Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koszt rolet zewnętrznych

Monika Karda

Ile zapłacimy za rolety zewnętrzne? Co polecają producenci tych wyrobów? Sprawdzamy to na przykładzie domu, który miałby być zbudowany wg projektu FULTON III DC P342B.

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne
AWILUX

Koszt rolet zewnętrznych

W Polsce prawie każdy nowo budowany dom jednorodzinny wyposażony jest w rolety zewnętrzne. Wynika to z wielu zalet tego typu osłon. Zapewniają one izolację cieplną, co pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, a to bierze się pod uwagę we współczesnym budownictwie energooszczędnym. Umożliwiają również utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach podczas upałów. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią też przed hałasem oraz pozwalają zachować poczucie bezpieczeństwa i intymności. Zapewniają też dobrą ochronę przed włamaniem. Mocuje się je zarówno w oknach elewacyjnych, jak i połaciowych.

Na rynku dostępnych jest kilka typów sterowania roletami zewnętrznymi. Do najpopularniejszych należą napędy elektryczne sterowane za pomocą przełącznika klawiszowego oraz elektryczne napędy radiowe, sterowane pilotem.

Rolety zewnętrzne oferowane są w różnych rozwiązaniach montażowych (systemach), co wpływa na ich cenę, podobnie jak materiał, z którego są wykonane. Średnio przyjmuje się, że kosztują 150-200 zł/m2.

FULTON III DC P342B M&L Lipińscy Biuro Projektowe
FULTON III DC P342B M&L Lipińscy Biuro Projektowe
dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Zestawienie stolarki

Zestawienie okien elewacyjnych jest niezbędne do wyceny rolet zewnętrznych.

W domu tym zaplanowano:

 • 4 okna jednoskrzydłowe uchylne 90 x 60 cm (symbol – O1)
 • 1 okno jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne 90 x 150 cm (symbol – O30)
 • 1 okno jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne 150 x 150 cm (symbol – O34a)
 • 1 okno jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne 150 x 150 cm (symbol – O34b)
 • 2 okna dwuskrzydłowe rozwierno-uchylne 240 x 150 cm (symbol – O40)
 • 2 okna jednoskrzydłowe uchylne 120 x 238 cm (symbol – OB1)
 • 1 drzwi tarasowe trzyskrzydłowe przesuwne 330 x 238 cm (symbol – OB2)
 • 1 drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym 240 x 238 cm (symbol – OB3)
 • 1 drzwi balkonowe jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne 90 x 225 cm (symbol – OB3)

W zaprojektowanym domu przewidziano 9 okien dachowych o wymiarach 78 x 140 cm.

Jakie rolety zewnętrzne polecają do tego domu producenci?

Propozycja firmy Awilux

Rolety aluminiowe. Dobrze dobrane rolety zewnętrzne mogą nadać unikalnego charakteru inwestycji. Możemy je zastosować w dowolnym momencie budowy domu. Poza montażem we wnęce, można je też zamontować na elewacji, dzięki czemu nie zmniejszy się wnęka okienna. Zimą rolety w odczuwalny sposób poprawiają komfort cieplny budynku, po ich opuszczeniu powstaje dodatkowa bariera dla wiatru i zimnego powietrza. Poprawia się również izolacja akustyczna okna. Rolety zewnętrze firmy AWILUX dostępne są w wielu kolorach. Wyposażone w wysokiej jakości silniki zapewniają komfort obsługi.

Cena (netto): 16 465 zł (14 rolet w oknach elewacyjnych)

Wycena dotyczy rolet tylko do okien elewacyjnych. Rolety do okien oznaczonych symbolem O1 obsługiwane są za pomocą paska, pozostałe – wyposażone w silnik RS100.

 

Propozycja firmy Anwis

Aluminiowe rolety podtynkowe Solido. W nowo powstającym obiekcie, jakim jest dom zbudowany na podstawie prezentowanego projektu, najlepiej sprawdzą się rolety podtynkowe SOLIDO. Skrzynka nawojowa montowana jest wówczas w specjalnie przygotowanym nadprożu. Schowana pod zewnętrzną warstwą wykończeniową, np. tynkiem, staje się niezauważalnym elementem elewacji. Miejsce montażu skrzynki docieplone jest specjalną matą Aluthermo Quattro, która zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.

Pancerz rolety wykonany jest z wysokiej jakości profili aluminiowych. Profile wypełnia pianka poliuretanowa, która stanowi izolator akustyczny i termiczny rolety zewnętrznej. Kiedy rolety są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem rolety tworzy się rodzaj poduszki powietrznej. Nieruchome powietrze zabezpiecza pomieszczenie przed utratą ciepła. Tak dzieje się zimą. Latem pancerz rolety chroni przed promieniami słonecznymi i razem z poduszką powietrzną nie pozwala ciepłu przenikać do wnętrza budynku. Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala ograniczyć zużycie energii w sezonie grzewczym, a latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni Celsjusza. Zamykając i otwierając roletę, możemy również sterować ilością światła oraz powietrza przenikającego do wnętrza. Perforacje zastosowane w pancerzu rolety zewnętrznej pozwalają na wietrzenie pomieszczenia przy opuszczonej rolecie.

Zalety rolet podtynkowych:

 1. Możliwość wkomponowania skrzynki w elewację budynku, dzięki czemu staje się niewidoczna.
 2. Umieszczenie klapy rewizyjnej na zewnątrz budynku pozwala na przeprowadzanie prac konserwacyjnych i serwisowych bez zakłócania prywatności domowników.
 3. Zwiększona grubość pokrywy zewnętrznej i rewizyjnej poprawia sztywność konstrukcji.
 4. Montaż skrzynki pod warstwą izolacyjną ścian budynku chroni nadproże przed przemarzaniem.
 5. Zastosowanie ślizgaczy pancerza (mocowanych na wkręty do pokrywy bocznej rolety) umożliwia łatwą wymianę pancerza bez konieczności demontażu rolety.
 6. Szeroka oferta kolorystyczna pozwala idealnie dostosować roletę zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych obiektów architektonicznych.

Cena (netto): 16 794 zł (dla całego domu z uwzględnieniem rolet w oknach elewacyjnych)

Wycena dotyczy rolet podtynkowych SOLIDO na profilu 39, wypełnionych pianką poliuretanową, wyposażonych w napęd radiowy, wraz z pilotem 30-kanałowym oraz wieszakami zabezpieczającymi (praca wieszaka LOCK TO PLAY polega na dociśnięciu i zablokowaniu od góry zamkniętej rolety, uniemożliwiając tym samym podniesienie jej od zewnątrz). W przypadku okna o symbolu OB2 zaplanowano 3 rolety o szer. 110 cm, aby móc swobodnie korzystać z okien.

 

Propozycja firmy Krispol

Rolety Kalima RZ. Do prezentowanego projektu polecamy okna FEN 92 firmy KRISPOL, a do nich – rolety do zabudowy KALIMA RZ. Zamówienie rolet razem z oknami jest bowiem wygodnym, a więc często wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Najważniejszą zaletą rolet zewnętrznych jest poprawa izolacji cieplnej i akustycznej okien.

System roletowy KALIMA jest przeznaczony wyłącznie do inwestycji, które są na etapie projektu. Tylko wtedy możliwe jest zaprojektowanie specjalnego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety. Umożliwia to obudowanie i ocieplenie rolet tak, by jednocześnie zostały wyeliminowane miejsca, w których powstają straty ciepła, czyli mostki termiczne. Rolety KALIMA RZ można zastosować również w oknach przesuwnych – zarówno HST, jak i PSK.

Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie napędu STARCUS z elektroniczną krańcówką z odbiornikiem, która jest sterowana za pomocą pilota HTC z zegarem, wyposażonego w funkcje MANUAL oraz AUTO, co w praktyce pozwala na wygodne sterowanie roletami nawet podczas nieobecności domowników.

