Regulacja okien - okucia okienne

Tekst Michał Mikołajski
07.07.2011 , aktualizacja: 06.07.2011 16:58
A A A Drukuj
Ręczna regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy za pomocą rolki mimośrodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami możemy korygować szczelność okien

Ręczna regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy za pomocą rolki mimośrodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami możemy korygować szczelność okien (Fot. Winkhaus)

Mechanizm ukryty między skrzydłem okna a jego ościeżnicą odpowiada za sprawne otwieranie i zamykanie okien. Jeśli są z tym kłopoty - wymaga on regulacji.
W domach jednorodzinnych przeważnie montuje się okna z okuciami obwiedniowymi rozwierno-uchylnymi. W wersji podstawowej umożliwiają one otwieranie, ewentualnie odstawianie (niewielkie odsunięcie skrzydła od ościeżnicy), zamykanie i uchylanie skrzydła przez odpowiednie ustawienie klamki pełniącej funkcję zamka centralnego. W wersji rozbudowanej pojawiają się kolejne funkcje: stopniowanie uchylenia skrzydła i wspomaganie jego zamykania, czy też blokada skrzydła w dowolnej pozycji i blokada obrotu klamki, gdy okno jest otwarte. Bardzo często okucia muszą też sprostać wymaganiom antywłamaniowym. Oczywiście im więcej różnorakich funkcji pełnią i im mają wyższą klasę bezpieczeństwa, tym ich budowa jest bardziej skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że trudniejsza staje się ich obsługa. Przeciwnie: dodatkowe funkcje zwiększają wygodę użytkowania, choć trzeba pamiętać, że nawet w najbardziej zaawansowanych systemach nie obejdzie się bez konserwacji, a w razie potrzeby także - fachowej regulacji okuć. Większość firm sprzedających okna wymaga, aby dokonywać tych zabiegów systematycznie, a niektóre z nich udzielają przedłużonej gwarancji (do 10 lat), uzależniając ją od zatrudnienia w tym celu serwisu producenta lub innej upoważnionej przez niego firmy.

Przy odbiorze

Regulacja okuć nie tylko służy ich trwałości, ale często jest też skuteczną receptą na kłopoty z funkcjonowaniem okna. Niestety, żadna regulacja nie pomoże, jeśli okna będą źle zamontowane. Dlatego przed podpisaniem odbioru robót powinno się po kolei dokładnie sprawdzić, czy każde okno:

- lekko się otwiera i zamyka - bez zacinania i bez używania nadmiernej siły;

- jest dobrze osadzone w murze - w miejscu opisanym w projekcie technicznym;

- jest dobrze wypoziomowane. Można to sprawdzić, lekko otwierając okno - nie powinno się ono samo zamykać lub szerzej otwierać;

- ma prawidłowo zamontowane uszczelki, a więc czy nie są one pomarszczone i ściśle przylegają w narożach. W oknach zwykle stosuje się dwie uszczelki, choć w takich o zwiększonej izolacyjności termicznej i akustycznej powinny być trzy (można to sprawdzić w zamówieniu i na fakturze).

Zwykle odbiór montażu okien inwestor potwierdza swoim podpisem, poświadczając tym samym, że wszystkie prace przeprowadzono poprawnie. Za naprawę wszelkich niedoróbek później trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy zauważymy ewentualne błędy, lepiej aby przy odbiorze robót towarzyszył nam zaufany fachowiec. Gdy okna wstawiamy w nowo budowanym domu, powinien być przy tym kierownik budowy.

Oczywiście jeszcze przed montażem, a najpóźniej w jego trakcie, powinniśmy też sprawdzić, czy okna nie są zdeformowane, porysowane lub w inny sposób uszkodzone podczas transportu.

Regulacja okien - dla wtajemniczonych

Każde okno już w fabryce ma odpowiednio wyregulowane okucia, a ewentualnych korekt dokonują fachowcy podczas jego montażu. Przynajmniej w początkowym okresie eksploatacji okna nie wymagają więc dodatkowej regulacji przez użytkownika. Jednak nawet w oknach poprawnie użytkowanych może z czasem dojść do rozregulowania okuć, choćby z powodu naturalnego rozszerzania się i kurczenia profili okiennych latem i zimą. Najbardziej są na to narażone duże okna, ponieważ ulegają one większym odkształceniom pod wpływem zmian temperatury, a ponadto na ich okucia działa znaczne obciążenie wynikające z dużego ciężaru skrzydeł. Takie okna trzeba częściej sprawdzać i regulować.

Regulację okuć lepiej pozostawić fachowcom, bo chociaż samodzielne majstrowanie przy oknie raczej nie grozi ich zniszczeniem, to zamiast skorygować drobną niedogodność, możemy ją powiększyć i rozregulować całe okno. W instrukcjach użytkowania okien większość producentów podkreśla, że prace montażowo-naprawcze powinni wykonywać fachowcy. Dotyczy to:

- regulacji okuć;

- wymiany okuć zużytych lub uszkodzonych na nowe;

- wyjmowania skrzydła z ościeżnicy i jego zawieszania.

Niektórzy producenci wręcz pod rygorem utraty gwarancji wymagają, aby w czasie jej trwania powyższe prace powierzać autoryzowanym ekipom montażowym. Są jednak i takie firmy, które dopuszczają możliwość samodzielnej regulacji okuć w podstawowym zakresie. Podają przy tym dokładne wskazówki, jak dokonać takich regulacji w oknie wyposażonym w ich okucia. Potrzebne narzędzia to najczęściej klucze sześciokątne (ampulowe) lub śrubokręty krzyżakowe. Miejsca i zakres regulacji przeważnie są pokazane na rysunkach w instrukcji użytkowania okien.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny świadczą wszyscy więksi producenci okien lub autoryzowane przez nich firmy. Nie powinno więc być kłopotu z wezwaniem fachowca w razie potrzeby. Po upływie okresu gwarancji można też korzystać z innych firm specjalizujących się w serwisowaniu okien, niekoniecznie związanych z konkretnym producentem.

Uwaga! Gdy w wyniku rozregulowania się okuć, okno nie funkcjonuje jak należy i na przykład jest problem z jego zamykaniem oraz otwieraniem, trzeba to jak najszybciej skorygować. Używanie takiego okna może bowiem doprowadzić do uszkodzenia uszczelek lub krawędzi profilu okiennego.

Poprawki bez awarii

Zmiany temperatury na zewnątrz związane z różnymi porami roku powodują, że tworzywo, z jakiego wykonane są okna, rozszerza się lub kurczy. Aby oknom zapewnić optymalną szczelność, zalecana jest więc okresowa regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy. Niekiedy można to zrobić samodzielnie, na przykład przy użyciu mimośrodowych rolek ryglujących. Obracając ich pierścień, zmniejsza się docisk skrzydła do ościeżnicy latem, by ułatwić mikrowentylację, a zwiększa zimą, gdy oknom chce się zapewnić większą szczelność i ograniczyć ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Możliwe jest też ustawienie standardowe (na jesień i wiosnę).

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych