Elektryczne podgrzewacze wody

Tekst: Grzegorz Dudek
05.07.2008 , aktualizacja: 03.10.2012 17:10
A A A Drukuj
Chociaż energia elektryczna uchodzi za najdroższą, elektryczne podgrzewacze wody nie tracą na popularności. Nie są do nich potrzebne specjalne instalacje ani kominy - po prostu montuje się je tam, gdzie potrzebna jest ciepła woda.
Podgrzewacz elektryczny i jego zamontowanie kosztuje znacznie mniej niż instalacja podgrzewacza gazowego czy układu: kocioł plus współpracujący z nim zasobnik ciepłej wody. Warto jednak zadbać o to, by racjonalne były też koszty eksploatacji urządzenia. To możliwe, trzeba tylko dobrze dobrać je do potrzeb.

Podgrzewacze elektryczne wybiera się z dwóch głównych grup:

- przepływowe - działające tylko wtedy, gdy odkręca się wodę, a więc dobre do zasilania pojedynczych miejsc jej poboru,

- pojemnościowe , nazywane potocznie bojlerami, podgrzewające wodę na zapas, a więc zapewniające komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę nawet w kilku kranach jednocześnie.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Przygotowują tylko tyle wody, ile potrzeba: uruchamiają się w momencie odkręcenia kranu i wyłączają, gdy go zakręcimy. Dzięki takiej zasadzie działania energia nie jest zużywana niepotrzebnie, na przykład na nagrzewanie wody w zbiorniku oraz na podtrzymywanie jej temperatury.

Ze względu na małe rozmiary bardzo łatwo można je ukryć w szafce pod zlewem czy umywalką. Ale nawet jeśli nie są schowane, też nie szpecą pomieszczenia. Jedyną ich wadą jest to, że podczas grzania wody pobierają dużo prądu, gdyż ich moc elektryczna jest znacznie większa niż opisywanych dalej podgrzewaczy pojemnościowych. To dlatego, że przepływająca przez nie woda musi być podgrzana do określonej temperatury w bardzo krótkim czasie.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe mogą być jedno- lub wielopunktowe.

Jednopunktowe. Jak wskazuje nazwa, przeznaczone są do obsługi jednego kranu, więc często już fabrycznie wyposaża się je w baterię z wylewką, słuchawką prysznicową lub jedno i drugie. Moc grzewcza - od 3 do 12 kW z tym, że modele o mocy powyżej 6 kW wymagają podłączenia do sieci trójfazowej.

Wielopunktowe. Mogą zasilać po kilka kranów jednocześnie. Moc - od 12 do 27 kW; wszystkie wymagają podłączenia do instalacji trójfazowej.

- Wydajność. To podstawowy parametr charakteryzujący podgrzewacze przepływowe: informuje o tym, ile ciepłej wody można uzyskać z urządzenia w jednostce czasu. Wydajność zależy bezpośrednio od jego mocy oraz temperatury, o jaką musi zostać podgrzana woda (Ät), aby osiągnąć nastawioną temperaturę. W praktyce wydajność małych podgrzewaczy jednopunktowych o mocy do 6 kW nie przekracza 3,5 litra wody o temperaturze 40°C (przyrost temperatury ?t = 30°C) na minutę. Taki przepływ może się okazać zbyt mały, aby zapewnić sprawne zmywanie, nie mówiąc już o kąpieli pod prysznicem - chyba, że kupimy podgrzewacz z wylewką zakończoną perlatorem, który miesza wodę z powietrzem i rozprasza jej strumień, co stwarza wrażenie, jak gdyby z kranu płynęło więcej wody. Prawdziwy komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę zapewniają jednak dopiero podgrzewacze większej mocy, czyli te wymagające zasilania z sieci trójfazowej.

- Regulacja. Moc podgrzewaczy przepływowych może być regulowana na dwa sposoby:

1) skokowo - odpowiednie ustawienie pokrętła powoduje włączenie się kolejnych stopni grzałki. W podgrzewaczach z taką regulacją temperatura podgrzewanej wody zależy od jej strumienia i mocy grzałek: im większy jest przepływ wody, tym mniejsza jest jej temperatura na wylocie kranu;

2) płynnie, co pozwala nastawić stałą temperaturę ciepłej wody niezależnie od wielkości przepływu. Podgrzewacze z regulacją płynną są jednak znacznie droższe od tych z regulacją skokową.

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewają całą ilość zgromadzonej w nich wody, niezależnie od tego czy jest pobierana, czy nie. Jej wystudzeniu zapobiega izolacja cieplna zbiornika oraz termostat, który włącza grzałki, kiedy temperatura wody obniża się poniżej nastawionej wartości.

Wadą podgrzewaczy pojemnościowych są bez wątpienia duże gabaryty, przez co czasem trudno znaleźć na nie miejsce w domu. Jeśli jednak się znajdzie, będziemy korzystać z następujących zalet takiego urządzenia:

- nigdy nie będzie brakować ciepłej wody,

- nie ma potrzeby wykonywania instalacji trójfazowej, bo podgrzewacze pojemnościowe są zasilane z jednofazowej,

- nie trzeba się starać o dodatkowy przydział mocy, bo urządzenia te mają małą moc.

Zobacz także
  • Re: Elektryczne podgrzewacze wody kris.79 25.11.08, 09:03

    ok - to byla reklama, calkiem zreszta udana.A czy ktos je sprawdzil i moze sluzyc rada, opinia ?Planuje kupno tego typu sprzetu i potrzebuje obiektywnej oceny.»

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych