniem ścian wypełnić je pianką montażową.

Zabudowa słupów płytami gipsowo-kartonowymi

Jeśli słupy więźby dachowej są wykonane z drewna jedynie przetartego, a do tego zaimpregnowano je przeciwgrzybiczo i przeciwogniowo, lepiej ukryć je pod zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Drewniane słupy najlepiej obudowywać tak, żeby między nimi a obudową z płyt g-k pozostała kilkucentymetrowa przestrzeń. Dlatego ruszt z metalowych profili powinno się odsunąć od drewna zarówno na krawędziach ścian działowych, jak i na ich długości. Dzięki temu drewniane słupy będą mogły "oddychać". W zabudowie z płyt można też ukryć pojedyncze słupy, zwłaszcza, gdy przestrzeń między nimi a ścianami działowymi jest niewielka. Taki słup warto "powiększyć" za pomocą suchej zabudowy z płyt g-k i połączyć go z lekką ścianą działową.

Jeżeli słupy mają pozostać jako wolno stojące, można ich nie osłaniać, jeśli tylko zostały wykonane z ostruganego i niezaimpregnowanego barwnie drewna. Warto je oszlifować i pomalować lakierem bezbarwnym lub lakierobejcą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Słupy na poddaszu