Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego
10 marca br. w siedzibie firmy DEVI w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie pod hasłem ?Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego?. Jego celem było przybliżenie możliwości zastosowania oraz cech i zalet systemów ogrzewania podłogowego.


Mit: Działa tylko do wysokości 1 metra
Rozkład temperatury w całym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego. Temperatura przy podłodze jest nieco wyższa niż pod sufitem. Dzięki temu odczuwamy przyjemne ciepło w nogi, a nie jest nam gorąco w głowę.
Mit: Efekt ciężkich, opuchniętych nóg
Takie uczucie może wystąpić jedynie w przypadku zbyt wysokiej temperatury i z powodu tego, że za mało się ruszamy, co powoduje zaburzenia naczynioworuchowe.
Mit: Zwiększone krążenie kurzu
Powolny ruch powietrza odrywa kurz od podłogi najwyżej na wysokość kilku centymetrów, a na pewno nie na wysokość głowy, czyli nie ma go w okolicach dróg oddechowych.
Mit: Awaria wymaga kucia całej podłogi
Przy pomocy specjalnych detektorów autoryzowany serwis producentów ogrzewania podłogowego jest w stanie z dokładnością do jednej płytki podłogowej znaleźć miejsce ewentualnego uszkodzenia kabla grzewczego. Nie trzeba więc skuwać całej podłogi.
Mit/fakt: Ogrzewanie podłogowe jest drogie
Koszty zakupu systemu ogrzewania są najniższe spośród wszystkich systemów. Wraz z eksploatacją wyrównują się po 10 latach. Warto zauważyć, że średnią temperaturę w pokoju można obniżyć precyzyjnie, nawet o 1-2°C. Oznacza to, że straty energii można zmniejszyć o 10-20%.
Fakt: Chodzenie boso jest zdrowe
"Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła, wpływa relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców." - mówi dr Halina Szczytnicka, specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy. Podgrzewane podłogi są tu bardzo pomocne, zwłaszcza dla osób, które marzną w stopy.
Fakt: Do prawie każdego rodzaju podłogi
Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą być instalowane pod większością rodzajów podłóg: płytkami ceramicznymi i kamiennymi, oraz polecanymi przez producenta do tego rodzaju ogrzewania wykładzinami dywanowymi i PCV oraz parkietami, panelami podłogowymi, deskami drewnianymi czy materiałami drewnopodobnymi. W przypadku podłóg drewnianych pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzają się gatunki drewna twardego, takie jak dąb czy jesion, a także egzotycznego. Zarzut wypaczania paneli przy ogrzewaniu podłogowym jest bardzo często związany z nieodpowiednią wilgotnością w pomieszczeniu, a nie bezpośrednio z niekorzystnym działaniem na drewno tego rodzaju ogrzewania.
Badanie "Boso czy w kapciach - DEVI bada zwyczaje Polaków"
Jak pokazały wyniki badania, 42,5 % Polaków zadeklarowało, że zimna podłoga przeszkadza im w chodzeniu boso po domu. Instalując ogrzewanie podłogowe, pozbywamy się nie tylko nieprzyjemnego uczucia, jakim jest fizjologiczne zjawisko ziębnięcia stóp, lecz także zapewniamy sobie komfort.
www.devi.pl
Ogrzewanie podłogowe: Wykładzina na podłogówce
Ogrzewanie elektryczne - maty grzejne
Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne
Grzejniki elektryczne
Ogrzewanie elektryczne - przydział mocy
Drewno na ogrzewaniu podłogowym
Wodne ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze
Ogrzewanie - prąd - grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne, podłogowe ogrzewanie akumulacyjne