Budowa domu krok po kroku

 • Doprowadzenie mediów warto dokładnie wcześniej przemyśleć, by nie trzeba było kuć otworów w zaizolowanych fundamentach lub robić dodatkowych wykopów.

  Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu

  Kto o instalacjach zaczyna myśleć dopiero po wzniesieniu domu w stanie surowym, popełnia duży błąd. Trzeba się tym zająć jeszcze przed wybudowaniem fundamentów.

 • Plan budowy

  Budowa dobrze zaplanowana

  Budowa domu jest ogromną inwestycją finansową, i do tego stresującą. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry plan budowy, aby oszczędzić sobie i nieplanowanych kosztów, i nie potrzebnych nerwów.

 • Odpowiednia działka to ważny element całej układanki budowlanej. Ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz dom

  Jakie są metody prowadzenia budowy?

  Realizacja projektów budowlanych w Polsce jest rygorystycznie regulowana przepisami prawa budowlanego, które precyzyjnie określają proces projektowania, wykonawstwa oraz nadzoru nad inwestycjami. Metody prowadzenia budowy różnią się w zależności od skali projektu, rodzaju obiektu i dostępnych zasobów. Wybór właściwej metody ma ogromne znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia procesu budowlanego zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Z perspektywy biznesowej, niezależnie od wybranej metody, zawsze warto zatrudnić inwestora zastępczego, który profesjonalnie będzie chronił interesy inwestora na każdym etapie budowy.

 • Gdzie postawić dom na działce

  Jak dobrze ustawić dom na działce?

  Usytuowanie domu na działce to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor, zanim rozpoczną się prace budowlane.

 • Zmiana grubości warstw podłogowych

  Zmiany na budowie – zmiana grubości warstw podłogowych

  Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

 • Niezależnie od pory roku, budowa domu to przedsięwzięcie, które musi zostać starannie przemyślane. Natomiast z pomocą doświadczonych fachowców i kierownika budowy, niezależnie od pory roku, może przebiegać szybko i sprawnie

  Czy warto zaczynać budowę przed zimą?

  Jest takie pytanie, które zdaje sobie każdy, kto postanowił wybudować dom. Nie dotyczy ono jednak technologii budowy, wyboru stolarki ani nawet wyboru projektu domu. Każdy inwestor zastanawia się nad tym… jaka pora roku jest najbardziej odpowiednia do rozpoczęcia budowy domu? Czy nadchodząca wielkimi krokami jesień, a za nią zima to odpowiedni moment na „wbicie pierwszej łopaty”?

 • Wykonanie więźby dachowej zwykle przypada na okres wakacji. To najlepszy moment na krycie dachu

  Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?

  Przy planowaniu budowy domu trzeba koniecznie zdecydować, jak długo będzie trwała. Pod uwagę należy wziąć kwestie technologiczne i finansowe. Jakie rozwiązanie jest najtańsze i najlepsze?

 • Jeśli w domu zimą będą prowadzone prace wykończeniowe, okna najlepiej zasłonić folią rozpiętą na ramach

  Budowa domu z przerwą na zimę

  Na wybudowanie domu w technologii murowanej zwykle potrzebne są dwa sezony budowlane. Planując prace, warto je więc tak ustalić, by zdążyć z niektórymi robotami przed nastaniem mrozów.

 • Dom wykonany w większości przez inwestorów jest najlepszym dowodem, że można budować samodzielnie metodą gospodarczą

  Jakim systemem budować. System gospodarczy czy zlecony

  W jaki sposób budować? Samodzielnie "systemem gospodarczym", zlecając prace różnym firmom, czy wynajmując jedną firmę, która zrealizuje całość "pod klucz"?

 • termomodernizacja, dom z cegły

  Akcja Termomodernizacja. Co to jest termomodernizacja głęboka?

  Pojęcie "głęboka termomodernizacja" pojawia się coraz częściej, głównie w kontekście przepisów i dyrektyw Unii Europejskiej oraz wymagań określających możliwość uzyskania dofinansowania projektów termomodernizacyjnych w budynkach. Co to właściwie oznacza i kiedy warto się zdecydować na głęboką termomodernizację?

 • Stan obecny - przed termomodernizacja

  Akcja Termomodernizacja. Projekt remontu starego domu

  Utrzymanie wielu domów jednorodzinnych, zwłaszcza wybudowanych w latach 60., 70. i 80., kosztuje bardzo dużo. Są one słabo ocieplone i ogrzewane przestarzałymi metodami. Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii KAPE zaprojektowali modelową termomodernizację domu z 1969 roku, aby pokazać, jakie prace należy wykonać i ile to kosztuje.

