Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego

Opracowanie: materiały prasowe

10 marca br. w siedzibie firmy DEVI w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie pod hasłem ?Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego?. Jego celem było przybliżenie możliwości zastosowania oraz cech i zalet systemów ogrzewania podłogowego.

Po ogrzewanej podłodze z przyjemnością można chodzić na bosaka
Po ogrzewanej podłodze z przyjemnością można chodzić na bosaka
Fot. Devi
"Na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego panuje wiele mitów, m.in. że jest to rozwiązanie drogie, awaria wymaga zerwania całej podłogi, a montaż jest możliwy tylko pod terakotą." - mówi Zbigniew Gałązka, Manager Produktu DEVI. "Jako producent takich systemów, chcemy dostarczyć klientom rzetelnej wiedzy niezbędnej do wyboru optymalnego systemu ogrzewania domu." - dodaje.

Mit: Działa tylko do wysokości 1 metra

Rozkład temperatury w całym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego. Temperatura przy podłodze jest nieco wyższa niż pod sufitem. Dzięki temu odczuwamy przyjemne ciepło w nogi, a nie jest nam gorąco w głowę.

Mit: Efekt ciężkich, opuchniętych nóg

Takie uczucie może wystąpić jedynie w przypadku zbyt wysokiej temperatury i z powodu tego, że za mało się ruszamy, co powoduje zaburzenia naczynioworuchowe.

Mit: Zwiększone krążenie kurzu

Powolny ruch powietrza odrywa kurz od podłogi najwyżej na wysokość kilku centymetrów, a na pewno nie na wysokość głowy, czyli nie ma go w okolicach dróg oddechowych.

Mit: Awaria wymaga kucia całej podłogi

Przy pomocy specjalnych detektorów autoryzowany serwis producentów ogrzewania podłogowego jest w stanie z dokładnością do jednej płytki podłogowej znaleźć miejsce ewentualnego uszkodzenia kabla grzewczego. Nie trzeba więc skuwać całej podłogi.

Mit/fakt: Ogrzewanie podłogowe jest drogie

Koszty zakupu systemu ogrzewania są najniższe spośród wszystkich systemów. Wraz z eksploatacją wyrównują się po 10 latach. Warto zauważyć, że średnią temperaturę w pokoju można obniżyć precyzyjnie, nawet o 1-2°C. Oznacza to, że straty energii można zmniejszyć o 10-20%.

Fakt: Chodzenie boso jest zdrowe

"Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła, wpływa relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców." - mówi dr Halina Szczytnicka, specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy. Podgrzewane podłogi są tu bardzo pomocne, zwłaszcza dla osób, które marzną w stopy.

Fakt: Do prawie każdego rodzaju podłogi

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą być instalowane pod większością rodzajów podłóg: płytkami ceramicznymi i kamiennymi, oraz polecanymi przez producenta do tego rodzaju ogrzewania wykładzinami dywanowymi i PCV oraz parkietami, panelami podłogowymi, deskami drewnianymi czy materiałami drewnopodobnymi. W przypadku podłóg drewnianych pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzają się gatunki drewna twardego, takie jak dąb czy jesion, a także egzotycznego. Zarzut wypaczania paneli przy ogrzewaniu podłogowym jest bardzo często związany z nieodpowiednią wilgotnością w pomieszczeniu, a nie bezpośrednio z niekorzystnym działaniem na drewno tego rodzaju ogrzewania.

Badanie "Boso czy w kapciach - DEVI bada zwyczaje Polaków"Jak pokazały wyniki badania, 42,5 % Polaków zadeklarowało, że zimna podłoga przeszkadza im w chodzeniu boso po domu. Instalując ogrzewanie podłogowe, pozbywamy się nie tylko nieprzyjemnego uczucia, jakim jest fizjologiczne zjawisko ziębnięcia stóp, lecz także zapewniamy sobie komfort.

www.devi.pl

Skomentuj:

Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego