Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany jednowarstwowe

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Ściany jednowarstwowe muruje się najszybciej. Trzeba jednak użyć na nie takiego materiału ściennego, który jest jednocześnie wytrzymały i ciepły.

ytong,beton komórkowy,budowa domu
Beton komórkowy to materiał nie tylko konstrukcyjne, ale również izolacyjny
Fot. Xella
Wytrzymały i ciepły materiał na jednowarstwowe ściany zewnętrzne to:

- bloczki z betonu komórkowego;

- pustaki z ceramiki poryzowanej;

- pustaki z keramzytobetonu, jednorodne lub z wkładkami styropianowymi.

Aby ściana jednowarstwowa była wystarczająco ciepła, musi mieć grubość 36-44 cm. Trzeba też pamiętać o dociepleniu miejsc, w których w ścianie są elementy konstrukcyjne z betonu (nadproża, wieńce) lub wykonać je z prefabrykowanych elementów systemowych. Inaczej mogą się one stać mostkami termicznymi.

Izolacyjność cieplna

Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U ścian jednowarstwowych nie może być wyższy niż 0,5. W praktyce takie ściany są cieplejsze: producenci starają się, aby współczynnik przenikania ciepła ścian wybudowanych z materiałów ściennych przez nich oferowanych nie przekraczał wartości 0,3, podobnie jak ścian dwu- i trójwarstwowych. Na przykład ściany z najcieplejszych bloczków Ytong grubości 40 cm mają U = 0,23, a ściany z pustaków keramzytobetonowych z wkładką styropianową - nawet U = 0,2.

Wykonanie ścian jednowarstwowych

Murowanie. Ścian jednowarstwowych w zasadzie nie powinno się murować na zwykłą zaprawę: te z betonu komórkowego powinny być klejone cienką warstwą (1-3 mm) zaprawy klejowej, a ściany z ciepłej ceramiki - najlepiej na grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej (10-15 mm); w niektórych ścianach stosuje się też specjalny sposób nakładania zaprawy - nie na całą powierzchnię, lecz z podłużnymi przerwami.

Większość bloczków i pustaków przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych ma po bokach specjalnie wyprofilowane zamki, dlatego muruje się je przeważnie bez wypełniania spoin pionowych. Niektóre ściany zbroi się w co trzeciej warstwie kratownicą z cienkich prętów stalowych.

Na etapie robót murarskich ściany jednowarstwowe najłatwiej kontrolować, bo są przez cały czas widoczne z obydwu stron. Nie ma więc obaw, że ewentualne usterki zostaną zakryte, zanim je ktoś zauważy.

Wykończenie. Do wykańczania tych ścian można stosować tradycyjne tynki cementowo-wapienne, a jeśli mają gładką powierzchnię - także tynki pocienione.

Ile to kosztuje

Ściany jednowarstwowe:

- bloczki z betonu komórkowego odmiany 400 (36 cm), murowane na zaprawę klejową + tynk cementowo-wapienny 36 225 zł*

- pustaki poryzowane P+W (44 cm), murowane na zaprawę ciepłochronną + tynk cementowo-wapienny 40 825 zł*

- bloczki z keramzytobetonu (36,5 cm), murowane na zaprawę ciepłochronną + tynk cementowo-wapienny 40 250 zł*

*Orientacyjny koszt wybudowania ścian zewnętrznych o powierzchni netto około 210 m2 domu parterowego z użytkowym poddaszem (bez kosztu wykończenia ścian od wewnątrz).

Ściany jednowarstwowe wznosi się szybko, ale trzeba to robić dokładnie. Ewentualnych błędów nie zakryje przecież warstwa ocieplenia, bo jej po prostu nie ma.

Czytaj także:

Ściany dwuwarstwoweŚciany trójwarstwoweMateriał na ścianyMateriał na ściany - ceramika zwykłaMateriał na ściany - ceramika poryzowanaMateriał na ściany - beton komórkowyMateriał na ściany - silikatyMateriał na ściany - keramzytobetonZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ściany jednowarstwowe