Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Beton architektoniczny na ścianę w salonie - czy warto?

red.

Beton architektoniczny - na ogół kojarzony z surowymi aranżacjami industrialnymi - coraz częściej gości też we wnętrzach utrzymanych w innych stylistykach. Od oszczędnego w wyrazie minimalizmu do odważnych eklektycznych połączeń.

23174287 https bi
Fot. VHCT

Beton architektoniczny to mieszanka budowlana oparta na kompozycji cementowo-piaskowej z różnymi dodatkami mineralnymi i nieorganicznymi, która spełnia zadanie dekoracyjne i artystyczne o walorach estetycznych.

Beton na ścianie to rozwiązanie bliskie ideałowi: odporne, trwałe i estetyczne. Ściany pokryte nowoczesnym betonem architektonicznym nie wymagają już żadnych pokryć. Dzięki użyciu cementu najwyższej klasy i specjalnych technik produkcji płyty z takiego betonu są nie tylko mocne (przy niewielkiej grubości), odporne na czynniki mechaniczne, chemiczne i atmosferyczne, lecz także ładne - użytkownik ma możliwość wyboru faktury powierzchni i koloru uzyskiwanego w całej masie płyty. Płyty z betonu architektonicznego można stosować na elewacje, fasady wentylowane, ściany wewnętrzne w mieszkaniach (w pokojach, kuchniach, łazienkach).

Jaki beton architektoniczny na ścianę wybrać?

Określenie „beton architektoniczny” powstało w środowisku architektów w odniesieniu do materiału budowlanego, z którego można tworzyć kompletne obiekty architektoniczne. Beton architektoniczny to zaawansowany technologicznie materiał budowlany stosowany w celach dekoracyjnych, jako materiał do wykańczania gotowych powierzchni (ścian, sufitów, podłóg, słupów itp.).

Czy warto postawić na płyty betonowe?

Skład betonu architektonicznego jest znacznie bardziej zróżnicowany niż betonu konwencjonalnego. Najpopularniejszym wypełniaczem jest piasek kwarcowy. Stosowany jest cement najwyższej jakości bez zanieczyszczeń. Beton architektoniczny jest odporny na agresywne środowisko, opady atmosferyczne, skrajne temperatury, promieniowanie UV.

Jak tanio zrobić imitację betonu na ścianie?

Beton architektoniczny staje się dekoracyjny po wykończeniu. Ponadto obróbka służy do ochrony powierzchni przed wpływami zewnętrznymi i agresywnym środowiskiem. W tym celu można zastosować specjalne metody konserwacji powierzchni, np. fluatyzację, hydrofobizację, impregnację polimerami, obróbkę powierzchni specjalnymi związkami, które wnikają w beton i zatykają jego pory i kapilary.

Beton dekoracyjny do salonu – inspiracje

Istnieją różne metody obróbki betonu: szlifowanie, polerowanie, piaskowanie, oddziaływanie na powierzchnię betonu poprzez odczyn kwasowo-zasadowy, nakładanie powłok epoksydowych (ochronnych) poliakrylanami itp., przy użyciu różnych technik artystycznych. Istnieją również impregnaty do betonu (bezbarwne powłoki polimerowe i poliuretanowe).

Gładka ściana z betonu ładnie prezentuje się w przestrzennym salonie, ocieplonym oryginalnymi dodatkami. Na zdjęciu: Płytki Socho Decor System, wymiary 50 x 25 cm, gr. 1,2 cm, cena 80 zł/m2, BUSZREM, www.buszrem.pl
Gładka ściana z betonu ładnie prezentuje się w przestrzennym salonie, ocieplonym oryginalnymi dodatkami. Na zdjęciu: Płytki Socho Decor System, wymiary 50 x 25 cm, gr. 1,2 cm, cena 80 zł/m2, BUSZREM, www.buszrem.pl
Fot. producent

Beton architektoniczny w różnych wersjach

Płyty z betonu architektonicznego mogą mieć różną strukturę. Może być gładka (beton polerowany) lub z tak zwanymi wżerami, czyli nieregularnymi porami, a nawet pęcherzykami powietrza. Może mieć również strukturę trawertynu. Beton ozdobny może występować w różnych kolorach dzięki modyfikacjom składników mieszanki betonowej. Standardowe barwy to biel, czerń, różne odcienie szarości i beżu oraz grafitowy. Jednak możliwe jest również uzyskanie barw niestandardowych, wpadających w zieleń, czerwień czy brąz. Beton dostępny jest także w formie paneli 3D, które sprawdzają się w oryginalnych, przestrzennych aranżacjach.

 

Beton w różnych stylach

Wybierając płyty betonowe jako element wyposażenia domu czy mieszkania, nie musimy ograniczać się do jednego stylu urządzania wnętrz. Płyty z betonu architektonicznego to materiał, który daje nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni. W pomieszczeniach aranżowanych w duchu przemysłowej surowości beton architektoniczny będzie jednym z głównych wyznaczników stylu industrialnego, w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach podkreśli stonowany charakter wystroju, zaś we wnętrzach klasycznych może być intrygującym detalem, który nie przytłacza całości. I tak beton - z ponadczasowego materiału budowlanego - stał się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym. 

 

U9<s*:B`uVnZ;Uou>_C>v#7^$4<m;DNNaRcJ0G?4Up,0!p#{;[2D-a</V^-CNlr+)x-oc?d8<kO3Km3(9i:n
Ściana pokryta płytami z powierzchnią imitującą stal kortenowską nada wnętrzu niepowtarzalny urok. Na zdjęciu: Płyta Slim Rust z kolekcji Modern Line, wymiary: 80 x 80; 100 x 200 cm, gr. 2 cm, cena od 123 zł/szt., BRUK, www.bruk.info.pl
Fot. producent

Płyty betonowe to materiał ascetyczny, surowy, elegancki i na pewno zwraca uwagę. Pasuje do każdego pomieszczenia i świetnie komponuje się z innymi surowcami, jak drewno czy metal. Płyty o gładkiej powierzchni wyglądają atrakcyjnie we wszystkich aranżacjach. Zależnie od dodatków stworzą wystrój minimalistyczny lub ciepły, klasyczny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Beton architektoniczny na ścianę w salonie - czy warto?