Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje dom

Janusz Tkaczyk

Nie wiemy, ile będzie kosztował Twój dom. Wiemy natomiast, jaka jest przeciętna cena domów w Polsce. Znamy też procentowy udział kolejnych etapów budowy w całości kosztów. Ta wiedza pomoże Ci dokonać dobrego wyboru i rozsądnie zaplanować wydatki.

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym czy przez firmę), a także od miejsca w kraju, gdzie prowadzona jest budowa. Jakie nakłady będą wymagane na budowę, pokazujemy na wybranych przykładach domów jednorodzinnych.

Za ile budują firmy

Oto przeciętne - średnie krajowe - koszty budów prowadzonych przez firmy budowlane. Pokazujemy je w tabelach na przykładach domów parterowych oraz z poddaszem użytkowym. Domy różnią się wielkością, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Różne są również elementy dodatkowe (wiata na samochód, taras, a w domu - kominek czy też dodatkowe łazienki) - każdy z nich oczywiście zwiększa koszty budowy.

Wybrane przykłady to domy o podstawowym standardzie, budowane w najbardziej popularnych technologiach - ze ścianami na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi.

Wszystkie koszty budowy domów parterowych oraz z poddaszem użytkowym obliczono z uwzględnieniem powierzchni netto, a więc liczonej w poziomie podłogi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosem dachu (ma więc niepełną wysokość), jej wartość użytkowa jest mniejsza. Jeśli zatem porównujemy koszt 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnie użytkowe się różnią. W domach parterowych powierzchnie netto i użytkowa są takie same - wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość. W domach z poddaszem powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż powierzchnia netto. Oznacza to, że tak naprawdę koszt wykonania 1 m2 powierzchni do mieszkania (użytkowej) jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.

Porównując koszty budowy domów, warto także zwrócić uwagę na to, że wprawdzie większa powierzchnia domu oznacza też większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy jest koszt 1 m2 takiego domu. Wynika to z tego, że pomieszczenia w większych domach są na ogół większe - nie ponosi się więc kosztów materiałów ani budowy czy wykończenia na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.

Ile kosztują fundamenty, a ile reszta?

Właściwe rozplanowanie budowy zależy między innymi od środków finansowych, jakimi dysponuje inwestor. Te zaś potrzebne będą w różnej wysokości zależnie od etapu budowy.

Jeśli ktoś zamierza budować dom w ciągu dwóch lat, to w pierwszym roku może zakończyć stan surowy otwarty. Jest to o tyle bezpieczne, że z domu zostawionego w takim stanie trudno coś ukraść, więc budowę można zostawić w miarę bezpieczną na czas zimy. Przerwa w pracach na etapie stanu surowego zamkniętego wymaga już zapewnienia dozoru na okres przerwy w budowie.

Jeżeli prace budowlane zostaną przerwane na etapie stanu surowego zamkniętego, to inwestor będzie potrzebował w pierwszym roku 40% wszystkich środków i 60% - w następnym.

Łączny koszt robót wykończeniowych stanowi ok. 30% całości kosztów. Roboty wykończeniowe wewnętrzne są wyraźnie droższe: wynoszą 17,7% kosztów, podczas gdy zewnętrzne - 13,6%. Co prawda tynki zewnętrzne czy farby do wykończeń zewnętrznych są stosunkowo drogie (wyższy więc będzie koszt wykończenia 1 m2 powierzchni), to jednak wewnątrz domu jest znacznie większa powierzchnia do wykończenia (ściany zewnętrzne i działowe, podłogi, sufity). Do tego dochodzą drzwi wewnętrzne, parapety okienne czy obudowa kominka.

Warto też zwrócić uwagę na to, że koszt instalacji to jedynie 12% całości kosztów; przy czym instalacje elektryczne to jedynie niecałe 2%. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że przy określaniu tych kosztów przyjęto przeciętne nasycenie instalacjami, które w polskich domach nie jest jeszcze specjalnie wysokie. Należy zatem pamiętać, że zestawione w tabelach koszty budowy dotyczą domów o przeciętnym standardzie wykończenia.

Koszty domów wykańczanych w wyższym standardzie będą oczywiście większe; wzrośnie też ich udział w całości kosztów budowy. Warto o tym pamiętać planując wydatki na dom, bowiem bardzo często się zdarza, że inwestorzy są bardzo oszczędni w pierwszej fazie budowy i bardzo rozrzutni na etapie wykańczania domu. Podobnie jest z instalacjami - ich koszt wzrośnie oczywiście, jeśli zastosuje się rozwiązania ponadstandardowe (na przykład rzadką jeszcze w polskich domach, a bardzo pożyteczną wentylację wymuszoną z rekuperatorem czy oprócz podstawowej instalacji elektrycznej - także instalację telewizyjną, telefoniczną, komputerową czy alarmową).

Za ile zbudujesz sam?

