Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien w ścianie

Tekst Mariusz Olędzki

Coraz częściej wybieramy okna o bardzo dobrych parametrach termicznych. By w pełni wykorzystać ich zalety, okna należy ustawić we właściwym miejscu ściany oraz zamocować tak, by jak najmniej ciepła uciekało na jego styku ze ścianą.

fot. Grzegorz Otwinowski tel. 0501 259 288 e-mail: fot2@tlen.pl
Okno - zwłaszcza ciepłe - powinno być właściwie zamontowane w ścianie
Fot. Grzegorz Otwinowski
Zakup okien to poważny wydatek. Zwykle poświęcamy dużo czasu na przejrzenie licznych ofert, ocenę parametrów cieplnych i porównanie cen różnych producentów. Kierujemy się przy tym obiegową opinią, że najlepsze okna to takie, których profile mają największą liczbę komór.

Decydując się na ciepłe okna, warto jednak pamiętać, że nieszczelne i źle zamontowane będą jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z pomieszczenia. Często bowiem nie przywiązujemy wagi do tak ważnego etapu realizacji, jakim jest montaż okien.

Cieszy nas, gdy jest oferowany jako gratisowy dodatek za symboliczną złotówkę. Tymczasem należy on do zadań dość skomplikowanych i nie polega jedynie na zamocowaniu do ścian domu ościeżnicy okna i dokładnym uszczelnieniu jej wokół obwodu.

Okazuje się, że można przy tym popełnić błędy. Niestety, wśród wielu ekip budowlanych wciąż pokutuje przekonanie, że wystarczy, jeśli okno trzyma pion i poziom, by wszystko było w porządku. Tymczasem poprawny montaż jest kluczowy, aby ciepłochłonne szyby i najlepsze profile spełniły swoje zadanie. W przeciwnym razie nie będzie mieć znaczenia to, jak bardzo dobre parametry mają okna.

Ciepły styk okna i ściany

Najsłabszym punktem w tradycyjnie zamontowanym oknie jest połączenie ościeżnicy (ramy okiennej) ze ścianą domu. Tam właśnie w pierwszej kolejności pojawiają się skutki błędów montażowych: łuszczenie się powłok malarskich, przemarzanie, wilgoć, zagrzybienie ściany. Świadczą one o tym, że styk okna ze ścianą domu stał się mostkiem termicznym (czyli miejscem szybkiej ucieczki ciepła). Wprawdzie nie da się go całkowicie wyeliminować, ale warto postarać się, aby straty energii były jak najmniejsze.

Mocowanie ościeżnicy. Okno musi być zamocowane mechanicznie na dyble, kołki lub kotwy na całym obwodzie. Należy pamiętać, że pianka poliuretanowa służy do wypełnienia przestrzeni między murem a ościeżnicą, a nie do montażu!

Izolacja cieplna styku. Szczelina pomiędzy ościeżem a ościeżnicą powinna być całkowicie wypełniona elastycznym materiałem izolacyjnym. Kompensuje on ruchy ościeżnicy, wynikające ze zmian temperatury (profile PVC i aluminium) lub wilgotności otoczenia (profile drewniane). Zwykle stosuje się w tym celu elastyczną piankę poliuretanową (można też wykorzystać odpowiednio docięte paski styropianu lub wełny mineralnej - przyp. red.).

Uszczelnienie wokół okna. Warstwę izolacji termicznej należy zabezpieczyć przed wpływem wilgoci zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest uszczelnienie z silikonu lub elastycznej masy akrylowej.

Coraz częściej stosuje się również folie lub taśmy paroszczelne (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalne (od zewnątrz). Podstawową zasadą przy tym sposobie jest - szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz. Taki ciepły montaż jest - w maksymalnym wariancie - około trzykrotnie droższy od tradycyjnego, ponieważ oprócz kosztów folii i taśm trzeba się przy nim bardziej natrudzić.

Uwaga! Taśmy lub folie nie mogą zostać odklejone przez kolejną ekipę budowlaną, która może twierdzić, że jej to utrudnia prowadzenie prac.

Osadzenie okna w ścianie

Nawet najcieplejsze okno jest przezroczystą i najcieńszą przegrodą w budynku, kilka razy zimniejszą niż ściana. Jego nieprawidłowe ustawienie w grubości ściany naraża nas na dodatkowe wychłodzenie. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie okna w grubości ściany. Aby straty ciepła były najmniejsze, ościeżnicę okna mocuje się w ścianach:

jednowarstwowych - w połowie ich grubości; najlepiej, gdy osłonięte jest od zewnątrz węgarkiem;

dwuwarstwowych - przy zewnętrznym licu muru w taki sposób, by izolacja termiczna zachodziła na ościeżnicę i tworzyła kilkucentymetrowy "węgarek";

trójwarstwowych - w grubości ocieplenia ściany.

Montaż okna

Sam rodzaj okien - z drewna czy z PVC - nie ma zasadniczo wpływu na przebieg prac. Wprawdzie okna drewniane mocuje się zawsze na kotwy, a plastikowe na kotwy lub dyble montażowe, ale nie zmienia to ogólnych zasad montażu. Poza tym wszystkie elementy mocujące są zawsze dopasowane do wielkości i budowy zamówionych okien, a także razem z nimi dostarczane. W instrukcji montażu jest również określona liczba i wymagany rozstaw miejsc mocowania. Nie należy ich samodzielnie zmieniać.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien w ścianie