Wyciszenie ścian działowych

Tekst Andrzej Nawrocki
12.05.2012 , aktualizacja: 07.07.2011 17:01
A A A Drukuj
Systemy suchej zabudowy świetnie nadają się do wyciszania ścian działowych. Gruba warstwa wełny mineralnej potrafi wytłumić nawet bardzo dokuczliwe dźwięki

Systemy suchej zabudowy świetnie nadają się do wyciszania ścian działowych. Gruba warstwa wełny mineralnej potrafi wytłumić nawet bardzo dokuczliwe dźwięki (Fot. Knauf)

Dobiegające zza ściany dźwięki muzyki, harce dzieci, a nawet szum wody nieraz przeszkadzają w pracy i wypoczynku. Zamiast zaciskać zęby i wtykać w uszy stopery, lepiej pomyśleć o wyciszeniu ścian działowych.
Nie zawsze projektant wystarczająco zatroszczy się o komfort mieszkańców domu. Czasem zapomni o tym, że ściany działowe powinny nie tylko funkcjonalnie dzielić przestrzeń, ale być również skuteczną barierą dla dźwięków powstających w sąsiadujących pomieszczeniach. Problem ze ścianami, które nie tłumią dźwięków jak trzeba, pojawia się też w starszych domach, często budowanych bez zachowania standardów, które dziś uznaje się za podstawowe. Na szczęście można sobie z tym dość łatwo poradzić - najlepiej podczas remontu wnętrz.

Dźwięki w naszym domu

Odczuwanie dźwięków to sprawa dość subiektywna. Czasem nawet odgłosy o niewielkim natężeniu mogą drażnić i przeszkadzać. Najtrudniej jest wyciszyć dźwięki o niskiej częstotliwości, tzw. basy (od 20 do 200 Hz). W domowych warunkach jest to praktycznie niemożliwe. Najłatwiej ograniczyć przenoszenie dźwięków o wysokiej częstotliwości, jednak te rzadko występują. Najczęstsze są dźwięki o tonacji średniej: odgłosy rozmów lub pracy różnych urządzeń. Zwykle można je wytłumić, stosując ogólnodostępne izolacje akustyczne.

Przegrody na dźwięki. Planując komfortowe pod względem akustycznym wnętrza, nie nastawiajmy się na to, że stworzymy z nich komory dźwiękoszczelne. Ściany wewnętrzne tłumiące dźwięki na poziomie 50 dB (decybeli) będą całkiem dobre. W wymaganiach normowych dla ścian minimalny poziom izolacyjności akustycznej wynosi:

- 30-35 dB, dla ścian działowych między pomieszczeniami mieszkalnymi;

- 40-45 dB, dla ścian między pomieszczeniem mieszkalnym a sanitarnym lub technicznym;

- 54 dB, dla ścian rozdzielających domy bliźniacze i szeregowe.

Połączenia i mostki. Dźwięki przenikają nie tylko przez powierzchnię ścian, ale też - i to w znacznym stopniu - przez narożniki, a więc miejsca, w których dwie ściany łączą się ze sobą lub ze stropem. Warto o tym pamiętać, gdy chce się zbudować cichą ścianę. O pogorszeniu izolacyjności mogą również przesądzać mostki akustyczne, czyli takie miejsca w ścianie, które mają gorszą izolacyjność akustyczną od pozostałej jej części. Typowym mostkiem akustycznym są na przykład drzwi.

Materiały do izolacji akustycznej

Tak, jak izolacja termiczna zatrzymuje ciepło, tak izolacja akustyczna ogranicza przenikanie dźwięków i zmniejsza pogłos w pomieszczeniach. Dobrym materiałem do jej wykonania jest wełna mineralna, zwłaszcza z nierównomiernym układem włókien. Można też zastosować perforowane płyty z wełny drzewnej lub z włókniny kokosowej albo warstwowe płyty z włókien drzewnych zespolonych magnezytem, które mają rdzeń z lamelowej wełny mineralnej (włókna umieszczone prostopadle do powierzchni płyt). W sprzedaży jest też styropian akustyczny, ale stosuje się go do wyciszania stropów. Izolacyjność akustyczną przegród mogą także poprawiać okładziny i specjalne tynki.

Szkielet przy murze

Murowaną ścianę można wyciszyć, wykonując przy niej przedściankę na ruszcie ze stalowych profili (U i C) wypełnioną płytami termoizolacyjnymi (zwykle używa się wełny mineralnej).

