Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile co miesiąc na dom

Tekst Liliana Jampolska

Choć dom nie jest mały, właściciele twierdzą, że koszty jego utrzymania są niewiele wyższe od tych, jakie ponosili poprzednio, w trzypokojowym mieszkaniu w bloku.

Mama i córka wprost przepadają za długimi kąpielami w dużej wannie z hydromasażem. Tata chętniej wybiera szybkie kąpiele pod prysznicem.
Mama i córka wprost przepadają za długimi kąpielami w dużej wannie z hydromasażem. Tata chętniej wybiera szybkie kąpiele pod prysznicem.
Kiedy gospodarze - małżeństwo z dorosłą córką - wyprowadzali się ze swojego M4 na warszawskim Mokotowie do nowo zbudowanego domu, byli ciekawi, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Po trzech latach są mile zaskoczeni, a przede wszystkim nie żałują pieniędzy wydanych na dobre ocieplenie domu, nowoczesny kocioł oraz energooszczędne urządzenia RTV i AGD.

Co to za dom

Parterowy, niepodpiwniczony budynek z użytkowym poddaszem. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi około 250 m2 (). Od innych domów podobnej wielkości odróżnia go wysoki na dwie kondygnacje salon (w szczycie stropodachu ma aż 8 metrów wysokości) połączony z kuchnią, jadalnią i dużym holem.

Parter - około 145 m2: gabinet, pokój gościnny, łazienka i kotłownia.

Poddasze - około 102 m2: pokój, sypialnia, garderoba i duża łazienka. Technologia - tradycyjna: ściany zewnętrzne z cegły ceramicznej typu MAX.

Ocieplenie:

 • ścian - polistyren ekstrudowany grubości 10 cm. Tę izolację - droższą od zwykłego styropianu - właściciele wybrali ze względu na lepsze właściwości izolacyjne, a także większą twardość, umożliwiającą utrzymanie ciężkiej okładziny z piaskowca, którą wykończono ściany;

 • podłogi na gruncie - zwykły styropian w warstwie 10 cm, a w niektórych miejscach nawet 15 cm;

 • dachu i stropodachu - 25 cm wełny mineralnej.

  Okna

  Ponieważ gospodarzom zależało na tym, aby z salonu i jadalni mieć widok na ogród, we frontowej ścianie budynku zamontowano duże okna (por. ). Ale żeby przez tę "szklaną elewację" nie uciekało z domu zbyt wiele ciepła, zastosowano okna o podwyższonej izolacyjności - szyby zespolone składają się z dwóch tafli szkła float i termofloat grubości 4 mm każda, a przestrzeń między nimi jest wypełniona argonem. Po drugie, z większości okien utworzono rodzaj litej ściany - nie mają więc one ani funkcji otwierania, ani uchylania.

  Woda i ścieki

  Gospodarze - jak sami przyznają - zużywają dużo wody. Po pierwsze, za sprawą dużej wanny z hydromasażem, z której dość często korzystają (). Kiedy woda z kąpieli w tej wannie była odprowadzana do przydomowego zbiornika na ścieki (jego pojemność wynosiła 10 m3), trzeba go było opróżniać co półtora tygodnia. Kosztowało to co miesiąc prawie 200 zł. Od kiedy dom jest podłączony do kanalizacji, kąpiele kosztują znacznie mniej - za wodę i odprowadzanie ścieków do kanalizacji właściciele płacą 400 zł na kwartał.

  Ale to jeszcze nie wszystkie opłaty za wodę. Latem bardzo dużo zużywa się jej do podlewania ogrodu, który ma blisko 1000 m2 powierzchni. A ponieważ dotychczas nie udało się założyć oddzielnego licznika mierzącego zużycie tej wody, trzeba za nią płacić podwójnie: raz za pobór, a drugi raz za odprowadzenie tej samej ilości ścieków do kanalizacji (choć faktycznie do kanalizacji odprowadzana nie jest). W ubiegłym roku kosztowało to około 600 zł. Właściciele mają nadzieję, że w najbliższym czasie uda się założyć oddzielny licznik i wtedy opłaty znacznie się zmniejszą.

  Energia elektryczna

  Opłaty za prąd wynoszą średnio 300 zł za miesiąc: latem - około 280 zł, a zimą - przeciętnie 320 zł. To nie tak dużo, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę dogrzewanie grzejnikami elektrycznymi dużej łazienki oraz to, że w domu i kuchenka, i piekarnik są zasilane energią elektryczną. Właściciele nie żałowali jednak pieniędzy na zakup sprzętu AGD wysokiej klasy, czyli takiego, który zużywa mało prądu. Teraz przynosi to konkretne oszczędności.

  Ogrzewanie

  W domu zastosowano dwa systemy ogrzewania: z tradycyjnymi grzejnikami i wodne ogrzewanie podłogowe. Podłogówka ogrzewa prawie cały parter - oprócz pokoju gościnnego i gabinetu. We wszystkich pomieszczeniach na użytkowym poddaszu zastosowano grzejniki płytowe. Wyjątek stanowi łazienka - tu zamontowano ogrzewanie podłogowe i - dodatkowo - elektryczne grzejniki konwektorowe. Dzięki temu rozwiązaniu można bardzo szybko podnieść temperaturę w łazience, a także ogrzewać ją wtedy, gdy instalacja grzewcza jest wyłączona.

  Do zasilania instalacji centralnego ogrzewania zastosowano nowoczesny kocioł gazowy, którego wydajność zależy od zapotrzebowania na ciepło w danej chwili. Pracą kotła steruje termostat pokojowy i regulator pogodowy. Dzięki programatorowi istnieje także możliwość zaprogramowania pracy kotła w trybie dziennym i tygodniowym.

  W podłączonym do kotła 300-litrowym zasobniku przygotowywana jest również ciepła woda użytkowa. Wielkość zasobnika została podyktowana dużym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę, bo gospodarze mają dużą wannę z hydromasażem i często z niej korzystają.

  Na ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody właściciele wydają średnio około 3600 zł na rok.

  Pozostałe opłaty

  W całkowitych kosztach utrzymania domu należy uwzględnić jeszcze miesięczne koszty:

  - monitoringu - 120 zł,

  - wywozu śmieci - 60 zł.

  Razem: całkowity roczny koszt utrzymania domu to około 11 500 zł.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Ile co miesiąc na dom