Koszt budowy domu

 • dom kontenerowy

  Dom z kontenerów - ile kosztuje? Na co uważać?

  Pandemia i wiele innych czynników jak np. coraz droższe mieszkania, których ceny w największych miastach przekraczają kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy spowodowały, że coraz więcej osób woli ucieczkę poza miasto i wybudowanie własnego domu. Tradycyjne koszty budowy są jednak również bardzo wysokie, dlatego popularnością zaczynają się cieszyć nieco bardziej niestandardowe rozwiązania jak np. domy szkieletowe czy domy z kontenerów. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z kontenerów i jak sprawdza się tego rodzaju rozwiązanie w polskich warunkach?

 • Kosztorys budowlany ułatwia inwestorowi oszacowanie kosztów budowy domu

  Kosztorys, czyli budowa z ołówkiem w ręku

  Kosztorys inwestorski pozwala szczegółowo zaplanować, nadzorować i rozliczyć poszczególne etapy budowy wymarzonego domu. Wyjaśniamy, z jakich części składa się to praktyczne narzędzie i dlaczego warto z niego korzystać w trakcie inwestycji.

 • Budynek jednorodzinny, mieszkalny, parterowy z poddaszem użytkowym, wolno stojący, bez podpiwniczenia

  Ile kosztuje elewacja?

  Ile zapłacimy za ocieploną elewację w systemie ETICS? Co polecają producenci chemii budowlanej i materiałów ociepleniowych? Sprawdzamy to na przykładzie domu, który miałby być zbudowany według projektu FULTON III DC P342B.

 • Podwójna brama garażowa

  Koszt bramy garażowej

  Ile zapłacimy za bramę garażową oraz automatykę do niej? Co polecają producenci tych wyrobów? Sprawdzamy to na przykładzie domu, który miałby być zbudowany wg projektu FULTON III DC P342B.

 • Rolety zewnętrzne

  Koszt rolet zewnętrznych

  Ile zapłacimy za rolety zewnętrzne? Co polecają producenci tych wyrobów? Sprawdzamy to na przykładzie domu, który miałby być zbudowany wg projektu FULTON III DC P342B.

 • Drzwi zewnętrzne

  Koszt drzwi zewnętrznych

  Ile zapłacimy za drzwi wejściowe? Co polecają producenci tych wyrobów? Sprawdzamy to na przykładzie domu, który miałby być zbudowany wg projektu FULTON III DC P342B.

 • Domy rodzinne z budżetem do 200 tys. zł

  Domy rodzinne z budżetem do 200 tys. zł

  Nie ma chyba rodziny, która by nie myślała o własnym kącie. Jednym wystarczy mieszkanie, ale wielu szuka sobie do życia miejsca wśród natury, z możliwością wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzisiaj prezentujemy najbardziej popularne projekty, w których wygodnie będą żyć rodziny w modelu 2+2.

 • Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?

  Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?

  Wiele osób uważa, że kosztorysy inwestorskie znajdujące się tuż obok projektów domów są wręcz wyssane z palca. Ich jedynym celem jest zachęcenie inwestora do wybrania konkretnego projektu, który zapowiada się tani w budowie a w rzeczywistości okazuje się jednym z droższych. Jak jest rzeczywiście?

 • Budujemy dom bez kredytu. Projekty funkcjonalnych domów z budżetem 150 tys zł

  Budujemy dom bez kredytu. Projekty funkcjonalnych domów z budżetem 150 tys zł

  Odkładając przez 10 lat 1250 zł miesięcznie, zaoszczędzimy 150 tys zł. Jeśli wygospodarujemy 2000 zł na oszczędności, tę samą kwotę będziemy mieć w niespełna 7 lat. Oznacza to, że - przy prowadzeniu uczciwych oszczędności - możemy pozwolić sobie na budowę całorocznego rodzinnego domu wolnostojącego bez kredytu, w którym możemy rozpocząć start w życie rodzinne, lub wygodnie mieszkać na emeryturze - a to wszystko w cenie mieszkania o powierzchni 30-40m2!

 • Jak oszacować koszty budowy? Wstępna kalkulacja

  Jak oszacować koszty budowy? Wstępna kalkulacja

  Koszty budowy domu obejmują różne kalkulacje, obejmujące koszty materiałów budowlanych oraz poszczególnych prac. Dlatego, bierze się pod uwagę zarówno koszty jakie są w marketach za poszczególne produkty, jak i robociznę. Prace budowlane mogą być wyceniane w roboczogodzinach lub za metr kwadratowy danej czynności.

 • odwrócona hipoteka

  Co z tą odwróconą hipoteką

  Zapewne wielu z nas słyszało o kredytach dla seniorów, którzy w zamian za mieszkanie otrzymują górę pieniędzy i mogą wieść luksusowe życie na emeryturze. Jak to jednak wygląda w praktyce? Wyjaśniamy, o co tak naprawdę chodzi w odwróconej hipotece.

 • Mniej opłat więcej wolności

  Czy skoro było nas stać na zbudowanie domu, będzie nas stać, by w nim mieszkać? Wszystko zależy od tego, ile kosztuje jego utrzymanie.

 • Mama i córka wprost przepadają za długimi kąpielami w dużej wannie z hydromasażem. Tata chętniej wybiera szybkie kąpiele pod prysznicem.

  Ile co miesiąc na dom

  Choć dom nie jest mały, właściciele twierdzą, że koszty jego utrzymania są niewiele wyższe od tych, jakie ponosili poprzednio, w trzypokojowym mieszkaniu w bloku.

 • 11.01.2009 HUTA NOWA . ENERGETYCY NAPRAWIAJA USZKODZANA NA SKUTEK OBLODZENIA SIEC ENERGETYCZNA .

  Ile dostaniemy za brak prądu?

  W tym roku podczas dużych mrozów zdarzały się u nas wyłączenia prądu. W sumie trwały kilkanaście dni. Czytałam, że w takiej sytuacji odbiorcom należy się rekompensata. Jak mogę jej dochodzić? Czy można wliczyć doń koszt zakupu generatora?

 • Obliczono na przykładzie tego modelowego domu.

  Ile będzie kosztować pokrycie dachu?

  Porównanie kosztów różnych pokryć przedstawiamy na przykładzie prostego budynku z rysunku poniżej.

 • Ile kosztuje dom

  Nie wiemy, ile będzie kosztował Twój dom. Wiemy natomiast, jaka jest przeciętna cena domów w Polsce. Znamy też procentowy udział kolejnych etapów budowy w całości kosztów. Ta wiedza pomoże Ci dokonać dobrego wyboru i rozsądnie zaplanować wydatki.

 • Szereg stojących szafek kuchennych w wyraźny sposób oddziela strefę kuchni od salonu
 • azbest_Wronki_0.

  Ile kosztuje dom: Pokrycia dachowe

  Zdarza się, że dach kosztuje znacznie więcej niż ściany nośne. I to wcale nie dlatego, że wybraliśmy drogie pokrycie i drogiego wykonawcę.

 • Ile kosztuje dom: Ściany nośne

  Wbrew pozorom, ściany nośne wcale nie kosztują tak dużo, jak sądzi większość osób. Choć "objętościowo" zdecydowanie największe