Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie schody strychowe? Wymiary schodów

Ewa Pietruszczak

Na poddasze nieużytkowe zagląda się zaledwie kilka czy kilkanaście razy w roku. Do tak rzadkich wypraw wystarczą lekkie oraz niedrogie schody, które – gdy są akurat niepotrzebne – można po prostu schować w stropie.

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe
Fot. Shutterstock.com

Jakie schody na strych wybrać?

Do wyboru jest kilka rodzajów schodów. Najczęściej jednak na strych poleca się składane schody drabiniaste. Drugie pod względem popularności są schody strychowe nożycowe. 

Składane schody drabiniaste. Mają lekką konstrukcję drewnianą albo stalową. Ważą zazwyczaj od 25 do 40 kg, wytrzymują obciążenia do 160 kg. Rozkładają się w różny sposób. Nadają się do pomieszczeń o wysokości od 230 do 350 cm.

Głównym elementem jest rozkładana drabinka, która po złożeniu chowa się do skrzyni osłoniętej od strony pomieszczenia klapą, będącą jedynym widocznym na suficie elementem złożonych schodów (wyłaz na poddasze.). Oszczędzamy dziki temu miejsce w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane. Drabinka może być stalowa lub drewniana (najczęściej robi się ją z drewna sosny), z metalowymi okuciami. Zazwyczaj drabinki są dwu- lub trzyczęściowe, rzadko – czteroczęściowe. Szerokość drabinki wynosi zwykle 34-38 cm.

Drabinka może rozkładać się w różny sposób i zależnie od tego schody określa się jako wysuwane, łamane lub harmonijkowe (inaczej nożycowe). Te ostatnie zajmują najmniej miejsca po otwarciu, a ponieważ otwierając je, rozciąga się je po prostu stosownie do wysokości pomieszczenia, nie muszą być zrobione tak dokładnie „na miarę” jak schody łamane.

Skrzynia ma konstrukcję drewnianą (wyłaz na strych). Jej standardowe wymiary to ok. 20 cm wysokości, 50-70 cm szerokości i 80-140 cm długości.

Schody strychowe sprzedawane są często z poręczą, która składa się razem ze schodami. Czasem można zamówić poręcz dodatkowo, za dopłatę. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, warto z niej skorzystać, bo schody drabiniaste nie należą do wygodnych. Niekiedy można też dokupić barierkę ochronną do zamontowania do skrzyni na strychu – wokół otworu w stropie.

U niektórych producentów do części modeli schodów można zamówić napęd elektryczny ułatwiający ich otwieranie i zamykanie.

Schody nożycowe.  Zajmują mało miejsca i nadają się szczególnie do małych pomieszczeń. Schody nożycowe wykonane są w całości z metalu. Schody nożycowe mają większą wytrzymałość i przenoszą większe obciążenia niż drewniane schody rozsuwane, a jednocześnie są łatwe w obsłudze. Wymagają mniejszej siły do ich otwierania, rozsuwania i chowania. Dzięki mechanizmom odciążającym, nawet osoby starsze lub młodzież poradzą sobie z rozsuwaniem tych schodów. 

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe składane
Fot. Fakro
schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe nożycowe
Fot. Fakro

Schody składane na ścianę

to praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Po złożeniu mogą stanowić dyskretną część wyposażenia, idealną do wykorzystania w przypadku ograniczonej przestrzeni.

Energooszczędne schody na poddasze

Do budynków energooszczędnych, a także do tych wszystkich domów, w których występuje duża różnica temperatury pomiędzy ogrzewanym pomieszczeniem na poddaszu, a nieużytkowym strychem, należy dobrać odpowiednie schody. Muszą one mieć bardzo dużą szczelność (najwyższej, czyli 4-tej klasy wg EN12207), a także jak najlepszy (czyli najniższy) współczynnik przenikania ciepła U – w najcieplejszych schodach z oferty rynkowej wynosi on zaledwie 0,51 W/(m²K). Aby schody osiągnęły tak dobre parametry izolacyjności cieplnej, wyposażone zostały w potrójny system uszczelek oraz termoizolacyjną klapę o grubości 8 cm wypełnioną wyłącznie materiałem termoizolacyjnym.

Dodatkowo schody te wyposażono również w rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania: poręcz, antypoślizgowe stopnie oraz stopki. Do budynków energooszczędnych, a także do tych wszystkich domów, w których występuje duża różnica temperatury pomiędzy ogrzewanym pomieszczeniem na poddaszu, a nieużytkowym strychem, należy dobrać odpowiednie schody. Muszą one mieć bardzo dużą szczelność (najwyższej, czyli 4-tej klasy wg EN12207), a także jak najlepszy (czyli najniższy) współczynnik przenikania ciepła U – w najcieplejszych schodach z oferty rynkowej wynosi on zaledwie 0,51 W/(m²K). Aby schody osiągnęły tak dobre parametry izolacyjności cieplnej, wyposażone zostały w potrójny system uszczelek oraz termoizolacyjną klapę o grubości 8 cm wypełnioną wyłącznie materiałem termoizolacyjnym.