 • klinkier

  Biały klinkier. Elewacje z klinkieru

  Buduję dom, którego część jest wykończona brązowym klinkierem. Chciałbym jednak, żeby nie wyglądał tak samo jak pozostałe budynki w okolicy - czerwone, grafitowe, zielone, brązowe. Czy klinkier jest dostępny w innym niż te kolorze? Andrzej Ż., Nowy Sącz

 • wykopy pod fundamenty, humus

  Najtrudniejsze momenty na budowie domu

  Wprawdzie nie ma takiego błędu, którego nie można naprawić, ale budując dom, już od etapu stanu surowego dobrze wiedzieć, co może sprawiać problemy, by później nie borykać się z kosztownymi przeróbkami. Oto lista prac, o których lepiej nie zapomnieć.

 • działka budowlana

  Działka budowlana z doświadczenia architekta - uwaga na brak infrastruktury!

  Wybierając działkę pod budowę domu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wielkość, cenę i kształt, ale również to czego nie widać - na przykład na infrastrukturę lub jej brak.

 • W Polsce najczęściej buduje się domy z dachami stromymi

  Który dom da się łatwiej przebudować - parterowy czy piętrowy?

  Większość budynków da się rozbudować. Jest na to kilka sposobów. Najłatwiej przebudować taki dom, który powstawał z myślą o przyszłych zmianach.

 • dom jednorodzinny,budowa domu,elewacja z klinkieru

  Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

  Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co zatem zrobić, żeby nie przeinwestować i zmniejszyć wydatki tak, by starczyło nam pieniędzy na ukończenie domu?

 • architekt

  Ile kosztuje obecność architekta na budowie domu jednorodzinnego

  Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że ich nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.

 • osadnik gnilny

  Wybór działki: "goła" czy z mediami?

  Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy kupujemy działkę położoną przy bitej drodze, której obrzeżem poprowadzone są wszystkie niezbędne instalacje: elektryczna, wodociągowa, gazowa i kanalizacyjna. Ale nie zawsze jest to możliwe.

 • dom jednorodzinny, projekt domu, projekty domów

  Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?

  Na wąskiej działce trudno jest zaplanować dom. Największym problemem jest usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Optymalną sytuacją jest najpierw wybór działki, a potem dopasowanie do niej projektu domu. Dzięki temu architekt może wykorzystać jej walory i zmniejszyć uciążliwość wad.

 • 2-5% kosztów budowy domu to cena projektu indywidualnego

  Projekt domu - gotowy z katalogu czy na zamówienie?

  Jedni oszczędzając, kupują projekt gotowy, drudzy wolą zamówić u architekta projekt indywidualny.

 • dom jednorodzinny

  Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?

  Budowa domu parterowego jest z reguły zdecydowanie szybsza niż postawienie budynku piętrowego.

 • budowa domu

  Dom do 150 m2 - tańszy dom parterowy czy piętrowy?

  Jeśli parterowy dom ma powierzchnię nieprzekraczającą 150 m2, jego postawienie powinno być mniej kosztowne niż budynku z piętrem, o podobnym metrażu i standardzie.

 • Dzięki bardzo grubej warstwie ocieplenia współczynnik U ścian będzie sporo niższy niż nakazują przepisy

  Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

  Dodatkowe, lepsze ocieplenie domu się opłaca. Zaoszczędzona w taki sposób energia, powinna być dla nas "paliwem", które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena będzie się stale obniżać.

 • budowa

  Nadzór architekta na budowie domu w polskim prawie

  Jeśli projekt domu jednorodzinnego jest porządnie wykonany, a inwestor nie zmienia na placu budowy swoich decyzji, obecność architekta na budowie nie jest konieczna. Sytuacja się zmienia, gdy z różnych powodów trzeba podczas prowadzenia prac budowlanych dokonać zmian w projekcie domu. Oczywiście, jeśli zmiana wynika z błędu lub niedopatrzenia projektanta, powinna być dokonana bezpłatnie.

 • Okna w domy powinny być ciepłe i dobrze osadzone; warto je też wyposażyć w rolety

  Inwestycja w lepsze okna i rolety

  Od rodzaju profili, szyb i folii okiennych zależy, ile ciepła ucieknie przez okna.

 • budowa domu

  Budowa domu jesienią czy na wiosnę?

  Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować wymarzone "cztery kąty". Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów?

 • Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny

  Na budowie - co robić we wrześniu

  Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.

 • dachówka betonowa, dachówka ceramiczna

  Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje

  Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są wcale droższe od pokryć z blachodachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu.

 • Projekt i realizacja domu jednorodzinnego Seweryn

  Zmiany w projekcie gotowym. Sprawdź, jak wygląda praktyka i co sądzą o tym architekci

  Dziewięć na dziesięć domów w Polsce budowanych jest na podstawie projektów gotowych. Zanim jednak zabierzemy się za budowę, potrzebna będzie adaptacja projektu. Na ile projekt gotowy trzeba i warto zmieniać, opowiadają architekci, którzy zajmują się tym na co dzień.

 • ściany zewnętrzne

  Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie

  Przy murowaniu ścian należy pilnować nie tylko ich pionu i poziomu, ale również kontrolować jakość wykonania detali: naroży i nadproży, wieńców oraz przemurowania ścian. Najogólniej mówiąc - staranność prac murarskich.