Cena (netto): 16 294,05 zł (rolety w oknach elewacyjnych)

 

Propozycja firmy Velux

Rolety elektryczne Velux SML. Do projektu domu z poddaszem użytkowym Fulton III zalecamy montaż elektrycznych rolet zewnętrznych VELUX SML, w związku z czym wymagane jest doprowadzenie zasilania 220 V w okolice każdego okna. W projekcie większość okien dachowych, bo aż 6, znajduje się w sypialniach, czyli miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na zapewnieniu odpowiednich warunków do snu i odpoczynku. Dzięki roletom pokój będzie wyciszony i będzie panowała w nim odpowiednia temperatura, a także zaciemnienie. W chłodniejsze dni rolety zewnętrzne zapobiegają stratom ciepła, ponieważ poprawiają izolacyjność okna nawet o 17%, z kolei w lecie ograniczają dopływ promieni słonecznych nawet o 94% i tym samym chronią przed przegrzaniem wnętrza. W ten prosty sposób możemy więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Dodatkowo, rolety zewnętrzne VELUX zapewniają efekt wyciszenia o 10 dB, dzięki czemu chronią przed hałasem z zewnątrz oraz tłumią odgłosy padającego deszczu czy gradu. Co więcej, zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo w domu, chroniąc okno przed włamywaczami. Umożliwiają także uzyskanie całkowitego zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach. Polecane elektryczne rolety zewnętrzne VELUX SML współpracują z inteligentnym systemem VELUX Active, który automatycznie zadba o wewnętrzny klimat panujący na poddaszu. Będzie on wyjątkowo przydatny w sypialni, w której chcemy zapewnić dobry i zdrowy sen. System ten analizuje parametry wnętrza, łącząc się za pomocą WiFi ze stacją pogodową oraz czujnikami w pokojach po to, aby zapewnić optymalne warunki temperaturowe; samodzielnie automatycznie podnosi i opuszcza rolety. W każdej chwili można sterować roletami za pomocą aplikacji na smartfonie. Dzięki niezawodnej, aluminiowej konstrukcji rolety sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych, a do tego nie wymagają konserwacji.

Cena (netto): od 13 558,50 zł (rolety w oknach dachowych)

Łączny koszt 9 rolet elektrycznych VELUX SML w rozmiarze 78 x 140 cm wyniesie 13 558,50 zł netto. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na montaż systemu VELUX Active musimy zakupić zestaw startowy za 852,85 zł netto oraz trzy dodatkowe wewnętrzne czujniki klimatu za łączną kwotę 999,99 zł netto oraz dwa sterowniki elektryczne VELUX KUX 110 w cenie 780,48 zł netto. Inwestorzy, którzy chcą kupić zarówno rolety do wszystkich pomieszczeń na poddaszu, jak i inteligentny system VELUX Active do 4 kluczowych pomieszczeń (łazienki oraz trzech sypialni), muszą przeznaczyć na to 15 425 zł netto.

Jakie napędy do rolet zewnętrznych polecają do tego domu producenci?

Propozycja firmy Somfy Polska

Napędy S&SO RS100. Rolety zewnętrzne zapewniają nam odpowiednie zacienienie wnętrza domu w dni słoneczne, a wieczorem – chronią naszą prywatność. Decydując się na wyposażenie ich w napędy elektryczne, zyskujemy komfort i wygodę – sterowanie za pomocą pilota czy nawet zdalnie poprzez aplikację w smartfonie.
Do tej inwestycji szczególnie polecamy napędy S&SO RS100 o mocy od 6 do 15 Nm (w zależności od rozmiaru i wagi rolety). Sterowanie w technologii io-homecontrol® gwarantuje otrzymanie informacji zwrotnej o aktualnym położeniu rolety. Napęd S&SO RS 100 wyróżnia się przede wszystkim dwoma trybami pracy, czyli standardowym i cichym, który zapewnia komfort akustyczny na wysokim poziomie.
Dodatkowe funkcje, takie jak miękki start i zatrzymanie czy detekcja przeszkód i oblodzenia znacznie
wydłuża okres eksploatacji. Jeśli planujemy wyposażyć dom w zautomatyzowane rolety, warto w projekcie elektrycznym przewidzieć zasilanie do każdej rolety oraz skonsultować wybór rodzaju rolety ze specjalistą przed wykończeniem elewacji.

Cena: dostępna u dystrybutorów

  Więcej o:

Skomentuj:

Koszt rolet zewnętrznych