Ruszt. Jego montaż zaczyna się od przykręcenia do podłogi i sufitu profili U podklejonych taśmą akustyczną. Następnie do ściany, w odstępach co 60 cm, przykręca się uchwyty systemowe (), które pośrednio połączą pionowe profile C ze ścianą i umożliwią zamocowanie płyt izolacyjnych. One też powinny być podklejone taśmą akustyczną. Następnie profile C swobodnie wstawia się w profile U, koryguje ich pion i skręca z uchwytami. Ruszt wypełnia się płytami termoizolacyjnymi.

Przy wyciszaniu ścian nie jest wskazane robienie rusztu z drewna, bo materiał ten lepiej przewodzi fale dźwiękowe niż wypełnione wełną profile ze stali ocynkowanej.

Okładzina. Do obudowania ściany można wykorzystać nie tylko płyty gipsowo-kartonowe (g-k), ale też gipsowo-włóknowe (g-w). Ponieważ grubość okładziny ma wpływ na izolacyjność akustyczną, gdy oczekuje się lepszych efektów, można ułożyć dwie, a nawet trzy warstwy płyt.

Płyty przykręca się wyłącznie do pionowych profili C. Nie mogą one dotykać ani do podłogi, ani do sufitu, aby nie przenosić na nie dźwięków uderzeniowych. Odstęp między okładziną a podłogą lub sufitem powinien wynosić około 1 cm. Szczelinę można wypełnić pianką rozprężną lub taśmą uszczelniającą oraz zamaskować listwą.

Szkielet przy szkielecie

Ściany działowe często mają konstrukcję szkieletową. Zbudowane są wtedy z profili stalowych obustronnie obłożonych płytami g-k lub g-w. Wewnątrz umieszczana jest izolacja akustyczna z wełny mineralnej lub rzadziej - z wełny drzewnej. Aby tak zbudowana przegroda spełniała oczekiwania pod względem izolacyjności akustycznej, musi być fachowo zaprojektowana i wykonana bez błędów. Niestety, często jest inaczej, co bardzo obniża izolacyjność, nawet przy grubej warstwie izolacji. Zdarza się również, że po zmianie przeznaczenia pomieszczeń ściana, która była dobrze wykonana, nie chroni już wystarczająco przed hałasem.

Dodatkowa okładzina. Czasem, aby poprawić izolacyjność ściany szkieletowej, wystarczy dołożyć warstwę płyt g-k lub g-w o grubości 12,5 mm. Płyty przykręca się poprzez istniejącą okładzinę do rusztu nośnego, pamiętając o tym, aby układać je na mijankę w stosunku do płyt znajdujących się pod spodem (z przesunięciem o połowę szerokości). Jeśli ściany nie zbudowano z błędami, w efekcie jej izolacyjność akustyczna może osiągnąć aż 56 dB! Jest to wartość podawana dla ściany szkieletowej o grubości 150 mm z wypełnieniem z wełny mineralnej o grubości 100 mm oraz z poszyciem z podwójnej warstwy płyt g-k.

Drugi szkielet. Znacznie lepsze efekty można jednak uzyskać wtedy, gdy przy istniejącej ścianie wykona się drugi ruszt i między jego elementami ułoży izolację akustyczną z wełny. Całość obudowuje się płytami, najlepiej układanymi dwuwarstwowo.

Zobacz także
  • Wyciszenie ścian działowych tommason 19.06.12, 07:57

    Z tego co się orientuję to ruszyła ciekawa promocja na ekorolki firmy Knauf. Szczegóły pod tym adresem: www.akcjaekoszkola.pl/»

  • Re: Wyciszenie ścian działowych pabloamer83 09.04.15, 21:06

    Tak. Ma takie właściwości. Jednakże jeśli akustykę w pomieszczeniu jest na naprawdę niskim poziomie, to zaleca się skorzystać z ustrojów akustycznych, które nie tylko wchłaniają dźwięk, ale»

  • Re: Wyciszenie ścian działowych krzysztof_moska 23.04.15, 21:17

    Wełna się nie nadaje. To jest izolacja termiczna, nie akustyczna. Dobrym materiałem na ścianę działową jest pustak porotherm aku. Jest dosyć gruby, ale zaprojektowany z myślą o akustyce. »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych