Ściany działowe murowane

Jan Wrześniak, Katarzyna Wangin

Ścian działowych nie stawia się równocześnie ze ścianami konstrukcyjnymi. Wznosi się je dopiero po wymurowaniu ścian nośnych oraz wykonaniu stropów i dachu oraz - przeważnie - schodów, czyli po zakończeniu stanu surowego.

ściany działowe, murowanie ściny działowej
Połączenie z podłogą - pod ścianą umieszcza się pas papy
Fot. Solbet
Ściany działowe można wznosić z pustaków, bloczków oraz cegieł (pełnych i drążonych) z dowolnego materiału. Zwykle używa się tego samego, z którego budowano ściany nośne, wybiera się jedynie węższe elementy.

Silikaty

Wyroby silikatowe (bloczki i cegły) są bardzo ciężkie i twarde, mają bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz izolacyjność akustyczną. Ściany z nich są masywne i bardzo dobrze tłumią hałas; przy grubości ściany 8 cm, jej izolacyjność akustyczna wynosi 43-47 dB. Zaletą bloczków silikatowych jest duża dokładność wymiarowa i możliwość łączenia na pióro i wpust. Ściany wykonuje się z nich dość szybko. Ściany z silikatów trudno uszkodzić, a w niektórych (ze specjalnie drążonych bloczków) nie ma potrzeby wykonywania bruzd na przewody instalacyjne. Problemu nie sprawia też zawieszenie na nich bardzo ciężkich przedmiotów.

Ceramika

Ściany z cegieł pełnych zwykłych są ciężkie, ale mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas (te o grubości 6,5 cm mają izolacyjność 47 dB). Taka sama ściana z cegły dziurawki jest o około 20% lżejsza, ale słabiej tłumi dźwięki (39 dB). Ściany z ceramiki są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bez problemu można na nich wieszać nawet bardzo ciężkie przedmioty. Trudno jednak wymurować z nich ściany niebiegnące po linii prostej.

Beton komórkowy

Ściany działowe z dużych bloczków i płytek z betonu komórkowego buduje się łatwo i dość szybko. Zwykle wybiera się te o większej gęstości, klasy 600 lub wyższej. Mimo to są stosunkowo lekkie. Nowością są duże płytki, przeznaczone specjalnie do ścian działowych, które łączy się na klej w piance. Minus betonu komórkowego to słabsza izolacyjność akustyczna (mur o grubości 11 cm ma 38 dB). Zaletą za to jest łatwość obróbki; beton łatwo daje się ciąć, szlifować i wygładzać. Dlatego sprawdzi się przy ścianach o krzywoliniowym przebiegu.

Keramzytobeton

Pustaki i bloczki z keramzytobetonu mają porowatą strukturę, są więc lekkie. Mimo to mają dobre właściwości akustyczne. Wskaźnik izolacyjności akustycznej ściany o grubości 12 cm wynosi 47 dB.

Pustaki z keramzytobetonu są dość duże, więc ściany muruje się szybko i wygodnie. Dzięki wyprofilowanym na pióro i wpust powierzchniom bocznym zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych. Ściany te trudno uszkodzić.

Jak dobrze wymurować ścianę działową

Podczas wznoszenia murowanych ścian działowych trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, dotyczących sposobu ich połączenia z innymi przegrodami.

Połączenie z podłogą. Po wyznaczeniu na podłożu linii, wzdłuż której ma powstać ściana, należy ułożyć na nim pas papy o szerokości nieco większej niż planowana grubość muru. Dzięki niemu ściana nie zostanie trwale połączona z podłożem, ale będzie mogła pracować niezależnie. Również wszystkie kolejne warstwy podłogi należy układać tak, by były oddylatowane od ściany działowej taśmą z pianki poliuretanowej lub paskami styropianu.

Połączenie ze ścianą nośną. W czasie budowy ścian nośnych można zostawić w nich wgłębienia (w co drugim rzędzie), w które później wmuruje się elementy ściany działowej. Ten sposób połączenia ścian - pewny i trwały - nazywa się połączeniem na strzępia. Ściany można też łączyć na kotwy. Układa się je w co drugiej poziomej spoinie ściany działowej i przytwierdza kołkami lub wkrętami do nośnej.

Połączenie z sufitem. Ścian działowych nie powinno się murować na styk z górnym stropem, ponieważ jego ugięcie mogłoby spowodować ich pęknięcie. Dlatego zaleca się pozostawienie przerwy wielkości 2-3 cm i wypełnienie jej przed tynkowaniem pianką poliuretanową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ściany działowe murowane