Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany dwuwarstwowe

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Ściany dwuwarstwowe stały się bardzo popularne, gdyż są łatwe do wybudowania i stosunkowo niedrogie.

Ściany dwuwarstwowe składają się z dwóch warstw:

- nośnej grubości 15-30 cm, która może być wymurowana z dowolnego materiału: cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu; jej dodatkowym zadaniem jest akumulowanie ciepła;

- ocieplenia grubości 12-20 cm, z wełny mineralnej lub styropianu, mocowanego do ściany od strony zewnętrznej; warstwa ocieplenia sprawia, że nadproża i wieńce stropowe nie są mostkami cieplnymi, czyli miejscami zwiększonej ucieczki ciepła.

Izolacyjność cieplna

Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,3. O tym, czy ściana będzie ciepła, decyduje grubość izolacji cieplnej i jej rodzaj, od którego zależy wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Ocieplenie nie może być cieńsze niż w projekcie. Trzeba pamiętać, że każdy centymetr "zaoszczędzony" na grubości styropianu czy wełny mineralnej oznacza wyższe opłaty za ogrzewanie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się zwiększać grubość ocieplenia: pogrubienie izolacji o 1 cm to wydatek jedynie około 1,0-1,5 zł/m2.

Wykonanie

Murowanie. Najpierw buduje się warstwę nośną ściany, murując zwykle elementy ścienne na grube spoiny (najlepiej grubości 12 mm) przy użyciu tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej. Można też stosować zaprawę ciepłochronną, co poprawia izolacyjność cieplną ścian, ale podwyższa koszt ich wykonania. W ścianach z bloczków i pustaków, które mają wyprofilowane krawędzie boczne, nie wypełnia się zaprawą spoin pionowych.

W kolejnych warstwach elementy należy układać z wzajemnym przesunięciem, wynoszącym co najmniej 8-10 cm.

Ocieplanie. Materiał izolacyjny mocuje się do ściany od strony zewnętrznej:

- w metodzie BSO - na zaprawę klejową (w domach jednorodzinnych zwykle nie jest potrzebne mocowanie na plastikowe kołki);

- w metodzie suchej - pomiędzy elementami rusztu drewnianego lub stalowego.

Wykończenie. Ocieplenie można wykończyć na mokro (np. tynkiem cienkowarstwowym, jak w metodzie BSO) lub na sucho (okładziną ścienną, np. oblicówką winylową lub drewnianą).

Ile to kosztuje

Ściany dwuwarstwowe:

- bloczki z betonu komórkowego odmiany 600 (24 cm) + wełna mineralna (10 cm) + tynk mineralny z malowaniem 47 150 zł*

- pustak ceramiczny poryzowany (25 cm) + styropian (10 cm) + tynk akrylowy 44 850 zł*

- bloczki silikatowe (18 cm) + wełna mineralna (12 cm) + tynk mineralny 44 850 zł*

- pustak keramzytobetonowy (24 cm) + wełna mineralna (12 cm) + tynk cienkowarstwowy 45 425 zł*

*Orientacyjny koszt wybudowania ścian zewnętrznych o powierzchni netto około 210 m2 domu parterowego z użytkowym poddaszem (bez kosztu wykończenia ścian od wewnątrz).

Wszystkie produkty i akcesoria użyte do mocowania i wykończenia warstwy izolacji cieplnej powinny należeć do tego samego systemu ocieplenia. Niedopuszczalne jest mieszanie elementów różnych systemów, pochodzących od różnych producentów.

Czytaj także:

Ściany jednowarstwowe - mur bez wełny i styropianu



Ściany trójwarstwowe



Materiał na ściany



Materiał na ściany - ceramika zwykła



Materiał na ściany - ceramika poryzowana



Materiał na ściany - beton komórkowy



Materiał na ściany - silikaty



Materiał na ściany - keramzytobeton



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Ściany dwuwarstwowe