Kto buduje systemem gospodarczym, bierze na siebie ciężar zorganizowania całej budowy. Do poszczególnych robót angażuje zwykle małe firmy budowlane lub pojedynczych rzemieślników i kontroluje budowę sam lub z pomocą wynajętego inspektora nadzoru. Zdarza się też, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, że sam lub z pomocą rodziny wykonuje część prac. A przede wszystkim sam kupuje materiały budowlane. Ceny tak dokonywanych zakupów są wprawdzie wyższe o podatek VAT, ale łączne koszty budowy - niższe:

- o narzut zysku naliczany przez firmę, która buduje dom,

- o część kosztów pośrednich wykonawcy,

- częściowo - o koszty zakupu (wiele materiałów inwestor dowozi na budowę własnym transportem).

W sumie ocenia się, że koszty budowy systemem gospodarczym będą o prawie 10% niższe niż prowadzonej przez firmę.DOMY PARTEROWE W RÓŻNEJ TECHNOLOGII

Powierzchnia netto domu108 m2117 m2120 m2132 m2188 m2
Ściany zewnętrznebeton komórkowy ocieplony wełną mineralnąbeton komórkowy ocieplony styropianempustak ceramiczny ocieplony styropianembeton komórkowy ocieplony styropianembeton komórkowy ocieplony styropianem
Stropdrewnianygęstożebrowydrewnianygęstożebrowygęstożebrowy
e dachowePokrycie dachowedachówka ceramicznadachówka ceramicznablachodachówkadachówka ceramicznadachówka cementowa
Co ponad standard- kominek wewnętrzny, - kominek zewnętrzny, - garaż- garaż w bryle budynku, - taras z podcieniami, - kominek wewnętrzny- garaż w bryle budynku, - zadaszony ganek, - kominek wewnętrzny- zadaszony taras przylegający do budynku, - kominek wewnętrzny- garaż na dwa samochody w bryle budynku, - dwie łazienki, - dwie garderoby
Przeciętny koszt budowy (w tym materiały i koszty ich zakupu)222 600 zł (148 000 zł)268 000 zł (177 000 zł)224 000 zł (148 000 zł)261 000 zł (173 000 zł)312 000 zł (207 000 zł)
Koszt 1 m2 powierzchni netto2070 zł/m22300 zł/m21870 zł/m21980 zł/m21660 zł/m2


DOMY Z PODDASZEM W RÓŻNEJ TECHNOLOGII

Powierzchnia netto domu:109 m2120 m2168 m2170 m2263 m2
- parter61 m267 m294 m2101 m2138 m2
- poddasze48 m253 m274 m269 m2125 m2
Ściany zewnętrzneszkielet drewniany ocieplony wełną mineralnąpustaki ceramiczne ocieplone styropianempustaki ceramiczne ocieplone styropianembloki silikatowe ocieplone styropianempustaki ceramiczne, wełna mineralna, cegła klinkierowa
Stropdrewnianygęstożebrowygęstożebrowygęstożebrowygęstożebrowy
Pokrycie dachoweblachodachówkadachówka bitumicznadachówka cementowablachodachówkadachówka ceramiczna
Co ponad standard- wiata na dwa, samochody, - pergola, - kominek, wewnętrzny- zadaszona wiata na jeden samochód, - ogród zimowy (oranżeria)- wiata na jeden samochód, - zadaszony taras, - kominek, - dwie łazienki + w.c.- garaż, - balkon, - ganek z kolumnami, - kominek, - dwie łazienki- zadaszony taras, - balkon, - loggia, - dwie łazienki i toaleta dla gości
Przeciętny koszt budowy (w tym materiały i koszty ich zakupu)206 000 zł (137 000 zł)194 000 zł (129 000 zł)288 000 zł (191 000 zł)288 000 zł (191 000 zł)367 000 zł (243 000 zł)
Koszt 1 m2 powierzchni netto1890 zł/m21620 zł/m21720 zł/m21700 zł/m21390 zł/m2


KOSZTY KOLEJNYCH ETAPÓW BUDOWY

EtapStan zeroStan surowy otwarty (bez stanu zero)Zamknięcie stanu surowegoRoboty wykończenioweInstalacje grzewcze i sanitarneInstalacje elektryczne
Co powstajeławy, stopy i ściany fundamentowe oraz podłoga na gruncie lub ściany piwnic i strop nad piwnicąściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne, kominy, strop, schody oraz dach z pokryciemściany działowe, okna i drzwi wejściowe i balkonowe, rynny i rury spustowetynki wewnętrzne i zewnętrzne, podłogi, drzwi wewnętrzne, ocieplenie i wykończenie poddaszainstalacje: centralnego ogrzewania, wodociągowa ciepła i zimna oraz kanalizacyjnaułożenie przewodów na ścianach i sufitach (bez osprzętu i skrzynki bezpiecznikowej)
Średni udział w kosztach budowy31,50%15,60%1,80%10,10%31,30%9,70%
Łączny koszt kolejnych etapów41,2%56,8%100%98,2%88,1%9,7%
    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje dom