Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uszczelnić okna? Uszczelnienie wokół okna

Odpowiada: Piotr Wereski

Wiosną zaczynam budowę nowego domu. Przełom jesieni i zimy to czas, kiedy powinienem zamontować okna i drzwi. Czy to, że montaż stolarki przypadnie na czas kiepskiej pogody ma jakieś znaczenie? Czy warto zaczekać z montażem do kolejnej wiosny, mimo że znacznie opóźni to prace wykończeniowe? Innocenty S., Gdańsk

Wykruszająca się pianka wokół okna
Wykruszająca się pianka wokół okna
Fot. archiwum Czytelnika

Choć w pełni szczelne okna są niebezpieczne dla zdrowia, niepożądana jest sytuacja, gdy ich wypaczone profile wychładzają wnętrze. Istnieje kilka przyczyn nieszczelności okien: Zły stan uszczelek. Jeśli są popękane lub sparciałe, szczelność okien będzie bardzo słaba. Najprostszym i najtańszym sposobem uszczelnienia okien jest wymiana uszczelki. Można ich używać zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i plastikowych, a najlepsze uszczelki produkowane są z silikonu lub połączenia gumy z silikonem. Szacuje się, że przez nieszczelne okna ucieka nawet 1/3 energii termicznej, dlatego też zanim zaskoczą nas niskie temperatury, trzeba przeprowadzić dokładny przegląd wszystkich okien w domu lub w mieszkaniu.

Ocieplenie okien, zaczyna się od ich umycia. Przezroczyste szkło ma niski poziom przezroczystości dla promieniowania podczerwonego. Jeśli jest brudne, to odbija, a nie absorbuje promienie słoneczne. Po umyciu szyb możemy przejść do ich uszczelniania.

Czym uszczelnić okna? Materiały do uszczelniania okien

Nieszczelne okna? Nawet najlepsze okna, mające najwyższe parametry izolacyjności termicznej nie zapewnią komfortu i oszczędności energii, jeśli będą niewłaściwie zamontowane. Ich montaż najlepiej więc zlecić wykwalifikowanej ekipie, która zrobi to dobrze i zastosuje do uszczelniania odpowiednie materiały: pianki montażowe i silikony.

Pora roku a materiał do uszczelniania nowych okien

Do wypełniania przestrzeni między ościeżnicą a murem służą pianki montażowe, które po nałożeniu rozprężają się i całkowicie ją wypełniają. Rodzaj pianek powinno się dobierać stosownie do pory roku, na jaką zaplanowano roboty:

  • gdy jest ciepło - powyżej 5°C, stosuje się standardowe pianki, które najlepiej rozprężają się i utwardzają w temperaturze +20°C i wilgotności na poziomie 65%. Im bardziej warunki zewnętrzne odbiegają od optymalnych, tym gorszą strukturę i słabsze parametry izolacyjne będzie miała pianka po rozprężeniu;
  • gdy zimno - od 5 do -10°C; ponieważ inwestorom często zależy na zamknięciu budynku przed zimą, okna najczęściej montuje się jesienią. Gdy temperatura powietrza spadnie, do uszczelnień stolarki okiennej powinno się używać pianek przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Utwardzona podczas chłodów pianka standardowa ma zbyt dużo otwartych komórek (podczas właściwego rozprężania komórki te są zamknięte), przez co nie ma należytej elastyczności, kruszy się i pęka. Złe uszczelnienie nie będzie niwelować zmian wymiarów spoiny, wynikających z rozszerzalności cieplnej profili okiennych, a ponadto będzie chłonąć wilgoć.

Standardowa pianka użyta w zbyt niskiej temperaturze nie ma też pożądanych właściwości tiksotropowych, a więc spływa z powierzchni pionowych jeszcze przed rozprężeniem, nie wypełniwszy odpowiednio szczeliny, do której została wtryśnięta. Uszczelnione złącze ma więc bardzo słabe właściwości mechaniczne i izolacyjne.

Uszczelnienie pianki montażowej

Utwardzoną piankę należy jak najszybciej osłonić przed niszczącym działaniem promieni UV, pokrywając tynkiem lub przykrywając listwami wykończeniowymi. Ważne jest też zabezpieczenie pianki przed wilgocią, ponieważ tylko sucha zachowuje odpowiednie właściwości izolacyjne; zawilgocona tworzyłaby w tym miejscu mostek termiczny. Dlatego też uszczelnienie ościeża okiennego - zgodnie z zasadą: szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz - wymaga wykonania dodatkowej izolacji:

  • wewnątrz budynku - piankę zabezpiecza się przed przenikaniem pary wodnej silikonem lub folią paroizolacyjną;
  • na zewnątrz budynku - piankę osłania się materiałami paroprzepuszczalnymi: taśmą rozprężną lub specjalną folią.

Co zrobić, gdy wieje od okna?

Najpierw musisz oczyścić okna. Usunąć resztki szpachli, pianki, farby i innych materiałów. Po wypełnieniu pęknięć okna pianką odetnij jej nadmiar, zainstaluj siatkę i nałóż tynk. Na koniec zagruntuj i pomaluj. Prace można wykonywać tylko w temperaturach dodatnich. Jeśli ramy są drewniane, konieczne jest wyeliminowanie szczelin między skrzydłami okiennymi, a także na wszystkich elementach drewnianych. Aby to zrobić, należy je pomalować lub polakierować. Po wykonaniu prac związanych z ociepleniem od zewnątrz można przystąpić do prac od wewnątrz pomieszczenia. Przebieg pracy może się różnić w zależności od materiału, z którego wykonane jest okno (drewno lub plastik).

Jak uszczelnić okna plastikowe ? Uszczelnianie okien plastikowych na ogół odbywa się poprzez regulację mechanizmu ich zamykania. W szczególności dotyczy to docisku odpowiadającego za doleganie okna do ościeżnicy. Uszczelnienie okien plastikowych odbywa się przy pomocy regulacji specjalnych śrub usytuowanych w środku skrzydła okiennego.

Jak uszczelnić okna domowym sposobem?

Możesz uszczelnić okna za pomocą następujących materiałów:

  • Wata lub guma piankowa
  • Papier
  • Pianka montażowa
  • Uszczelniacz na bazie silikonu lub akrylu
  • Parafina.

Możesz też użyć holu, pianki polietylenowej, szpachli itp. Najprostszym sposobem jest jednak użycie waty i tkaniny. Konieczne jest wciśnięcie waty we wszystkie szczeliny. Jeśli otwory są małe, potrzebny będzie śrubokręt lub nóż. Szczeliny wypełnione watą są uszczelnione paskami tkaniny.

Jak uszczelnić przeciekające okna?

Montowanie uszczelnienia zacznij od środkowej części górnej ramy, by zminimalizować ryzyko przeciekania okna. Za pomocą parafiny możemy natomiast uszczelnić okna, przez które przecieka woda. Taka izolacja pozwala całkowicie zamknąć wszystkie pory w drzewie. Przed uszczelnieniem okna na zimę, parafina musi zostać stopiona, a następnie równomiernie nałożona na ramę. Okna drewniane na zimę można zaizolować szczeliwem silikonowym. Jest to niezawodny, ale jednocześnie kosztowny sposób.

 Uszczelniacze - ratowanie pianki wokół okna

Styk ram okiennych ze ścianami domu musi być szczelny i ciepły. Zwykle wypełnia się go pianką poliuretanową. Będzie ona trwała, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego pianka się niszczy

Pianki poliuretanowe, zwane też przez producentów montażowymi lub uszczelniającymi, powszechnie stosuje się do montażu okien. Nie służą one jednak do mocowania okien - do tego używa się dybli lub kotew. Wypełnienie z pianki uszczelnia i izoluje termicznie szczelinę o szerokości od 6 do 40 mm między ościeżnicą okna a ścianą domu.

Stosowane do montażu okien pianki poliuretanowe są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, źle znoszą promieniowanie UV. Niezabezpieczone przed działaniem słońca wypełnienie zaczyna się kruszyć, a ich izolacyjność termiczna się pogarsza. Przestają wtedy również skutecznie chronić przed wilgocią. Wnika w nie i wykrapla się para wodna z wnętrza domu, a od zewnątrz - wilgotne powietrze i woda z deszczu lub topniejącego śniegu.

To dlatego w krótkim czasie od nałożenia, piankę osłania się innym materiałem. Zwykle stosowane jest do tego uszczelnienie z silikonu lub elastycznej masy akrylowej. Coraz popularniejsze jest także zabezpieczenie styku ościeżnicy i ściany foliami lub taśmami paroszczelnymi (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalnymi (od zewnątrz).

Nowa pianka na starej

Jeśli doszło do wykruszania się pianki wokół okna, należy ostrożnie usunąć tę słabszą warstwę, a następnie ją uzupełnić. Można do tego użyć zwykłej pianki, która po zaaplikowaniu rozpręża się dwu- lub trzykrotnie. Jednak znacznie lepiej zdecydować się na pianę poliuretanową o obniżonej rozprężności. Po nałożeniu, taka pianka zwiększa swoją objętość o połowę mniej niż tradycyjna. Dzięki temu można wykonywać bardziej precyzyjne uszczelnienia. Niewielki przyrost objętości piany oznacza również, że będzie ona lepszym izolatorem, będzie trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia.

Zanim zostanie nałożone nowe wypełnienie, powierzchnię starej piany trzeba jak najdokładniej oczyścić z resztek pyłu, a następnie zwilżyć wodą. Te zabiegi zapewnią lepszą przyczepność aplikowanej pianki do tej, która już jest.

Ubytek wypełnia się od dołu powolnym, jednostajnym ruchem, a zabrudzenia usuwa z ościeżnicy specjalnym czyścikiem lub acetonem zaraz po aplikacji. Przed wykonaniem tego zabiegu, należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy używany środek czyszczący nie jest agresywny w stosunku do powierzchni ramy. Po utwardzeniu pianki montażowej - zależnie od jej rodzaju potrzebny na to czas wynosi od 40 minut do 12 godzin - jej nadmiar odcina się nożem. Następnie wypełnienie zabezpiecza się przed działaniem promieni słonecznych, używając na przykład uszczelniaczy silikonowych bądź tynku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uszczelnić okna? Uszczelnienie wokół okna