Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie elektryczne - maty grzejne

Tekst: Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

Maty grzejne mogą być samoprzylepne oraz takie, które trzeba mocować do podłoża zaprawa klejową.

ogrzewanie elektryczne,mata grzejna,ogrzewanie podłogowe elektryczne
Krok 1. Ułożenie maty na czystej podłodze
Fot. Elektra
Elementem grzejnym w matach są przewody stałooporowe niewielkiej średnicy, wplecione w siatkę z tworzywa. Są one zwykle cieńsze niż kable. Ich całkowita grubość wynosi 3-4 mm, dlatego są chętnie stosowane podczas remontów łazienek. Można je bowiem ułożyć na starych posadzkach i jedynie nieznacznie podnieść poziom dotychczasowej podłogi.

Maty mają postać zwojów o stałej szerokości 0,5 m i różnej długości - od 2 do 24 m. Co ważne, ich ułożenie nie wymaga przygotowania szczegółowego projektu ani zatrudnienia fachowców. Do sieci powinien je jednak podłączyć elektryk.

Do sterowania ogrzewaniem za pomocą mat stosuje się analogiczne termostaty jak w wariancie z przewodami grzewczymi.

Montaż maty grzejnej

Krok 1. Zanim rozłożymy matę, należy bardzo dokładnie odkurzyć podłoże. Musi ono być nie tylko czyste, ale też równe. W przeciwnym razie ostre i wystające krawędzie mogą przeciąć kabel.

Krok 2. Matę rozkładamy w równych odstępach na powierzchni podłogi, omijając wannę, brodzik oraz inne elementy stałej zabudowy (na przykład szafki stojące, wanna czy brodzik).

Krok 3. Zaprawę klejącą przeznaczoną specjalnie do ogrzewania podłogowego nanosimy równomiernie na matę. Po związaniu kleju, układamy płytki ceramiczne.

O ogrzewaniu elektrycznym przeczytaj także:

Grzejniki elektryczneOgrzewanie podłogowe akumulacyjneOgrzewanie elektryczne - przydział mocyZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie elektryczne - maty grzejne