Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z pomysłowym wnętrzem

Projekt wybrała i podpisała architekt Iwona Mere

Czasem spotyka się takie domy, których wnętrza w sposób szczególny zapadają w pamięć. I niekoniecznie jest to kwestia doboru mebli czy materiałów wykończeniowych. Bardzo dużo dobrego może zrobić oryginalny pomysł, na przykład na poprowadzenie schodów czy relacje między pomieszczeniami.

projekt domu jednorodzinnego
Widok domu od strony wejścia
Wizualizacje: Major Architekci
Główne założenia:

- pomysł na rozwiązanie wnętrz odbiega od standardów, daje się zapamiętać, decyduje o charakterze budynku,

- orientacyjna wielkość domu: 180-220 m2,

- liczba mieszkańców: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci.

Dom ze spadzistym dachem

- Powierzchnia użytkowa: 191,6 m2 plus poddasze 30 m2 i garaż 44,2 m2

- Powierzchnia zabudowy: 236 m2

- Minimalna szerokość działki: 18,5 m

- Autorzy: architekci Marcin Major, Paweł Major, Joanna Nosal

- Kontakt: 071 78 78 200

Główna zaleta

Oto skromna bryła, którą łatwo będzie wpasować w każde otoczenie. Dom nie przytłoczy nawet niewielkiego ogródka i zmieści się na parceli o powierzchni 800-1000 m2. Niepozorny na zewnątrz - ma funkcjonalne, na wskroś współczesne wnętrza. Ich potencjał stanowi o wartości projektu i może być zaskoczeniem, niespodzianką. Od środka siedziba prezentuje się bardziej efektownie i komfortowo, niż mógłby przypuszczać niejeden przechodzień. To chyba dobra, choć niezbyt u nas rozpowszechniona praktyka, by nie epatować bogactwem i pozować na przeciętniaka.

Usytuowanie na działce

Budynek na planie prostokąta jest zwrócony szczytem do drogi dojazdowej i "wyciągnięty" w głąb działki. Ma prosty, dwuspadowy dach, a po sąsiedzku dwustanowiskowy garaż z płaskim stropodachem. Oba elementy łączy w całość kładka na poziomie stropu nad parterem, służąca jako taras, a także zadaszenie drzwi wejściowych i przejścia między domem i garażem.

Wolno stojący garaż dzieli obszerniejszą, słoneczną część posesji na dwa obszary: podwórko z podjazdem (który może być wykorzystywany jako dodatkowe miejsce parkingowe) i rejon wypoczynkowy - na tyłach parceli. Zaplanowano tam duży taras, położony 15-20 cm nad murawą. Stanowi on zarazem przedłużenie salonu i zamknięcie wejściowego pasażu. Od wiosny do jesieni, organizując spotkania pod chmurką, nie trzeba będzie przepuszczać gości przez część dzienną domu, bo od furtki trafią prosto do "letniego salonu", osłoniętego kubikiem garażu.

Większość przeszkleń rozlokowano na dłuższych ścianach domu: od strony garażu (okna salonu i pokoi dziecinnych) oraz po drugiej stronie wewnętrznego korytarza - w sypialni, łazience i w pomieszczeniach gospodarczych.

Widok z okien da się zawęzić do obszaru własnej parceli, dlatego jedynym ograniczeniem przy wyborze lokalizacji jest wysokość sąsiednich budynków - nie powinny znacznie przewyższać planowanej siedziby, bo cały obszar posesji, a także wnętrza, znajdą się pod obserwacją. Przed wglądem z okien na wyższych kondygnacjach nie osłoni mieszkańców żadne ogrodzenie ani zieleń.



Elewacje

Na elewacjach będą sąsiadować ze sobą tynk, drewno i klinkier.

Szczytowe ściany domu są czymś na kształt wizytówki. Prestiżowa, ceglana faktura dodaje znaczenia skromnym zabudowaniom (wątek można kontynuować we wnętrzach).

Zupełnie inny charakter ma gospodarcza kostka z ażurową, drewnianą okładziną. Będzie pasować do drewnianej nawierzchni tarasów i ogrodowej zieleni. Drewno zastosowano też na ścianach w środkowej części domu (poniżej tarasu między dwoma skośnymi dachami), czyli wokół wejścia, i po przeciwnej stronie - przy pomieszczeniach gospodarczych. W ten sposób cała "przewiązka" łącząca dom i garaż zyskuje jednolite wykończenie, tworząc wyraźną kompozycyjną klamrę.

Część dzienna

Parterowy budynek dzieli się na strefę dzienną - ulokowaną na tyłach, oraz prywatną, wypełniającą front. Każdy z tych rejonów nakrywa osobne, dwuspadowe zadaszenie, a rozdziela płasko nakryte wejście z zapleczem gospodarczym. Wokół niego rozmieszczono kuchnię oraz łazienki. Takie zgrupowanie "mokrych" pomieszczeń obniży koszty instalacji wodno-kanalizacyjnej. Stanowi też barierę izolującą wspólnie użytkowane obszary od prywatnych pokojów. Dzięki niej osoby korzystające w tym samym czasie z różnych stref funkcjonalnych nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Część dzienna to otwarta aż po dach reprezentacyjna przestrzeń.

Do pełnego architektonicznych atrakcji wnętrza pasuje nowoczesny, minimalistyczny wystrój: jasne powierzchnie przegród (ścian i połaci dachowych) oraz proste meble. Kubik skrywający toaletę można ożywić intensywnym kolorem lub ciekawym deseniem.

Część prywatna

Składa się z trzech sypialni i pokoju kąpielowego. Pomieszczenia łączy widny korytarz (zakończony portfenetrem w szczytowej ścianie). Po jednej stronie znajdują się pokoje dziecinne, po drugiej - główna sypialnia oraz przestronna łazienka, dostępna zarówno od strony korytarza, jak i bezpośrednio z sypialni rodziców.

Na uwagę zasługuje przestrzeń poddasza nad częścią prywatną. W każdym gospodarstwie przyda się ulokowany pod skosami dachu schowek, ale miejsce to można też wykorzystać do innych celów. Wiele starszych pociech zachwyciłyby na przykład pokoje uzupełnione sporymi stryszkami lub osobna bawialnia dla wtajemniczonych - wejście do niej prowadziłoby przez antresolę nad salonem i wciśnięty między bliźniacze dachy taras.

Dla zapalonych ogrodników dodatkowym polem do popisu mógłby się stać zielony dach garażu. Zamiast otwartego tarasu na zapleczu antresoli da się też skonstruować niewielki ogródek zimowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD





    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z pomysłowym wnętrzem