Dom z pomysłem na fajne wnętrze

Projekt wybrała i podpisała architekt Iwona Mere
13.07.2011 , aktualizacja: 05.08.2011 16:04
A A A Drukuj
Widok domu od strony wejścia

Widok domu od strony wejścia (Wizualizacje: Major Architekci)

Czasem spotyka się takie domy, których wnętrza w sposób szczególny zapadają w pamięć. I niekoniecznie jest to kwestia doboru mebli czy materiałów wykończeniowych. Bardzo dużo dobrego może zrobić oryginalny pomysł, na przykład na poprowadzenie schodów czy relacje między pomieszczeniami.
Główne założenia:

- pomysł na rozwiązanie wnętrz odbiega od standardów, daje się zapamiętać, decyduje o charakterze budynku,

- orientacyjna wielkość domu: 180-220 m2,

- liczba mieszkańców: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci.

Dom ze spadzistym dachem

- Powierzchnia użytkowa: 191,6 m2 plus poddasze 30 m2 i garaż 44,2 m2

- Powierzchnia zabudowy: 236 m2

- Minimalna szerokość działki: 18,5 m

- Autorzy: architekci Marcin Major, Paweł Major, Joanna Nosal

- Kontakt: 071 78 78 200, 0 693 638 563

Główna zaleta

Oto skromna bryła, którą łatwo będzie wpasować w każde otoczenie. Dom nie przytłoczy nawet niewielkiego ogródka i zmieści się na parceli o powierzchni 800-1000 m2. Niepozorny na zewnątrz - ma funkcjonalne, na wskroś współczesne wnętrza. Ich potencjał stanowi o wartości projektu i może być zaskoczeniem, niespodzianką. Od środka siedziba prezentuje się bardziej efektownie i komfortowo, niż mógłby przypuszczać niejeden przechodzień. To chyba dobra, choć niezbyt u nas rozpowszechniona praktyka, by nie epatować bogactwem i pozować na przeciętniaka.

Usytuowanie na działce

Budynek na planie prostokąta jest zwrócony szczytem do drogi dojazdowej i "wyciągnięty" w głąb działki. Ma prosty, dwuspadowy dach, a po sąsiedzku dwustanowiskowy garaż z płaskim stropodachem. Oba elementy łączy w całość kładka na poziomie stropu nad parterem, służąca jako taras, a także zadaszenie drzwi wejściowych i przejścia między domem i garażem.

Wolno stojący garaż dzieli obszerniejszą, słoneczną część posesji na dwa obszary: podwórko z podjazdem (który może być wykorzystywany jako dodatkowe miejsce parkingowe) i rejon wypoczynkowy - na tyłach parceli. Zaplanowano tam duży taras, położony 15-20 cm nad murawą. Stanowi on zarazem przedłużenie salonu i zamknięcie wejściowego pasażu. Od wiosny do jesieni, organizując spotkania pod chmurką, nie trzeba będzie przepuszczać gości przez część dzienną domu, bo od furtki trafią prosto do "letniego salonu", osłoniętego kubikiem garażu.

Większość przeszkleń rozlokowano na dłuższych ścianach domu: od strony garażu (okna salonu i pokoi dziecinnych) oraz po drugiej stronie wewnętrznego korytarza - w sypialni, łazience i w pomieszczeniach gospodarczych.

Widok z okien da się zawęzić do obszaru własnej parceli, dlatego jedynym ograniczeniem przy wyborze lokalizacji jest wysokość sąsiednich budynków - nie powinny znacznie przewyższać planowanej siedziby, bo cały obszar posesji, a także wnętrza, znajdą się pod obserwacją. Przed wglądem z okien na wyższych kondygnacjach nie osłoni mieszkańców żadne ogrodzenie ani zieleń.

Elewacje

Na elewacjach będą sąsiadować ze sobą tynk, drewno i klinkier.

Szczytowe ściany domu są czymś na kształt wizytówki. Prestiżowa, ceglana faktura dodaje znaczenia skromnym zabudowaniom (wątek można kontynuować we wnętrzach).

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych