Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak prawidłowo doświetlić poddasze oknami dachowymi?

red.

Brak dostatecznej ilości światła wywołuje u ludzi złe samopoczucie, bóle głowy, apatię, senność, a czasami agresję. Dobierając liczbę i wielkość okien, musimy jednak pamiętać nie tylko o właściwym doświetleniu pomieszczeń, lecz także o kwestiach energetycznych.

okna dachowe,okno dachowe,okno połaciowe,okna połaciowe
Okna umieszczone w połaci dachu
Fot. Velux
Lepsze oświetlenie dzięki większym oknom, to jednocześnie większe straty ciepła zimą. Jeśli jednak okna będą wychodzić na wschód, południe lub zachód, to zyskamy darmowe źródło dodatkowego ogrzewania domu. Należy zatem dążyć do równowagi między oświetleniem oraz zyskami i stratami ciepła.

Warto wiedzieć, że powierzchnia okien dachowych powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi, a jedno duże okno zapewnia mniej światła niż większa liczba mniejszych okien o tej samej powierzchni. Przy dachach o małym kącie nachylenia bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych - krótsze. Dół okna powinien znajdować się około 90-100 cm od podłogi: tylko wtedy można przez nie wyglądać, łatwo je otwierać i zamykać oraz korzystać z osłon przeciwsłonecznych.

Zobacz także:

Montaż okna w dachuCzy łatwo jest włamać się przez okna dachoweCzy z okien dachowych trzeba odgarniać zalegający śnieg?Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Jak prawidłowo doświetlić poddasze oknami dachowymi?