Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie - prąd - grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne, podłogowe ogrzewanie akumulacyjne

Aneta Demianowicz

Energia elektryczna jest najbardziej dostępnym źródłem ciepła, a zasilane nim urządzenia grzewcze mają wysoką sprawność. Im bardziej energooszczędny jest dom, tym bardziej opłacalne staje się ogrzewanie elektryczne.

piec akumulacyjny,ogrzewanie domu
Piece akumulacyjne wyglądem przypominają zwykłe grzejniki
Fot.: Stiebel Eltron
W powszechnym mniemaniu ogrzewanie elektryczne uważane jest za jedno z najdroższych. Jednak wcale tak być nie musi. Najważniejszymi powodami, dla którego się je wybiera, są łatwy dostęp do prądu i niskie koszty inwestycyjne - nie potrzeba kotłowni, komina i rozbudowanej instalacji grzewczej. Źródłem ciepła mogą być:

  • Grzejniki elektryczne. Stanowią podstawowy lub uzupełniający element instalacji grzewczej. Wybierać można spośród grzejników konwekcyjnych, promiennikowych i olejowych.

  • Piece akumulacyjne. Są najczęściej wybieranym źródłem ciepła, jeśli decydujemy się na ogrzewanie prądem - ze względu na niskie koszty inwestycyjne i prostą instalację. Między sobą różnią się sposobem gromadzenia i oddawania ciepła, konstrukcją oraz wyposażeniem.

    Do wyboru są piece:

    - z rozładowaniem statycznym - piec oddaje zakumulowane ciepło przez obudowę lub uchylającą się przepustnicę, którą wypływa ciepłe powietrze. Sterowanie pracą tych urządzeń jest często ograniczone, a w mało zaawansowanych modelach praktycznie niemożliwe. Dlatego nie można zatrzymać nagromadzonego ciepła - piec nagrzewa się i od razu oddaje ciepło aż do całkowitego wystygnięcia.

    Stawia się je w pomieszczeniach, w których komfort ogrzewania i dokładne ustawienie temperatury nie są najważniejsze;

    - z rozładowaniem dynamicznym - zakumulowane w bloku kamiennym ciepło przekazywane jest przepływającemu przez piec powietrzu, którego obieg wymusza wbudowany wentylator. Z kolei jego pracą zarządza układ sterujący, który włącza dmuchawę i usuwa nagrzane powietrze - ale tylko w ilości potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.

    Piece z rozładowaniem dynamicznym są technologicznie bardziej zaawansowane niż z rozładowaniem statycznym. Zastosowane do sterowania układy elektroniczne sprawiają, że nagrzewanie się pieca oraz oddawanie ciepła są kontrolowane i optymalizowane.

  • Podłogowe ogrzewanie akumulacyjne. Kable grzejne przykrywa się warstwą betonu o grubości 7-15 cm, która gromadzi ciepło nocą i w dzień (kiedy prąd jest tańszy), a w dzień oddaje je do pomieszczeń. Prowadzenie kabli grzejnych musi być odpowiednio zaprojektowane - nie mogą być przykryte szafą lub tapczanami.

    Właściwie wykonana instalacja

    Ogrzewanie piecami akumulacyjnymi wymaga odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej. Do każdego urządzenia trzeba wykonać osobny obwód elektryczny i zabezpieczenie w skrzynce rozdzielczej. W miejscu montażu należy przygotować dwa podłączenia elektryczne:

    - instalacji trójfazowej albo jednofazowej, załączanej w okresach obowiązywania tańszej taryfy;

    - instalacji jednofazowej, o ciągłym zasilaniu niezależnie od taryfy.

    Piece akumulacyjne pobierają dużo prądu, dlatego przydział mocy dla domu powinien być wyższy, niż wtedy gdy dom ogrzewany jest kotłem gazowym.

    Ciepła woda

    Kiedy dom ogrzewamy prądem, woda użytkowa przygotowywana jest najczęściej przez elektryczne podgrzewacze - przepływowe - zobacz cennik - (uruchamiane w momencie odkręcenia kranu) lub pojemnościowe - zobacz cennik, podgrzewające całą zgromadzoną wodę.

    Taryfy za prąd

    Za energię elektryczną płaci się według wskazań licznika, najczęściej co dwa miesiące.

    Zakłady energetyczne mają specjalne oferty, atrakcyjne dla osób ogrzewających dom energią elektryczną. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Tańszy prąd można pobierać nocą (w godzinach 22-7) i w ciągu dnia (najczęściej w godzinach 13-17). Wybrać można też taryfę weekendową, w której prąd jest tańszy od poniedziałku do piątku (w godzinach 21-6) oraz przez całą sobotę i dni ustawowo wolne od pracy.

  • Wady i zalety ogrzewania energią elektryczną

  • Zalety

    - Niskie koszty inwestycyjne przy ogrzewaniu podłogowym, jak i piecami akumulacyjnymi.

  • Wady

    - Wysokie koszty eksploatacyjne, zwłaszcza w domach słabo ocieplonych.



    Czytaj także

    Gdy nie ma gazu - jakie ogrzewanie wybrać?



    Gdy nie ma gazu - drewno i pelety



    Gdy nie ma gazu - gaz płynny



    Gdy nie ma gazu - olej opałowy



    Gdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalna



    Gdy nie ma gazu - ciepło z sieci



    Gdy nie ma gazu - wygoda a ekonomia



    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Ogrzewanie - prąd - grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne, podłogowe ogrzewanie akumulacyjne