Uszczelniacze - ratowanie pianki wokół okna
Budujemy dom. Wnętrza już są wykończone, ale od czterech lat przesuwa się termin wykonania drewnianej elewacji. Niedawno zauważyłam, że pianka wokół okien, która ma kontakt z powietrzem, zaczyna się kruszyć. Co z tym zrobić? Anna M.


Dlaczego pianka się niszczy
Pianki poliuretanowe, zwane też przez producentów montażowymi lub uszczelniającymi, powszechnie stosuje się do montażu okien. Nie służą one jednak do mocowania okien - do tego używa się dybli lub kotew. Wypełnienie z pianki uszczelnia i izoluje termicznie szczelinę o szerokości od 6 do 40 mm między ościeżnicą okna a ścianą domu.
Stosowane do montażu okien pianki poliuretanowe są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, źle znoszą promieniowanie UV. Niezabezpieczone przed działaniem słońca wypełnienie zaczyna się kruszyć, a ich izolacyjność termiczna się pogarsza. Przestają wtedy również skutecznie chronić przed wilgocią. Wnika w nie i wykrapla się para wodna z wnętrza domu, a od zewnątrz - wilgotne powietrze i woda z deszczu lub topniejącego śniegu.
To dlatego w krótkim czasie od nałożenia, piankę osłania się innym materiałem. Zwykle stosowane jest do tego uszczelnienie z silikonu lub elastycznej masy akrylowej. Coraz popularniejsze jest także zabezpieczenie styku ościeżnicy i ściany foliami lub taśmami paroszczelnymi (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalnymi (od zewnątrz).
Nowa pianka na starej
Jeśli doszło do wykruszania się pianki wokół okna, należy ostrożnie usunąć tę słabszą warstwę, a następnie ją uzupełnić. Można do tego użyć zwykłej pianki, która po zaaplikowaniu rozpręża się dwu- lub trzykrotnie. Jednak znacznie lepiej zdecydować się na pianę poliuretanową o obniżonej rozprężności. Po nałożeniu, taka pianka zwiększa swoją objętość o połowę mniej niż tradycyjna. Dzięki temu można wykonywać bardziej precyzyjne uszczelnienia. Niewielki przyrost objętości piany oznacza również, że będzie ona lepszym izolatorem, będzie trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia.
Zanim zostanie nałożone nowe wypełnienie, powierzchnię starej piany trzeba jak najdokładniej oczyścić z resztek pyłu, a następnie zwilżyć wodą. Te zabiegi zapewnią lepszą przyczepność aplikowanej pianki do tej, która już jest.
Ubytek wypełnia się od dołu powolnym, jednostajnym ruchem, a zabrudzenia usuwa z ościeżnicy specjalnym czyścikiem lub acetonem zaraz po aplikacji. Przed wykonaniem tego zabiegu, należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy używany środek czyszczący nie jest agresywny w stosunku do powierzchni ramy. Po utwardzeniu pianki montażowej - zależnie od jej rodzaju potrzebny na to czas wynosi od 40 minut do 12 godzin - jej nadmiar odcina się nożem. Następnie wypełnienie zabezpiecza się przed działaniem promieni słonecznych, używając na przykład uszczelniaczy silikonowych bądź tynku.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>Okna przed zimą: czas na kontrolę
Okna drewniane i jesienny przegląd - jak wykonać podstawowe naprawy?
Montaż okien w ścianie
Uszczelniacze na trudne miejsca przy układaniu płytek
Uszczelnienie wokół okna
Test preparatów do usuwania silikonu
Test preparatów do czyszczenia fug
Regulacja okien - okucia okienne