Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poprawna instalacja kanalizacji wewnętrznej

Zuzanna Łepkowska

Domowa instalacja kanalizacyjna składa się z podejść do poszczególnych urządzeń sanitarnych, poziomych przewodów odpływowych oraz pionów zakończonych zaworem napowietrzającym lub kominkiem wentylacyjnym.

kanalizacja wewnętrzna
Zarówno rury zwykłe, jak i niskoszumowe, montuje się do ściany za pomocą obejm z gumowymi wkładkami
Fot. Wavin
Kiedyś powszechnie stosowano rury i kształtki kanalizacyjne z żeliwa. Jednak z powodu znacznego ciężaru tego materiału, co przekładało się na utrudniony transport i montaż, zastąpiono je tworzywem sztucznym.

Materiały

W domach jednorodzinnych stosuje się przede wszystkim PVC (polichlorek winylu) lub PP (polipropylen). Oba tworzywa są odporne na wysoką temperaturę oraz detergenty (ma to szczególne znacznie dla odpływu z pralki i zmywarki). Rury i kształtki (kolanka, trójniki, redukcje) łączy się ze sobą za pomocą kielichów z uszczelkami.

W ofercie niektórych producentów znajdziemy też rury niskoszumowe, które słabiej przenoszą dźwięki. Są one bowiem wykonane z tworzywa, do którego w procesie produkcji dodano specjalny minerał, zwiększając tym samym ich masę. Niestety, zapłacimy za nie prawie 3 razy więcej niż za zwykłe.

Podejścia

Łączą przybory sanitarne z pionami. Ich długość powinna być jak najkrótsza. Najlepiej, aby podejście do miski ustępowej nie przekraczało 1 m (przy dłuższym należy zastosować dodatkową wentylację). Średnice rur podłączeniowych dobiera się następująco:

- 40 mm - do umywalki i bidetu;

- 50 mm - do zlewozmywaka, wanny i brodzika;

- 75 mm - do kilku przyborów sanitarnych (z wyłączeniem miski ustępowej);

- 110 mm - do sedesu.

Trzeba przy tym pamiętać, aby średnica podejścia nie była mniejsza niż wylot z przyboru sanitarnego. Poza tym, jeśli pojedyncze podejście do urządzenia, na przykład do umywalki lub zlewozmywaka, będzie miało więcej niż trzy zmiany kierunku, a jego długość przekracza 3,5 m, to należy zwiększyć średnicę o jeden wymiar lub zamontować zawór napowietrzający.

Poziomy przewód odpływowy

Zbiera ścieki z pionów i odprowadza je na zewnątrz domu. W domach podpiwniczonych prowadzi się go po wierzchu, wzdłuż ścian piwnicy. Natomiast w budynkach bez piwnic ukryty jest pod podłogą na gruncie. Poziome przewody odpływowe mają średnicę 110 mm i układa się je ze spadkiem 2%.

Piony

Określa się je też jako rury spustowe. Łączą one podejścia do poszczególnych urządzeń na wszystkich kondygnacjach domu z poziomym przewodem kanalizacyjnym. Pion na całej długości powinien mieć jednakową średnicę, a dodatkowo musi być ona co najmniej równa największej średnicy podłączonego do niego podejścia. Zatem jeśli do pionu podłączona jest miska ustępowa - powinien on mieć minimum 110 mm, a w pozostałych sytuacjach - 75 mm.

Uwaga! Miskę ustępową najlepiej jest włączyć do pionu poniżej pozostałych podejść kanalizacyjnych na danej kondygnacji. W razie awarii zapobiegnie to na przykład wypłynięciu ścieków z sedesu do sąsiadującego z nim brodzika.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Poprawna instalacja kanalizacji wewnętrznej