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe enerogoszczędne
Fot. Fakro

Jak zamaskować schody strychowe?

Po złożeniu schodów otwór w stropie zamykany klapą zostaje zamknięty przez przymocowana do spodu schodów klapę, czyli drewnianą lub drewnopochodną płyta, którą można pomalować na taki sam kolor jak resztę sufitu. Może być ona ocieplana, aby nie uciekało przez nią ciepło z wnętrza domu – wtedy ma konstrukcję dwuwarstwową, ze sklejki z warstwą izolacji termicznej w środku. Zazwyczaj jest to warstwa styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego o grubości 3 cm Ważne jest uszczelnienie skrzyni w miejscu styku z klapą po zamknięciu. Dobrze uszczelnione schody mają 4. klasę infiltracji powietrza. Tylko ocieplane oraz uszczelnione klapy zapobiegną ucieczce ciepła do nieogrzewanych pomieszczeń, które są zaplanowane na strychu.

Klapę zamyka się i otwiera za pomocą specjalnego drążka. Droższe modele schodów są wyposażone w jedną lub dwie niewielkie poręcze przymocowane do klapy. Te najdroższe mogą zaś mieć mechanizm automatycznego otwierania i zamykania, sterowany przy użyciu pilota. Maksymalne obciążenie schodów składanych wynosi 150-160 kg.

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe
Fot. Fakro

Schody strychowe - otwór w stropie

Możliwość wykonania otworu w stropie i sposobu jego wykonania powinien ustalić konstruktor. Otwór taki nie może osłabiać stropu, czy przecinać jego elementów nośnych bez odpowiedniego wzmocnienia. Dlatego konstruktor w razie potrzeby zaprojektuje odpowiednie wzmocnienia, na przykład dodatkowy podciąg bądź wymian, a także określi kolejność prac i sposób podparcia stropu na czas robót.

W stropach na belkach stalowych lub drewnianych ze względu na rozstaw belek, który zwykle wynosi ponad 90 cm, można wykonać otwór między belkami bez naruszania elementów nośnych. Bardziej skomplikowane jest wykonanie otworu w stropie gęstożebrowym, na przykład typu Fert lub Teriva. Belki nośne rozstawione są tam gęsto (co 45-60 cm), a więc na szerokość niewystarczającą do zapewnienia wygodnego wejścia na poddasze. Również płyty monolityczne i prefabrykowane mają gęsto rozstawione zbrojenie konstrukcyjne, co utrudnia zrobienie dużego otworu.

Trzeba też pamiętać, że wykonany w stropie otwór wymaga uszczelnienia. Z tego też względu jego wymiar jest przeważnie o około 2 cm większy od wymiaru skrzyni schodów strychowych. 

 

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe
Fot. Shutterstock.com

Schody strychowe - wymiary

Producenci oferują schody strychowe w różnych rozmiarach. Najczęściej poszukiwane są takie o wymiarach: 60 x 70 cm, 80 x 80 cm, 90 x 70 cm, 90 x 90 cm, 120 x 80 cm, 120 x 70 cm, 140 x 70 cm, 140 x 80 cm. 

Można również zamówić schody w niestandardowych rozmiarach. Należy wówczas podać faktyczny wymiar otworu w suficie oraz wysokość pomieszczenia, w którym schody będą rozkładane. Rzeczywisty rozmiar schodów będzie pomniejszony
o luz montażowy, wynoszący 2 cm na szerokości i 1,6 cm na długości. Zamawiając schody należy również uwzględnić przestrzeń jaką zajmują schody podczas rozkładania i po rozłożeniu. 

Schody strychowe - cena

W zależności od wymiarów i parametrów schody składne drabiniaste są dostępne w cenie od 500 zł do 2500 zł (wersja energooszczędna). Schody nożycowe są nieco tańsze. Trzeba za nie zapłacić od 600 zł do 1500 zł.

schody strychowe schody na poddasze schody adaptacja poddasza strych wejście na strych poddasze
Schody strychowe
Fot. Shutterstock.com

Specjalna konstrukcja sprawia także, że użytkownik nie musi już zastanawiać się jak ocieplić schody strychowe.

Schody strychowe ocieplane same w sobie nie są w żaden sposób podbite, lecz ich klapy. Na rynku do wyboru są klapy ocieplane, ale też nieocieplane, dlatego trzeba na ten aspekt zwrócić uwagę przy zakupie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie schody strychowe? Wymiary schodów