Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?

Redakcja Pressland

Wiele osób uważa, że kosztorysy inwestorskie znajdujące się tuż obok projektów domów są wręcz wyssane z palca. Ich jedynym celem jest zachęcenie inwestora do wybrania konkretnego projektu, który zapowiada się tani w budowie a w rzeczywistości okazuje się jednym z droższych. Jak jest rzeczywiście?

Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?
Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?
Fot. shutterstock

Co obejmuje kosztorys inwestorski?

Jak już wspominaliśmy, kosztorysy inwestorskie najczęściej można spotkać wraz z projektami domów i ich wizualizacjami. Najczęściej, kosztorysy inwestorskie obejmują wykonanie poszczególnych etapów budowy. Zaliczyć do nich możemy Stan Surowy Otwarty (SSO), Stan Surowy Zamknięty (SSZ), Stan Deweloperski tj. pod wykończenie. Niezwykle rzadko zdarza się, aby kosztorys inwestorski obejmował Stan Pod Klucz, czyli dom w całości wykończony, gotowy do zamieszkania.

Dlaczego kosztorys inwestorski różni się od rzeczywistości?

Pamiętajmy, że biura projektowe przygotowujące kosztorysy nie mają wpływu na zmiany cen surowców i materiałów budowlanych w czasie. Warto dodać, że rynek budowlany rozwija się niezwykle dynamicznie i już w ciągu jednego roku można zaobserwować znaczne zmiany cen surowców budowlanych. Niejednokrotnie zdarzało się, że rok do roku materiał budowlany podrożał nawet o 40%, choć niektóre z nich nawet przez kilka lat potrafią utrzymać się na tym samym poziomie cenowym. Koszty materiałów to jedno a drugie to koszty robocizny. Z uwagi na inflację, koszty prac rosną każdego kolejnego roku. Sytuacji nie pomaga fakt, że na rynku brakuje doświadczonych fachowców. Niejednokrotnie zdarza się, że sprawdzone firmy budowlane mają już na kilka miesięcy do przodu zaplanowane pracy a znalezienie specjalisty “na teraz” graniczy wręcz z cudem.

Pamiętajmy jednak również, że cena za wykonanie poszczególnych prac jest uzależniona od regionu. Tu również można zauważyć różnice na poziomie nawet 30%. Ważnym elementem mającym wpływ na wartość kosztorysów są również zmieniające się przepisy prawa. Dobrym przykładem będą przepisy związane z charakterystyka energetyczną budynków. Część dostępnych projektów domów nie jest dostosowana do nowych wymagań zapotrzebowania budynku na energię jak i źródeł jej pochodzenia. Fakt, że projekt domu wymaga aktualizacji sprawia, że znajdujący się przy nim kosztorys również jej wymaga. Ostatnim ważnym elementem mającym wpływ, na jakość kosztorysu jest brak ujęcia wszystkich kosztów związanych z budową domu. Bez względu, na jakość kosztorysu nie da się przewidzieć wszystkich prac koniecznych do wykonania i związanych z nim wydatków. Ten sam projekt domu zlokalizowany na dwóch różnych działkach może wymagać całkiem różnych nakładów finansowych. Kosztorysy nie obejmują najczęściej dostosowania działki pod budowę określonego budynku, doprowadzenia mediów, budowy szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków, wykonania odwodnienia i drenażu a także prac wokół domu jak wycinka drzew czy wykonanie ogrodzenia.

Wybieraj z głową

Podejmując decyzję o wyborze projektu nie warto kierować się jedynie kosztorysami inwestorskimi. Tani projekt, tani kosztorys inwestorski - wydaje się, że marzenie o budowie własnego domu jest na wyciągnięcie ręki. Decydując jednak takim sposobem może okazać się, że zrealizowanie marzenia nie będzie możliwe z uwagi na dziurę w zakładanym budżecie. Wybierając konkretny projekt należy dokładnie się z nim zapoznać jak i z dołączonym kosztorysem. Warto również zweryfikować kompletność kosztorysu w zakresie wykonania poszczególnych prac, by nie okazało się, że dom z kosztorysem inwestorskim za 250 tysięcy okaże się dwa razy droższy. Oczywiście, trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem wysokości kosztorysu, jednak wówczas decydując się na konkretny projekt są Państwo świadomi podejmowanej decyzji a to z kolei pozwala zaplanować dalszy przebieg inwestycji i szansę na jej ukończenie.

Skomentuj:

Kosztorys inwestorski - jak wygląda rzeczywistość?