Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie okucia powinny mieć duże przeszklenia?

Janusz Grześkowiak

W dużych konstrukcjach okiennych można zastosować różnego typu okucia w zależności od wagi i wymiarów skrzydła oraz wymaganych funkcji okna.

Duże przeszklenia okienne
Duże przeszklenia okienne
Fot. Schueco
W oknach uchylno-rozwieralnych o szerokości skrzydła we wrębie powyżej 1475 mm można zastosować standardowe okucie wzbogacone o dodatkową rozwórkę, która stabilizuje skrzydło w pozycji uchylnej (po stronie przeciwległej do zawiasów). Okucie standardowe można stosować do okien o maksymalnej szerokości 1725 mm i wysokości 2800 mm (wymiary mierzone we wrębie skrzydła). Stosunek szerokości do wysokości skrzydła nie powinien przekraczać 2:1.

Do okien z ciężkimi pakietami trójszybowymi (energooszczędnych, dźwiękoszczelnych, antywłamaniowych) można zastosować okucie z zawiasami montowanymi do wewnętrznej krawędzi ramy (w luzie wrębowym), które dzięki specjalnej konstrukcji wytrzymuje ciężar skrzydła do 150 kg. Maksymalne wymiary skrzydła są takie same jak w okuciu standardowym, maksymalna powierzchnia skrzydła to 3 m2. Okucie to ma dodatkową zaletę: zawiasy są ukryte pod przylgą skrzydła i przy zamkniętym oknie - zupełnie niewidoczne.

Do okien uchylno-przesuwnych można zastosować okucie przystosowane do skrzydeł o maksymalnej szerokości 2000 mm, wysokości 2700 mm i ciężarze do 200 kg. Okucie to zamiast zawiasów ma specjalne wózki i szyny jezdne, po których przesuwa się skrzydło. Wymaga to okna składającego się z części stałej, na którą nasuwa się skrzydło.

Ciekawym rozwiązaniem są okucia do drzwi tarasowych, balkonowych z funkcją przesuwania. Rozwiązania tego typy w połączeniu z specjalnymi profilami pozwalają na przesuwanie skrzydła w jednej płaszczyźnie. Maksymalne wymiary skrzydła to szerokość 3250 mm, wysokość 2700 mm i ciężar - 300 kg. Specjalna konstrukcja wózków umożliwia uniesienie skrzydła w momencie przesuwania, zapewniając łatwość obsługi.

Autor: Janusz Grześkowiak, kierownik działu doradztwa technicznego Winkhaus

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie okucia powinny mieć duże przeszklenia?