Ściany trójwarstwowe - jaką grubość powinno mieć nowe ocieplenie
Patrząc od środka, zewnętrzne ściany mojego domu wykonane są z bloczków gazobetonowych (24 cm), styropianu (4 cm), cegły dziurawki (12 cm). Chciałbym ocieplić dom styropianem, ale takie ocieplenie może ponoć spowodować wykraplanie się pary wodnej na styropianie i rozwój pleśni w ścianie. Czy mogę ocieplić dom bez ryzyka zawilgocenia ściany? Jerzy P., Jedlnia
To, jak ciepłe są ściany zewnętrzne, zależy od materiałów, z których je wzniesiono. Ich ciepłochronność można określić, obliczając współczynnik przenikania ciepła U.
Dla ścian wykonanych z warstwy bloczków gazobetonowych o grubości 24 cm, styropianu o grubości 4 cm i cegły dziurawki o grubości 12 cm, obustronnie pokrytej tynkiem cementowo-wapiennym o grubości 1,5 cm, wynosi on 0,65 W/(m2.K). Jeszcze dwadzieścia lat temu wartość ta wystarczała, by spełniać obowiązujące wymagania, jednak jest zdecydowanie zbyt duża, by im sprostać obecnie. Dziś współczynnik przenikania ciepła U dla ścian dwu- i trójwarstwowych nie może być większy niż 0,3 W/(m2.K), a najlepiej, by miał 0,2 W/(m2.K).
Nic więc dziwnego, że ściany o współczynniku U = 0,65 W/(m2.K) są zimne i dom szybko się wychładza. Warto je docieplić, ale należy pamiętać, że samo docieplenie ścian nie wystarczy, aby zmniejszyć straty ciepła w domu. Ciepło ucieka nie tylko przez ściany, ale przede wszystkim przez dach, okna, wentylację, a także do gruntu.
2. Kiedy najlepiej wykonać prace?
Choć docieplanie ścian z izolacją termiczną w środku budzi wiele kontrowersji, to nie trzeba się tego obawiać. Najlepiej wybrać jeden z kompletnych systemów BSO (Bezspoinowych Systemów Ocieplenia). Od zewnątrz przykleja się do ściany (i ewentualnie dodatkowo mocuje kołkami) płyty ocieplenia, pokrywa je warstwą zaprawy z zatopioną w niej zbrojącą siatką i na koniec nakłada tynk cienkowarstwowy.
Prace ociepleniowe powinny jednak zostać przeprowadzone w odpowiednim czasie, najlepiej w trakcie ciepłych letnich dni. Przed przyklejeniem płyt styropianu ściana zewnętrzna musi być sucha.
3. Jaką grubość powinno mieć nowe ocieplenie?
Ściany zewnętrzne to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na zapotrzebowanie domu na energię. Im lepiej są izolowane termicznie, tym mniej ciepła ucieknie przez nie na zewnątrz, a więc mniej energii będzie potrzebne do jego ogrzania. By ściana miała przepisowy współczynnik przenikania ciepła U = 0,3 W/(m2.K), teoretycznie wystarczy warstwa styropianu o grubości 6,5 cm. Warto jednak zwiększyć grubość ocieplenia, poprawiając tym samym izolacyjność cieplną ściany. Gdy zostaną użyte płyty styropianu o grubości 14 cm, współczynnik U docieplonej ściany będzie miał wartość 0,22-0,25 W/(m2.K). Pogrubienie o 2 cm jednego metra kwadratowego ocieplenia ze styropianu kosztuje jedynie 3,4 zł.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu