Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uszczelniacze - ratowanie pianki wokół okna

Odpowiada Adam Nowak

Budujemy dom. Wnętrza już są wykończone, ale od czterech lat przesuwa się termin wykonania drewnianej elewacji. Niedawno zauważyłam, że pianka wokół okien, która ma kontakt z powietrzem, zaczyna się kruszyć. Co z tym zrobić? Anna M.

Wykruszająca się pianka wokół okna
Wykruszająca się pianka wokół okna
Fot. archiwum Czytelnika
Styk ram okiennych ze ścianami domu musi być szczelny i ciepły. Zwykle wypełnia się go pianką poliuretanową. Będzie ona trwała, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego pianka się niszczy

Pianki poliuretanowe, zwane też przez producentów montażowymi lub uszczelniającymi, powszechnie stosuje się do montażu okien. Nie służą one jednak do mocowania okien - do tego używa się dybli lub kotew. Wypełnienie z pianki uszczelnia i izoluje termicznie szczelinę o szerokości od 6 do 40 mm między ościeżnicą okna a ścianą domu.

Stosowane do montażu okien pianki poliuretanowe są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, źle znoszą promieniowanie UV. Niezabezpieczone przed działaniem słońca wypełnienie zaczyna się kruszyć, a ich izolacyjność termiczna się pogarsza. Przestają wtedy również skutecznie chronić przed wilgocią. Wnika w nie i wykrapla się para wodna z wnętrza domu, a od zewnątrz - wilgotne powietrze i woda z deszczu lub topniejącego śniegu.

To dlatego w krótkim czasie od nałożenia, piankę osłania się innym materiałem. Zwykle stosowane jest do tego uszczelnienie z silikonu lub elastycznej masy akrylowej. Coraz popularniejsze jest także zabezpieczenie styku ościeżnicy i ściany foliami lub taśmami paroszczelnymi (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalnymi (od zewnątrz).

Nowa pianka na starej

Jeśli doszło do wykruszania się pianki wokół okna, należy ostrożnie usunąć tę słabszą warstwę, a następnie ją uzupełnić. Można do tego użyć zwykłej pianki, która po zaaplikowaniu rozpręża się dwu- lub trzykrotnie. Jednak znacznie lepiej zdecydować się na pianę poliuretanową o obniżonej rozprężności. Po nałożeniu, taka pianka zwiększa swoją objętość o połowę mniej niż tradycyjna. Dzięki temu można wykonywać bardziej precyzyjne uszczelnienia. Niewielki przyrost objętości piany oznacza również, że będzie ona lepszym izolatorem, będzie trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia.

Zanim zostanie nałożone nowe wypełnienie, powierzchnię starej piany trzeba jak najdokładniej oczyścić z resztek pyłu, a następnie zwilżyć wodą. Te zabiegi zapewnią lepszą przyczepność aplikowanej pianki do tej, która już jest.

Ubytek wypełnia się od dołu powolnym, jednostajnym ruchem, a zabrudzenia usuwa z ościeżnicy specjalnym czyścikiem lub acetonem zaraz po aplikacji. Przed wykonaniem tego zabiegu, należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy używany środek czyszczący nie jest agresywny w stosunku do powierzchni ramy. Po utwardzeniu pianki montażowej - zależnie od jej rodzaju potrzebny na to czas wynosi od 40 minut do 12 godzin - jej nadmiar odcina się nożem. Następnie wypełnienie zabezpiecza się przed działaniem promieni słonecznych, używając na przykład uszczelniaczy silikonowych bądź tynku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Uszczelniacze - ratowanie pianki wokół okna